Kazakistan: Afganistan sorunun çözümü iyi bir ekonomiye bağlı

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybit Atamkulov, Afaganistan’ın sorunlarının ekonominin iyileşmesiyle çözüleceğini söyledi. Mecliste Kazakistan’ın 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığısürecinde yapılan faaliyetler ve güncel konular hakkında milletvekillerine bir sunum yapan Dışişleri Bakanı Atamkulov, Afganistan’da siyasi istikrarın sağlanması ve ekonominin canlanması adına bir bölge ülkesi olarak Kazakistan’ında büyük çaba harcadığını kaydetti. Bölgede çatışmaların sonlandırılması ve diyalog …
Bu haber 2019-03-05 07:04:40 eklenmiş ve 362 kez görüntülenmiştir.

Benzer Konular Kazakistan’da 01 Mart Şükran Günü(Algıs Aytu) kutlanıyor Trump’ın ulusa sesleniş konuşmasında öne çıkan 7 başlık Kazakistan halkı George W. Bush’u bilge bir politikacı olarak hatırlayacak

Kazakistan Dışişleri Bakanı Beybit Atamkulov, Afaganistan’ın sorunlarının ekonominin iyileşmesiyle çözüleceğini söyledi.

Mecliste Kazakistan’ın 2017-2018 Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığısürecinde yapılan faaliyetler ve güncel konular hakkında milletvekillerine bir sunum yapan Dışişleri Bakanı Atamkulov, Afganistan’da siyasi istikrarın sağlanması ve ekonominin canlanması adına bir bölge ülkesi olarak Kazakistan’ında büyük çaba harcadığını kaydetti. Bölgede çatışmaların sonlandırılması ve diyalog yoluyla çözüm arayılarını desteklediklerini kaydeden Atamkulov, barışın kalıcı ve yapıcı olması adına Afganistan’da ekonominin güçlenmesi ve çeşitlendirilmesini önerdiklerini ve her türlü desteği de vermeye hazır olduklarını ifade etti.

 

Kazakistan şirketlerinin Afganistanın kalkınmasında aktif rol aldıklarını hatırlatan Atamkulov, Kazakistan’ın İntegra şirketinin Afganistan’ın Kuzey-Güney demir yolu hattında 43 kilometrelik bölümünün ihalesini kazandığını bunun yanında Aktöbe Demir ve Çelik Fabrikası’nın bu demiryolu inşasına 350 bin tonluk ray tedariki ihalesini kazandığını açıkladı.

Bunun yanında Kazakistan’ın Afgan gençlerinin Kazakistan üniversitelerinde eğitim almasına imkan sağladığı ve bunun için 50 milyon dolar fon ayırdığını kaydeden Atamkulov, 2021’de sona erecek program çerçevesinde yüzlerce gencin tıp, mühendislik ve farklı uzamanlık alanlarında eğitimlerini tamamlayarak vatanlarına döndüğünü belirtti. Ayrıca Avrupa Birliği’nin liderliğinde Kazakistan’ın Özbekistan ile birlikte Afgan kadınlarının eğitim almasını öngören programa da dahil olduğunu hatırlattı.


Kaynak : http://www.kazakistan.kz/kazakistan-afganistan-sorunun-cozumu-iyi-bir-ekonomiye-bagli/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 662
Toplam Tekil 693507
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2