Cumhurbaşkanı, ‘Putin'in ziyareti stratejik ortaklığı daha yüksek seviyelere çıkaracak’

BİŞKEK, 21 Şubat 2019 /Kabar/. Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırgızistan’a gerçekleştireceği ziyareti stratejik ortaklığı daha yüksek seviyelere çıkaracak.” dedi.
Bu haber 2019-02-25 18:56:04 eklenmiş ve 155 kez görüntülenmiştir.

BİŞKEK, 21 Şubat 2019 /Kabar/. Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kırgızistan’a gerçekleştireceği ziyareti stratejik ortaklığı daha yüksek seviyelere çıkaracak.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yaılan açıklamaya göre, Kırgızistan’ın Batken bölgesi, Kadamcay ilçesine bağlı Otukçu yerleşim birimindeki yeni sınır merkezinin açılışına katılan Cumhurbaşkanı, etkinlikte konuşma yaptı.

Etkinliğe katılan Rusya Federasyonu temsilcilerine hitap eden Ceenbekov, Rusya’nın gösterdiği yardımlar için teşekkür ederek, “Kırgızistan, Rusya’nın yalnızca sınır güvenliğini ve askeri teknik işbirliğini güçlendirmekle kalmayıp aynı zamanda eğitim, tıp ve göç konularında yardımını takdir ediyor. İkili ilişkilerimizin gelişimine ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in bölgesel güvenliğini sağlamadaki kişisel katkısını özellikle belirtmek isterim. Bildiğiniz gibi, Kırgızistan devlet ziyareti için Sayın Vladimir Putin'i bekliyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ziyareti, Kırgız-Rus ittifakını ve stratejik ortaklığını daha da üst seviyelere çıkaracak.” şeklinde konuştu.

Otukçu sınır merkezinin inşası, Kırgızistan ve Rusya arasındaki stratejik anlaşma çerçevesinde tamamlandı. Bu Anlaşma uyarınca, 15 Ocak 2019'da, Rus tarafı, Devlet Sınır Servisi'ne 125 adet yeni motorlu taşıt teslim etti. Bunlara askeri personel ve eşyaların taşınması için arazi araçları, çekme araçları, kazıcı yükleyiciler, vinçler, ambulanslar, özel amaçlı araçlar, sondaj tesisatları dahildir.

Bundan önce, sınır bölümleri için 11 bina ve yapı kompleksi inşa edildi ve birçoğu 2018 ve Ocak 2019'da hizmete açıldı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Mart 2019’da Kırgızistan’a devlet ziyareti yapması bekleniyor.


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/cumhurba-kan-putinin-ziyareti-stratejik-ortakl-daha-yuksek-seviyelere-c-karacak/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 10
Dün Tekil 831
Bugün Tekil 838
Toplam Tekil 695257
IP 34.238.189.171
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
21 Ağustos 1968

Varşova Paktı'nın bir üyesi olarak Macaristan, "Prag Baharı" nın bastırılmasında Sovyet Çekoslovakya işgaline katıldı. Yeni bir ekonomik mekanizmanın devreye girmesi yavaşlıyor. (Macaristan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2