Sanal ortamdan Latin harfleriyle Kazakça öğreniyorlar

BİŞKEK, 26 Şubat 2019 /Kabar/. Kazakistan'da Devlet Dili Geliştirme Vakfı, devlet kurumlarıyla başlatılan sanal dil öğretim portalıyla hem Kazakistan vatandaşları hem de yabancıların, Latin harflerinin kullanıldığı yeni Kazak alfabesini öğrenmelerine katkı sağlıyor.
Bu haber 2019-02-26 21:18:33 eklenmiş ve 198 kez görüntülenmiştir.

BİŞKEK, 26 Şubat 2019 /Kabar/. Kazakistan'da Devlet Dili Geliştirme Vakfı, devlet kurumlarıyla başlatılan sanal dil öğretim portalıyla hem Kazakistan vatandaşları hem de yabancıların, Latin harflerinin kullanıldığı yeni Kazak alfabesini öğrenmelerine katkı sağlıyor.

Devlet Dili Geliştirme Vakfı tarafından, Birinci Cumhurbaşkanı Vakfı ve Samruk Kazına Refah Fonunun destekleriyle 2015 yılında başlatılan "Soyle.kz Dil Öğretim Portalı Projesi" aracılığıyla binlerce Kazak ve yabancı, uzaktan eğitimle ücretsiz olarak Kazakçayı öğreniyor.

Kazakça, portalda daha önceden Kiril alfabesiyle öğretilirken, ülkenin geçen yıl Latin alfabesine geçmesiyle dersler yeni Kazak alfabesiyle veriliyor.

Kullanıcı sayısının 115 binden fazla olduğu portalda, bütün derslere her gün 24 saat erişim imkanı sunuluyor. Portal gramer, sözlük, sesli ve görüntülü malzemeleri içeriyor.

Vakıf Müdürü Azat Şaueyev, yaptığı açıklamada, çeşitli projeler geliştirerek ülkesinin Latin alfabesine geçiş sürecini desteklemeye çalıştıklarını belirterek, "Soyle.kz sitemiz 4 yıldır faaliyet gösteriyor. Şu an 115 binden fazla kullanıcımız var. Kazakça öğreniyorlar." dedi.

Kazakistan'ın geçen yıl Kiril alfabesinden Latin alfabesine geçme kararı almasıyla, portala Latin harflerinin kullanıldığı yeni Kazak alfabesini eklediklerini dile getiren Şaueyev, "Hem vatandaşlarımızın yeni alfabeyi öğrenmelerine hem de yabancıların Kazakçayı öğrenmelerine imkan sağlıyoruz." diye konuştu.

Şaueyev, portaldan günde 40 dakika ders çalışanların, 1-2 ayda Kazakça konuşma becerilerini geliştirebileceğini söyledi.

Yeni Kazak alfabesini öğrenmekte zorluk yaşanmadığına işaret eden Şaueyev, İngilizce tercüme sayesinde yeni alfabeyle Kazakça öğrenmenin özellikle yabancılar için kolay olduğunu dile getirdi.

TRT Avaz


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/sanal-ortamdan-latin-harfleriyle-kazakca-o-reniyorlar/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 831
Bugün Tekil 852
Toplam Tekil 695271
IP 34.238.189.171
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
21 Ağustos 1968

Varşova Paktı'nın bir üyesi olarak Macaristan, "Prag Baharı" nın bastırılmasında Sovyet Çekoslovakya işgaline katıldı. Yeni bir ekonomik mekanizmanın devreye girmesi yavaşlıyor. (Macaristan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2