Kazakistan'da hükümet istifa etti

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev hükümetin istifasını istemesinin ardından Başbakan Bahıtcan Sagintayev hükümetin istifasını sundu. Cumhurbaşkanı Nazrbayev yaptığı açıklamada,’Bugün ülkemiz için önemli bir karar alıyorum. Önceki yıllarda sosyo-ekonomik durum istikrarlıydı. Bu kesinlikle olumlu bir şey. Ancak şu an için yeterli değil.’ dedi ve hükümetin istifasını istedi. Üçüncü Modernizasyon ve 100 Somut Adım ulusal programlarının yapısal reformlarının …
Bu haber 2019-02-25 18:49:20 eklenmiş ve 124 kez görüntülenmiştir.

Benzer Konular Kazakistan halkı George W. Bush’u bilge bir politikacı olarak hatırlayacak 2019 yılı Kazakistan’da emekli maaşlarına enflasyon oranında zam Astana – FC Midtylland (Foto Galeri) Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev hükümetin istifasını istemesinin ardından Başbakan Bahıtcan Sagintayev hükümetin istifasını sundu. Cumhurbaşkanı Nazrbayev yaptığı açıklamada,’Bugün ülkemiz için önemli bir karar alıyorum. Önceki yıllarda sosyo-ekonomik durum istikrarlıydı. Bu kesinlikle olumlu bir şey. Ancak şu an için yeterli değil.’ dedi ve hükümetin istifasını istedi.

 

Üçüncü Modernizasyon ve 100 Somut Adım ulusal programlarının yapısal reformlarının uygulmasını hızlandırmayı amaçladığını ancak ekonominin pek çok alanında olumlu değişikliklerin sağlanamadığını belirten Nazarbayev, ‘Beş kurumsal reformun tam olarak uygulanması KOBİ’lerin payında önemli bir artışa ve kamu sektörünün ekonomideki payının azalmasına, bankaların“ temizlenmesine ”, mahkemelere ve kolluk kuvvetlerine olan güveninin artmasına neden olmalıydı. Ekonominin birçok alanında, birçok kanunun kabul edilmesine ve hükümet kararlarının alınmasına rağmen, birçok alanda olumlu değişiklikler elde edilemedi.. GSYİH büyümesi temel olarak hammadde kaynakları sayesinde gerçekleştiriliyor.’dedi.

 

-Temel öncelik halkın refah seviyesini yükseltmek Hükümetin Ulusal Banka ile kaliteli ekonomik büyüme için gerçek teşvik ve araçları tam olarak sağlayamadığını ve birçok alanda somut netice alınamadığına dikkat çeken Nazarbayev, özellikle kırsal alanlarda iş imkanlarının artırılamadığını ve küçük ve orta ölçekli işletmelerde büyümenin sürekliliğinin sağlanamadığına vurgu yaptı. Hükümet üyelerinin ve valilerin temel önceliğinin halkın gelirini ve yaşam kalitesini artırmak olduğunu ve bunun için defalarca talimat verdiğini kaydeden Nazarbayev, iki yıl önce hükümetin valilerle birlikte sosyal ve ekonomik konuları çözmek için gerekli tüm yetki ve bağımsızlığı aldığını, sanayi, sosyal, altyapı geliştirme, sağlık ve eğitim dahil tüm gerekli devlet programları kabul edildiğini ve bunların uygulanması için gerekli kaynaklar tahsis edildiğini ancak sistematik çalışma yapılamadığında halkın gerçek geliri artmadığını aksine ailelerin gıda harcamaları arttığına dikkat çekti. Hükümet üyeleri, bakanlar ve valilerin yapılan reformları halka anlatamadığı, halkın sorunlarına bir çözüm bulamadığına dikkat çeken Nazarbayev,’Bu şartlar altında, Anayasanın Başkanı ve garantörü olarak, halkımızın çıkarlarını göz önünde bulundurarak aşağıdaki kararı verdim. Hükümet istifa etmeli “dedi. Yeni hükümetin halkın yaşam standartlarının iyileştirilmesi ve ekonomiyi teşvik etmek için etkili adımlar atması gerektiğini belirtti.

 

-Askar Mamin geçici başbakan olarak atandı Cumhurbaşkanının açıklamasının ardından hükümetin istifası kabul edildiğini duyuran Akorda Basın Servisi, Başbakan Yardımcısı Askar Mamin’in geçici başbakan olarak atandığı ve yeni hükümet kuruluncaya kadar kabine üyelerinin görevlerine devam edeceğini duyurdu. 1965 yılında Tselingrad’da(Akmola hali hazırda Astana) dünyaya gelen Askar Mamin, Kazakistan Demir Yolları başkanlığının yanında Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı olarak görev yaptı. Mamin Eylül 2016’dan bu yana hükümette başbakan yardımcı olarak görev yaptı. Mamin evli ve 2 çocuk babası.
Kaynak : http://www.kazakistan.kz/kazakistanda-hukumet-istifa-etti/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 629
Toplam Tekil 668819
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2