ERŞAT SALİHİ: KERKÜK, TÜRKMENLERİN VE BAĞDAT’IN MESELESİDİR

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi uzun süredir devam eden Kerkük üzerindeki tartışmalar ile ilgili bir açıklamada bulundu.
Bu haber 2019-03-06 07:24:52 eklenmiş ve 317 kez görüntülenmiştir.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Genel Başkanı Erşat Salihi uzun süredir devam eden Kerkük üzerindeki tartışmalar ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Kerkük’e peşmergenin dönüşü ile ilgili Irak siyasetinde son birkaç ayda birçok iddia ortaya atıldı. Son olarak Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde iktidar pazarlıkları sırasında Kürt partileri arasındaki Kerkük pazarlığı Türkmenlerde büyük bir rahatsızlığa yol açtı.

ITC lideri Salihi sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Türkmeneli’nin en gözde şehri Kerkük yeni oyunlarla karşı karşıyadır. Petrolü ile zengin ve halkı bütünüyle Türkmen olan Kerkük şehri, önlem alınmaması halinde Irak’ı ve bütün bu bölgeyi etkileyecek yeni bir sıkıntı ile karşı karşıya kalacaktır.

İki Kürt partisinin Bağdat ile gerçekleştirdiği görüşmelerde, Kerkük’ü bir Kürt şehri haline getirmek gibi kirli gayeleri vardır. KDP, dış güçleri de arkasına alarak Kerkük’te askeri varlıklarını tekrar sağlamak istemektedir.

Bağdat,16 Ekim 2017 tarihinde Kerkük’e yerleştirilen Merkezi Hükumet’in buradan çekilmeyeceğini, derhal açık bir dille belirtmelidir. Kerkük’te tekrardan siyasi varlığını göstermeye çalışan KYB ise geçmişte yönettiği Kerkük’e bakarsak eğer en tehlikelisidir.

Türkmen halkı dışında hiç kimse Kerkük’ün geleceğini kararlaştıramaz. Kerkük, Türkmenlerin ve Bağdat’ın meselesidir. Ayrıca yine altını çiziyoruz ki, valilik görevini üstlenme de Türkmenlerin en meşru siyasi hakkıdır."


KAYNAK : http://qha.com.tr/haberler/ersat-salihi-kerkuk-turkmenlerin-ve-bagdat-in-meselesidir/7683/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 677
Toplam Tekil 693522
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2