Türkmenistan’da özel sektörden önemli yatırım

Türkmenistan’da son dönemde özel sektörün ülke ekonomisindeki payı giderek büyümektedir. Özel sektör temsilcileri dev yatırım projelerine imza atmaktadır. Bu defa Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 2 önemli tesisin - tarım endüstriyel kompleksi ve beton ürünleri üretim tesisinin temeli atıldı. Temel atma törenine; Ahal vilayet vali yardımcısı ve milletvekili Serdar Berdimuhamedov, milletvekilleri, valilik
Bu haber 2019-03-02 07:16:31 eklenmiş ve 351 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’da son dönemde özel sektörün ülke ekonomisindeki payı giderek büyümektedir. Özel sektör temsilcileri dev yatırım projelerine imza atmaktadır. Bu defa Ahal vilayeti Gökdepe ilçesinde 2 önemli tesisin - tarım endüstriyel kompleksi ve beton ürünleri üretim tesisinin temeli atıldı. Temel atma törenine; Ahal vilayet vali yardımcısı ve milletvekili Serdar Berdimuhamedov, milletvekilleri, valilik temsilcileri, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

220 HEKTAR ALAN DEV TESİS

220 hektar alana tarım endüstriyel tesisi inşa edilecek. Sowuk göz Türkmen firması tarafından inşa edilecek tesis bünyesinde birçok üniteyi barındıracak.

Komplekste yer alacak tesislerin birisi yılda 360 bin ton büyük ve küçükbaş sığır eti üretimi ünitesidir. En yüksek kalitede sığır ve koyun eti hazırlanacak, iç piyasanın ihtiyacı giderilecek ve yurtdışına ihraç edilecek. İkinci önemli tesis kapalı alanda balık yetiştirmek ve yeniden işlemek tesisidir. Her sene 240 ton çeşitli balık ürünleri hazırlanacak. Bunun için bütün olanaklar sağlanacak.  Yılda 15 bin ton üzüm işleme kapasitesine sahip şaraphane tesisi de inşa edilecek. Bunun için yerli firmaya ayrı yeten 520 hektar üzüm yetiştirmek için arazi tahsis edilecek. Komplekste aynı anda 38 bin ürün muhafaza edecek soğutma deposu inşa edilecek. 170 hektar alanda 4 adet sera inşa edilecek. 20 hektarda limon, 70 hektarda domates, 10 hektarda hıyar, 20 hektarda çeşitli meyve-sebze yetiştirilecek. Ayrıca 10 hektarda seralar için fidan yetiştirilecek. Komplekste veteriner hizmeti, laboratuvar, banka şubesi, mağaza, 500 araçlık otopark inşa edilecek.

BETON ÜRÜNLERİ TESİSİ

Gökdepe ilçesinde Aga gurluşyk yerli firmasına ait beton ürünleri üretim tesisinin de temeli atıldı. Bu tesis yılda 300 ila 1200 milimetre arasında değişen, 500 bin metre beton boru üretim kapasitesine sahip olacak.

200 AİLE YENİ EVİNE TAŞINDI

Bu arada, Aşkabat’ın güney kısmında yer alan Parahat 7 sitesinde 3 adet konut hizmete açıldı. 2 tanesi 54 daireli ve bir tanesi 108 daireli konutlar 2, 3 ve 4 odalı. 9 katlı yeni binalara ev sahipleri taşındı. Gelecek dönemde yine 54 ve 36 daireli konutların hizmete açılması öngörülmektedir. Aşkabat gurluşyk firması, bu bölgede inşa edilecek 13 konutun 6 tanesinin anahtar teslimi inşaat ihalesini kazanmıştı.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjgyNg==

ETİKETLER : Turkmenıstan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 641
Toplam Tekil 668831
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2