Türkmenistan, Diplomatlar Günü’nü kutluyor

Türkmenistan’da her sene 18 Şubat tarihinde kutlanan Diplomatlar Günü, bu sene de uluslararası konferans ile kutlandı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde Diplomatlar Günü dolayısıyla ‘Türkmen Diplomasisi: uluslararası konuların çözümünün hizmetinde’ konulu konferans gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un
Bu haber 2019-02-25 18:52:01 eklenmiş ve 171 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’da her sene 18 Şubat tarihinde kutlanan Diplomatlar Günü, bu sene de uluslararası konferans ile kutlandı. Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde Diplomatlar Günü dolayısıyla ‘Türkmen Diplomasisi: uluslararası konuların çözümünün hizmetinde’ konulu konferans gerçekleştirildi. Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov’un katılımıyla yapılan konferansa, aralarında Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu’nun da bulunduğu yabancı büyükelçiler, Dışişleri Bakanlığı çalışanları, kıdemli Türkmen diplomatlar, üniversite öğrencileri katıldı.

Konferansa yerel basın ile birlikte aralarında Atavatan Türkmenistan dergisinin de yer aldığı yabancı basın mensupları da davet edildi.

KONFERANS TÜRKMEN LİDERİN MESAJI İLE AÇILDI

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmen Diplomatlarının Günü ve  ‘Türkmen Diplomasisi: uluslararası konuların çözümünün hizmetinde’ konulu konferans katılımcılarına yazılı mesaj gönderdi.

Dünyanın en güçlü ve dinamik olarak gelişmekte olan ülkelerinden biri olan tarafsız Türkmenistan’ın, bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasına değerli katkılarda bulunduğunu ifade eden Türkmen Lider, “Ekonomimizin büyük potansiyeli, eğitim, bilim, sağlık ve diğer alanlarda devam eden reformlar ülkenin yabancı yatırımlar için çekiciliğini belirlemektedir. Bu potansiyeli etkin bir şekilde kullanarak, devletimiz güvenle ilerliyor. Bu, Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinin ulusal düzeyde başarılı bir şekilde uygulanmasıdır.” şeklinde ifadeler yer aldı.

Devlet Başkanı, Türkmenistan yüksek teknolojili bir bilgi iletişim sistemi ve dijital yönetim sistemi oluşturarak, dijital ekonomi sistemine geçiş yaptığını, Dışişleri Bakanlığı'nın bünyesinde dış ticaretle ilgili konular için ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinde etkili yollar bulmak üzere somut öneriler geliştiren bir bölüm oluşturulduğunu ifade etti.

Devlet Başkanı’nın mesajı okunduktan sonra Türkmenistan’ın dış politikasını anlatan sinevizyon gösterisi izlendi. Ardından BM Aşkabat Daimi Temsilcisi Yelena Panova, BM Kalkınma Programı geçici Türkmenistan temsilcisi Natia Natsvlishvili, BM Orta Asya Önleyici Diplomasi Merkezi Başkan Yardımcısı Philipp Saprykin ve AGİT Aşkabat Temsilcisi Natalya Drozd günün önemini anlatan konuşmalar gerçekleştirdi.

Üst düzey yabancı diplomatlar konuşmalarında, Türkmenistan’ın dünya barışı, sürdürülebilir kalkınma, Orta Asya’da güvenliğin sağlanması yönünde yapıcı bir dış politika izlediğini ifade ettiler. Türkmenistan Devlet Başkanı’nın BM Genel Kurulu’nda ileri sürdüğü uluslararası inisiyatiflerin dünya barışı adına çok önemli olduğunun altı çizildi.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjY5Nw==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 673
Toplam Tekil 693518
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2