İYİ PARTİ, DOĞU TÜRKİSTAN SORUNUNA YÖNELİK GİRİŞİMLERİNİ HIZ KESMEDEN SÜRDÜRÜYOR

İYİ Parti’nin Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Soydaşlarımıza uygulanan insan hakları ihlalleri ile Çin Nazi Kamplarında tutulan milyonlarca Türk Kardeşlerimiz için en yüksek düzeyde   aylardan beri  yürüttükleri siyasi girişim  ve ataklarına bir yenisini  da eklemiş bulunuyor. İYİ Parti Genel Başakan Yardımcısı Prof.Dr.Sayın Ümit Özdağ başkanlığındaki bir  heyet  27 Şubat 2019’da   Doğu Türkistan’daki  hak ve …
Bu haber 2019-03-02 07:20:49 eklenmiş ve 326 kez görüntülenmiştir.

İYİ Parti’nin Çin işgali altındaki Doğu Türkistan’da yaşayan Soydaşlarımıza uygulanan insan hakları ihlalleri ile Çin Nazi Kamplarında tutulan milyonlarca Türk Kardeşlerimiz için en yüksek düzeyde   aylardan beri  yürüttükleri siyasi girişim  ve ataklarına bir yenisini  da eklemiş bulunuyor. İYİ Parti Genel Başakan Yardımcısı Prof.Dr.Sayın Ümit Özdağ başkanlığındaki bir  heyet  27 Şubat 2019’da   Doğu Türkistan’daki  hak ve hukuk ihlalleri iddialarını görüşmek üzere Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nu ziyaret  ettikleri bildirildi.

 

 Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

İYİ Parti’nin Çin’in işgali altında bulunan Doğu Türkistan’daki Müslüman Türklerin temel insan hakları ihlallerinin iyileştirilmesi için aylar önce başlattıkları girişimleri devam ediyor.  Bu amaçla İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr.Ümit Özdağ başkanlığındaki bin heyet Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu’nu iziyat ettiği açıklandı.  Çavuşoğlu’nun makamında gerçekleşen görüşmede İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Genel Başkan Yardımcısı, Dışişleri Komisyonu Üyesi, İstanbul Milletvekilli Ümit Özdağ, Genel Başkan Yardımcısı, Bursa Milletvekili Ahmet Kamil Erozan, Dışişleri Komisyonu Üyesi, Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin yer aldı.Heyet, Bakan Çavuşoğlu’ndan Çin’deki kamplarda tutulan Uygur Türkleri hakkında bilgi alınması ve bu kampı ziyaret etmek için Çin makamları ile temas kurulması taleplerini iletti.

Ziyaret programını, gezilecek yerleri, görüşülecek kişileri parti olarak belirlemek kaydıyla bölgeye heyet göndermeye hazır olduklarını söyleyen İYİ Parti yetkilileri “Ayrıca, heyette yer alacak Türk ve yabancı uzmanları, STÖ’leri de belirlemek isteriz. Aksi takdirde ziyaret, Pekin’in propagandasına dönüşür” dedi.Heyet ayrıca İYİ Parti’nin getirdiği ama reddedilen Meclis’te araştırma komisyonu kurulması önerisini yeniden gündeme getirerek, “Bir Araştırma Komisyonu oluşturabilirsek bu hem Uygur Türklerine ve Dünya’ya bir mesaj olur, hem de Çin’i bir nebze kontrol altında tutabiliriz” önerisinde bulundu.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU İÇİN ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEĞİM’
Bakan Çavuşoğlu, İYİ Parti Heyeti’ne Doğu Türkistan’daki Türkler ile ilgili bundan sonra dünya kamuoyunda daha çok dikkat çekmeye yönelik çalışacaklarını ifade etti.Çin’deki bu kamplara İYİ Parti’nin yapmak istediği ziyaret ile ilgili olarak Çin makamları ile irtibata geçip, kendilerine haber vereceğini söyleyen Bakan, Doğu Türkistan başta olmak üzere Dış Türkler konusundaki hassasiyetin kendilerini mutlu ettiğini ifade etti.

Bakan Çavuşoğlu, ayrıca İYİ Parti’nin daha önce verdiği ve AK Parti’nin reddettiği araştırma komisyonu kurulması talebiyle ilgili de bu konuyu partilerinin yetkili organları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile konuşacaklarını da kaydetti.

www.gercekgundem.com/siyaset/74507/iyi-partiden-mevlut-cavusogluna-ziyaret? 


Kaynak : http://www.uyghurnet.org/64830-2/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 661
Toplam Tekil 693506
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2