Kazakistan’da 01 Mart Şükran Günü(Algıs Aytu) kutlanıyor

01 Mart Şükran Günü’nde(Algıs Aytu) Kazakistanlılar  birlik, beraberlik ve uyum içinde yaşamayı  muhafaza etmek ve dostluk nişanesi olarakta birbirlerine şükranlarını sunuyorlar. Bu yıl üçüncüsü kutlanan bayram Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından  23 Nisan 2015’te Halklar Asamblesi’nde yaptığı konuşmada Kazakistan’da yaşayan halkların ve Kazakların Kazakistan’a olan bağlılığını belirtmek ve milletler arasında birliği sağlamak maksadıyle Halklar Asamblesi’nin kurulduğu …
Bu haber 2019-03-02 06:58:50 eklenmiş ve 289 kez görüntülenmiştir.

Benzer Konular Kazakistan halkı George W. Bush’u bilge bir politikacı olarak hatırlayacak 2019 yılı Kazakistan’da emekli maaşlarına enflasyon oranında zam Astana – FC Midtylland (Foto Galeri)

01 Mart Şükran Günü’nde(Algıs Aytu) Kazakistanlılar  birlik, beraberlik ve uyum içinde yaşamayı  muhafaza etmek ve dostluk nişanesi olarakta birbirlerine şükranlarını sunuyorlar.

Bu yıl üçüncüsü kutlanan bayram Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından  23 Nisan 2015’te Halklar Asamblesi’nde yaptığı konuşmada Kazakistan’da yaşayan halkların ve Kazakların Kazakistan’a olan bağlılığını belirtmek ve milletler arasında birliği sağlamak maksadıyle Halklar Asamblesi’nin kurulduğu 1 Mart gününü Kazakistan’a Şükran Günü olarak kutlamasını teklif etmişti.

 

Nazarbayev, Stalin rejiminde birçok halkın yaşadığı yerden koparılıp Orta Asya steplerini sürüldüğünü, o dönemde imkanları sınırlı Kazak ailelerinin bu insanları evlerinde barındırdığını hatırlatarak, Kazakistan Halkları Asamblesi’nin kurulduğu 1 Mart tarihini, ülkede yaşayan tüm halkların bir birine, özellikle merhamet gösteren Kazak halkına şükranlarını sunması için Şükran günü olarak kutlanmasını teklif etmişti.

-Kazak Halkına Bin Teşekkür

Geçen yıl Astana Günleri kutlamalarında Karagan’da Eyaleti tarafından Astana’da  Kazak Eline Bin Teşekkür(Kazak Eline Mın Algıs) anıtı inşa edildi. Gün dolayısıyla Kazakistan meclis millet vekilleri ve Kazakistan’da yaşayan farklı millet temsilcileri bayram dolayısyle anıtı ziyaret ederek çicek bıraktı.

 

 

130’dan fazla etnik grubun yaşadığı Kazakistan, dünyada en fazla milletin bir arada huzur içinde yaşadığı ülkelerin başında geliyor.


Kaynak : http://www.kazakistan.kz/kazakistanda-01-mart-sukran-gunualgis-aytu-kutlaniyor/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 5
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 677
Toplam Tekil 693522
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2