AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK : ÇİN’İN UYGUR TÜRKLERİ KONUSUNDAKİ AÇIKLAMALARI YETERSİZ VE TATMİNKAR DEĞİL !

AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Çin’in Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Uygur Haber ve Araştırmalar Merkezi (UYHAM) AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Uygur Türkleri çeşitli devletler arasındaki rekabetin bir parçası olmamalıdır.” dedi. Çelik, …
Bu haber 2019-02-26 21:25:50 eklenmiş ve 403 kez görüntülenmiştir.

AK Parti  Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Çin’in Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz.

Uygur Haber ve Araştırmalar Merkezi (UYHAM)

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Uygur Türkleri çeşitli devletler arasındaki rekabetin bir parçası olmamalıdır.” dedi.

Çelik, AK Parti Adana İl Başkanlığı Yönetim Kurulu Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, kaygı duyarak takip ettikleri bir konunun da Uygur Türklerine dönük yaklaşımlar olduğunu belirtti.

“Türkiye olarak Çin’in toprak bütünlüğünü savunan, Çin’in güvenliğine önem veren bir ülkeyiz.” diyen Çelik, Çin’in toprak bütünlüğüne karşı, güvenliğini zaafa düşürecek her türlü yaklaşıma karşı olduklarını defalarca ifade ettiklerini En üst düzeyde Çin’in toprak bütünlüğünü savunduklarını söylediklerini vurgulayan Çelik, şöyle devam etti:

Uygur Türkleri Çeşitli Devletler Arasındaki Rekabetin Parçası Olmamalıdır

“Uygur Türkleri konusundaki açıklamaları yeterli bulmadığımızı, tatminkar bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Uygur Türkleri, çeşitli devletler arasındaki rekabetin bir parçası olmamalıdır. Orada insanların evine, ailelerin içine Çinli erkeklerin yerleştirildiği, insanların toplama kamplarında tutulduğu, pek çok insanın, en son bir ozanın görüntüsünü yayınladılar şehit olduğu söylenen ama pek çok kanaat önderi, alim ve benzeri sanatçıdan maalesef haber alınamamaktadır. Aylardır, yıllardır bunlar aileleriyle görüştürülmemektedir. Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetimiz haklı bir hassasiyettir. Burada yapılması gereken şey şeffaf bir iş birliğidir. Çin hükümeti buraları eğitim kampları olarak nitelendiriyor fakat bunların toplama kampları olduğu, bu yüzyıla yakışmayacak, insan onur ve haysiyetini zedeleyen birtakım yaklaşımların ortaya koyulduğu toplama kampları olduğu herkes tarafından dile getiriliyor. Bir şeffaf yaklaşımın ortaya koyulması, bu çerçevede buraların ziyarete açılması belli bir iş birliği çerçevesinde burada insan hakları ihlalleri var mı yok mu bunun tespit edilmesi için doğru tavırların ortaya koyulması gerekiyor.”

“Uygur Türkleri konusunda hassasiyetimiz diri”

Çelik, Çin hükümetinin açıklamalarında terörle mücadeleden bahsettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Terörle mücadele konusundaki tutarlılıktan bahsediyorlar. Terörle mücadelenin ne olduğunu en iyi bilen ülke biziz. Dünyada terörle mücadele eden ülkelerin hassasiyetini anlayabilecek kapasiteye, tecrübeye sahibiz, bunun bedelini ödemişiz, bunun acısını çekmişiz fakat insan hakları ihlallerinin de terörle mücadele adı altında örtbas edilmesi gibi bir yaklaşım konusunda da duyarlı olduğumuzu, bunu kabul edemeyeceğimizi de ifade ediyoruz. Dolayısıyla Uygur Türkleri konusundaki hassasiyetimizin diri olduğunu, bu konuyu yakından takip etttiğimizi ve bütün dünyaya da yakından takip etmesi çağrısında bulunduğumuzu bir kere daha ifade ediyoruz.”

: https://www.haberler.com/uygur-turkleri-cesitli-devletler-arasindaki-11779123-haberi/


Kaynak : http://www.uyghurnet.org/akp-sozcusu-celik-cinin-uygur-turkleri-aciklamalari-yeterli-ve-tatminkar-degil/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 661
Toplam Tekil 693506
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2