ASYA’NIN EN DERİN PETROL KUYUSU DOĞU TÜRKİSTAN’DA AÇILDI

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Tarım bölgesinde Asya kıt’asının en derin petrol kuyusunun açıldığı bildirildi.  Enreji Enstitüsü’nün Çin Uluslara arası radyosuna  dayanarak   verdiği haberde açılan kuyunun derinliğinin 8 bin 588 derinliği ile şimdiye kadar Asya kıt’asında açılan en derin petrol kuyusu olduğu açıklandıUygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM) Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’ın Tarım bölgesinde …
Bu haber 2019-03-02 07:20:49 eklenmiş ve 315 kez görüntülenmiştir.

Çin’in işgali altındaki Doğu Türkistan’ın Tarım bölgesinde Asya kıt’asının en derin petrol kuyusunun açıldığı bildirildi.  Enreji Enstitüsü’nün Çin Uluslara arası radyosuna  dayanarak   verdiği haberde açılan kuyunun derinliğinin 8 bin 588 derinliği ile şimdiye kadar Asya kıt’asında açılan en derin petrol kuyusu olduğu açıklandıUygur Haber Ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin’in işgalı altındaki Doğu Türkistan’ın Tarım bölgesinde bulunan bir petrol sondaj sahasında şimdiye kadar Asya kıt’asında  en derin petrol kuyusunun açıldığı  açıklandı.  Çin Per-kimya Şirketi (China Petrochemical Group – Sinopec Group )    8 bin 588 metre derinliğindeki petrol kuyusunun kazı işlemlerinin Pazartesi günü sona erdiğini açıkladı.
Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre,  Doğu Türkistan’ın ( Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki)  Tarim Havzası petrol sahasında  açılan  bu  kuyu, aynı zamanda Asya topraklarındaki en derin kuyu olma özelliğini taşıyor.

Bölge’deki petrol ve gaz yatağı 8 bin metre yerin altına gömülü olduğu için, karmaşık jeolojik yapı ve yüksek sıcaklık dolayısıyla delme ve kuyu açma işlemlerinin  zorlu bir şekilde yürütüldüğü belirtildi.
Çin Petr-Kimya Şirketi mühendisleri ise sürtüşme katsayısını azaltacak, hassas işlemi sağlayacak ve matkap yörüngesini optimize edecek araçlar geliştirdiklarını  ve geliştirilen bu yeni araç ve ekipmanlarla bu kuyunun açılabildiğini  açıkladılar.

Bölge uzmanları ; ÇKP iktidarnın  işgalindeki  Doğu Türkstan’da yaşayan Türklere yönelik  günden günde şiddetini  arttırarak sürdürdüğü  baskı,zulüm ve soykırım uygulamaları ile bölge dünya barışını  tehdit etmesinin  temel nedeninin  Doğu Türkstan’daki bu zengin kaynaklar olduğu noktasında birleşiyorlar.

http://enerjienstitusu.de/2019/02/28/asyadaki-en-derin-petrol-kuyusu-xinjiang-uygur-ozerk-bolgesinde-acildi/?fb


Kaynak : http://www.uyghurnet.org/asyanin-en-derin-petrol-kuyusu-dogu-turkistanda-acildi/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 675
Toplam Tekil 693520
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2