Türkmenistan ile Afganistan işbirliğini stratejik boyuta taşıd

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Türkmenistan’da resmi ziyarette bulundu. Aşkabat’ta gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında Türkmenistan ile Afganistan arasında Stratejik İşbirliği Anlaşması'na imza atıldı. İki komşu ülke arasındaki münasebetler stratejik boyuta taşınırken, ayrıca petrolgaz, eğitim, elektrik enerji, demiryolu hattı inşası gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı.
Bu haber 2019-02-25 18:52:00 eklenmiş ve 255 kez görüntülenmiştir.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, Türkmenistan’da resmi ziyarette bulundu. Aşkabat’ta gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında Türkmenistan ile Afganistan arasında Stratejik İşbirliği Anlaşması'na imza atıldı. İki komşu ülke arasındaki münasebetler stratejik boyuta taşınırken, ayrıca petrolgaz, eğitim, elektrik enerji, demiryolu hattı inşası gibi alanlarda işbirliği anlaşmaları imzalandı.

DİPLOMATİK MÜNASEBETLERİN 27.YILI

Dün akşam saatlerinde Aşkabat’a gelen Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, bugün Bağımsızlık Meydanı’nda Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından törenle karşılandı. Resmi karşılama törenin ardından liderler, Ruhiyet Köşkü’nde başa -başa görüştü ve heyetler arası görüşmelere katıldı.

Liderlerin başa başa görüşmesinde, 21 Şubat 1992 yılında Türkmenistan ile Afganistan arasında diplomatik münasebetlerin kurulması ve aynı gün itibariyle Afgan Cumhurbaşkanı’nın Türkmenistan’a ziyaretinin büyük bir önem taşıması gündeme geldi. Afgan Lider, 4 senedir cumhurbaşkanlığı döneminde Türkmenistan ile 40 yılı aşkın dönemi kapsayan büyük işlere imza attıklarını belirtti.

Türkmen ve Afgan Liderler, ülkeler arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari münasebetleri değerlendirdi. Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı,  Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) elektrik hattı, fiber optik hattı, Lapis Lazuli transit taşımacılık koridoru gibi hem ülkeler hem de bölge açısından büyük önem taşıyan projeleri değerlendirdi.

Heyetler arası görüşmelerde de, Türkmenistan’ın ileri sürdüğü ve Afganistan’ın katılımıyla gerçekleştirilmekte olan altyapı projelerinin Afganistan’ın barışı için önemli olduğu vurgulandı.

10 ANLAŞMA İMZALANDI

Ruhiyet Köşkü’nde gerçekleştirilen üst düzeydeki görüşmelerin ardından imza törenine geçildi. İmza töreninde çok önemli bir anlaşma imzalandı. Türkmenistan ve Afganistan Devlet Başkanları, Türkmenistan ile Afganistan İslam Cumhuriyeti arasında stratejik işbirliği antlaşması imzaladı ve ortak bildiriye imza attı.

Bunun yanı sıra hükümet üyeleri tarafından da bir dizi anlaşmalar sağlandı.

İşte imzalanan anlaşmalar;

- Gümrük konularında işbirliği ve karşılıklı yardımlaşma anlaşması;

- Hava ulaştırma anlaşması;

- Petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin mutabakat zaptı;

- Afganistan’ın Herat eyaletine tedarik edilen Türkmen elektriğinin hacminin artırılması konusunda mutabakat zaptı;

- Türkmen-Afgan devlet sınırındaki uluslararası demiryolu geçişinin yeri konusunda anlaşma;

- Türkmenistan Sanayi ve Komünikasyon Bakanlığı "Türkmendemiryolları" Ajansı ile Afganistan Demiryolları Kurumu arasında  Akina-Andhoy arasında demir yolunun inşa edilmesine yönelik Mutabakat Zaptı;

- Türkmenistan Bilimler Akademisi’nin Mahtumkuli Dil, Edebiyat ve Ulusal El Yazmaları Enstitüsü ile Afganistan Ulusal Arşivi arasında işbirliği anlaşması imzalandı.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjczNQ==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 677
Toplam Tekil 693522
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2