Kazakistan: Afganistan sorunun çözümü iyi bir ekonomiye bağlı

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybit Atamkulov, Afaganistan’ın sorunlarının ekonominin iyileşmesiyle çözüleceğini söyledi. Mecliste Kazakistan’ın 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığısürecinde yapılan faaliyetler ve güncel konular hakkında milletvekillerine bir sunum yapan Dışişleri Bakanı Atamkulov, Afganistan’da siyasi istikrarın sağlanması ve ekonominin canlanması adına bir bölge ülkesi olarak Kazakistan’ında büyük çaba harcadığını kaydetti. Bölgede çatışmaların sonlandırılması ve diyalog …
Bu haber 2019-03-05 07:04:40 eklenmiş ve 348 kez görüntülenmiştir.

Benzer Konular Kazakistan’da 01 Mart Şükran Günü(Algıs Aytu) kutlanıyor Trump’ın ulusa sesleniş konuşmasında öne çıkan 7 başlık Kazakistan halkı George W. Bush’u bilge bir politikacı olarak hatırlayacak

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybit Atamkulov, Afaganistan’ın sorunlarının ekonominin iyileşmesiyle çözüleceğini söyledi.

Mecliste Kazakistan’ın 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığısürecinde yapılan faaliyetler ve güncel konular hakkında milletvekillerine bir sunum yapan Dışişleri Bakanı Atamkulov, Afganistan’da siyasi istikrarın sağlanması ve ekonominin canlanması adına bir bölge ülkesi olarak Kazakistan’ında büyük çaba harcadığını kaydetti. Bölgede çatışmaların sonlandırılması ve diyalog yoluyla çözüm arayılarını desteklediklerini kaydeden Atamkulov, barışın kalıcı ve yapıcı olması adına Afganistan’da ekonominin güçlenmesi ve çeşitlendirilmesini önerdiklerini ve her türlü desteği de vermeye hazır olduklarını ifade etti.

 

Kazakistan şirketlerinin Afganistanın kalkınmasında aktif rol aldıklarını hatırlatan Atamkulov, Kazakistan’ın İntegra şirketinin Afganistan’ın Kuzey-Güney demir yolu hattında 43 kilometrelik bölümünün ihalesini kazandığını bunun yanında Aktöbe Demir ve Çelik Fabrikası’nın bu demiryolu inşasına 350 bin tonluk ray tedariki ihalesini kazandığını açıkladı.

Bunun yanında Kazakistan’ın Afgan gençlerinin Kazakistan üniversitelerinde eğitim almasına imkan sağladığı ve bunun için 50 milyon dolar fon ayırdığını kaydeden Atamkulov, 2021’de sona erecek program çerçevesinde yüzlerce gencin tıp, mühendislik ve farklı uzamanlık alanlarında eğitimlerini tamamlayarak vatanlarına döndüğünü belirtti. Ayrıca Avrupa Birliği’nin liderliğinde Kazakistan’ın Özbekistan ile birlikte Afgan kadınlarının eğitim almasını öngören programa da dahil olduğunu hatırlattı.


Kaynak : http://www.kazakistan.kz/kazakistan-afganistan-sorunun-cozumu-iyi-bir-ekonomiye-bagli/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 623
Toplam Tekil 668813
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2