Türkmenistan’da özel sektörden önemli yatırım

Türkmenistan’da son dönemde özel sektörün ülke ekonomisindeki payı giderek büyümektedir. Özel sektör temsilcileri dev yatırım projelerine imza atmaktadır. Bu defa Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 2 önemli tesisin - tarım endüstriyel kompleksi ve beton ürünleri üretim tesisinin temeli atıldı. Temel atma törenine; Ahal vilayet vali yardımcısı ve milletvekili Serdar Berdimuhamedov, milletvekilleri, valilik
Bu haber 2019-03-02 07:16:31 eklenmiş ve 379 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’da son dönemde özel sektörün ülke ekonomisindeki payı giderek büyümektedir. Özel sektör temsilcileri dev yatırım projelerine imza atmaktadır. Bu defa Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 2 önemli tesisin - tarım endüstriyel kompleksi ve beton ürünleri üretim tesisinin temeli atıldı. Temel atma törenine; Ahal vilayet vali yardımcısı ve milletvekili Serdar Berdimuhamedov, milletvekilleri, valilik temsilcileri, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

220 HEKTAR ALAN DEV TESİS

220 hektar alana tarım endüstriyel tesisi inşa edilecek. Sowuk göz Türkmen firması tarafından inşa edilecek tesis bünyesinde birçok üniteyi barındıracak.

Komplekste yer alacak tesislerin birisi yılda 360 bin ton büyük ve küçükbaş sığır eti üretimi ünitesidir. En yüksek kalitede sığır ve koyun eti hazırlanacak, iç piyasanın ihtiyacı giderilecek ve yurtdışına ihraç edilecek. İkinci önemli tesis kapalı alanda balık yetiştirmek ve yeniden işlemek tesisidir. Her sene 240 ton çeşitli balık ürünleri hazırlanacak. Bunun için bütün olanaklar sağlanacak.  Yılda 15 bin ton üzüm işleme kapasitesine sahip şaraphane tesisi de inşa edilecek. Bunun için yerli firmaya ayrı yeten 520 hektar üzüm yetiştirmek için arazi tahsis edilecek. Komplekste aynı anda 38 bin ürün muhafaza edecek soğutma deposu inşa edilecek. 170 hektar alanda 4 adet sera inşa edilecek. 20 hektarda limon, 70 hektarda domates, 10 hektarda hıyar, 20 hektarda çeşitli meyve-sebze yetiştirilecek. Ayrıca 10 hektarda seralar için fidan yetiştirilecek. Komplekste veteriner hizmeti, laboratuvar, banka şubesi, mağaza, 500 araçlık otopark inşa edilecek.

BETON ÜRÜNLERİ TESİSİ

Gökdepe ilçesinde Aga gurluşyk yerli firmasına ait beton ürünleri üretim tesisinin de temeli atıldı. Bu tesis yılda 300 ila 1200 milimetre arasında değişen, 500 bin metre beton boru üretim kapasitesine sahip olacak.

200 AİLE YENİ EVİNE TAŞINDI

Bu arada, Aşkabat’ın güney kısmında yer alan Parahat 7 sitesinde 3 adet konut hizmete açıldı. 2 tanesi 54 daireli ve bir tanesi 108 daireli konutlar 2, 3 ve 4 odalı. 9 katlı yeni binalara ev sahipleri taşındı. Gelecek dönemde yine 54 ve 36 daireli konutların hizmete açılması öngörülmektedir. Aşkabat gurluşyk firması, bu bölgede inşa edilecek 13 konutun 6 tanesinin anahtar teslimi inşaat ihalesini kazanmıştı.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjgyNg==

ETİKETLER : Turkmenıstan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 673
Toplam Tekil 693518
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2