Aşkabat’ta “Orta Asya’da Sınır Kontrolü” Semineri

BİŞKEK, 26 Şubat 2019 /Kabar/. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta “Orta Asya'da Sınır Kontrolü” konulu bölgesel seminer düzenlendi.
Bu haber 2019-02-26 21:23:39 eklenmiş ve 213 kez görüntülenmiştir.

BİŞKEK, 26 Şubat 2019 /Kabar/. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta “Orta Asya'da Sınır Kontrolü” konulu bölgesel seminer düzenlendi.

Avrupa Birliği'nin bölgedeki göç akışını yönetmeye yardımcı olan Orta Asya'daki sınır yönetimini destekleme programı BOMCA-9 delegasyonu, Aşkabat’ı ziyaret etti. Bu ziyaret çerçevesinde, Orta Asya ülkelerinin gümrük, göç ve sınır hizmetleri temsilcilerine yönelik bölgesel bir seminer düzenlendi.

Seminere Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan gümrük ve sınır hizmetlerinin çalışanları ile Türkmenistan'ın göç, sınır ve gümrük hizmetlerinin temsilcileri katıldı.

Türkmenistan Göç İdaresi çalışanları, seminere katılımcı ülkelerin vatandaşları için sınır geçişi sistemlerini basitleştirmeyi amaçlayan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü açık anahtarlar sistemi (ICAO- PKD)’nin bir parçası olarak Aşgabat Havaalanı’ndaki kontrol noktalarında kullanılan teknolojiler hakkında uluslararası uzmanlara bilgi verdi.

Bu çerçevede, Aşkabat Uluslararası Havalimanı’nda, parmak izi ve retinal okuyucular ile E-gate elektronik kapı sistemi bulunuyor. ICAO-Public Key Directory sistemi, elektronik biyometrik pasaportların tanımlanmasını ve doğrulanmasını kolaylaştıran, merkezi bir dijital imza deposu na sahip bulunuyor. Bu sayede kontrol noktalarındaki belirlemeler kolaylaşıyor ve sınırdan daha hızlı ve daha güvenli geçiş sağlanıyor.

Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO- PKD) 'nin ABD, İsveç, Avustralya, Çin, Hindistan, Japonya, Bulgaristan, Macaristan, Lüksemburg, Norveç, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de dahil olduğu 50'den fazla üyesi bulunuyor.

TRT Avaz


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/a-kabatta-orta-asyada-s-n-r-kontrolu-semineri/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 665
Toplam Tekil 693510
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2