KAZAKİSTAN POLİSİ, DOĞU TÜRKİSTANLILARIN HAKLARINI SAVUNAN SERİKCAN BİLAŞ'I GÖZALTINA ALDI

Kazakistan polisi, Çin'in toplama kamplarına gönderdiği Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazakların salıverilmesi için faaliyet yürüten insan hakları aktivisti Serikcan Bilaş'ı gözaltına aldı.
Bu haber 2019-03-11 07:08:04 eklenmiş ve 711 kez görüntülenmiştir.

Kazakistan polisi, Çin'in toplama kamplarına gönderdiği Doğu Türkistanlı Uygur ve Kazakların salıverilmesi için faaliyet yürüten insan hakları aktivisti Serikcan Bilaş'ı gözaltına aldı.

Doğu Türkistan doğumlu olan ve sonradan Kazakistan vatandaşlığına geçen Serikzhan Bilaş'ın güvenlik güçlerince Almatı'da kaldığı otelden alındığı ve başkent Astana'ya götürüldüğü belirtildi.

 

Bilaş, Çin hükümetinin zorla toplama kamplarına götürdüğü Doğu Türkistanlı etnik Kazak azınlığın hakları için mücadele eden Atayurt (Atajurt) isimli insan hakları örgütünün liderliğini de yürütüyor.

Eşinin kendisini polis telefonuyla arayıp gözaltına aldığını söylediğini dile getiren Leyla Adilcan, "Beni aradığında şoke oldum, tek bir kelime dahi söyleyemedim. Hükümetin eşimi Çin'e teslim etmesinden çok endişe ediyorum ve korkuyorum." diye konuştu.

Bu arada Kazak polisinin Atayurt'un ofislerine baskın düzenleyerek arama yaptığı belirtildi.

Gözaltına alınma hadisesinin tamamen siyasi nedenlerle olduğunu belirten Atayurt'un avukatı Aiman Umarova, basına yaptığı açıklamada, müvekkili Serikcan Bilaş'ı savunmak üzere Astana'da olduğunu söyledi.

Umarova, "Bilaş'ın tutuklanması, Çin kamplarına karşı yürüttüğü eylemlerin yanı sıra Kazak halkına ve (toplama) kamplarındaki diğer Müslümanlara yönelik desteğiyle doğrudan bağlantılı. Hükümetimiz Çin ile ilişkilerini bozmak istemiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı ise konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı. Astana Emniyet Müdürlüğü de Bilaş'ın durumuna ilişkin herhangi bir yorum yapmadı. Ancak Bilaş'ın 'nefret söylemi' suçlamasıyla gözaltına alındığı iddia edildi.

İnsan hakları örgütü Atayurt, Kazakistan'ın baskısı altında

Çin'in Doğu Türkistan'da inşa ettiği ve milyonlarca Uygur ve Kazak Türkünü zorla tuttuğu toplama kamplarına karşı faaliyetler yürüten Serikcan Bilaş, Kazakistan hükümeti tarafından son aylarda yoğun baskı altında tutuluyordu.

Serikcan Bilaş son olarak geçen ay Almatı'da bir mahkemede yasa dışı ve kayıtsız bir kuruluşa liderlik etmekten suçlu bulmuş, 252 bin tenge (656 dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Çin tarafından toplama kamplarına gönderilen Doğu Türkistanlılar ile ilgili çalışmalarıyla adını duyuran Atayurt örgütü, kamplarda tutulan kişilerin ailelerine maddi destek sağlıyor, Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası kuruluşlara ve birçok büyükelçiliğe mektuplar gönderiyor.

Ayrıca kayıp olan yakınlarını arayan binlerce kişinin sorununa çözüm bulmaya çalışıyor.

Bilaş son olarak cumartesi günü bir video mesaj yayımlayarak 4 yabancının Atayurt ofisine geldiğini ve hayatından endişe duyduğunu belirtmişti.

İnsan hakları örgütü Atajurt'un yönetim kurulu üyesi Tilek Niazbek ise pazar sabahı Almatı'da Bilaş'ın kaldığı otel odasında kan lekelerine rastladıklarını ifade etti.

Orta Asya ülkesi Kazakistan, Çin'in Doğu Türkistan politikalarına genellikle sessiz kalmayı tercih ediyor. Yine büyük ölçüde devlet kontrolünde olan Kazakistan medyası da söz konusu haberlere yer vermiyor.

Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları İzleme Örgütü'ne göre, Çin 1 milyon civarında Uygur ve Kazak Türkünü toplama kamplarında tutuyor.

Doğu Türkistanlılara göre ise Çin, 3 milyonun üzerinde Uygur Türkü ve Kazak azınlığa mensup binlerce kişiyi kamplarda zorla tutuyor.

Siyaset analistlerinin asimilasyon merkezi olarak da tanımladığı kamplarda ABD Dışişleri Bakanlığı'na göre, 800 bin ile 2 milyon arasında Uygur, Kırgız ve Kazak Türkü alıkonuluyor.

Pekin yönetimi bu kampları 'mesleki eğitim merkezi' olarak tanımlıyor.


KAYNAK : https://tr.euronews.com/2019/03/10/kazakistan-polisi-dogu-turkistanlilarin-haklarini-savunan-aktivisti-gozaltina-aldi

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 724
Bugün Tekil 591
Toplam Tekil 620503
IP 3.85.143.239
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
25 Mayıs 1925

Kara-Kırgız Özerk Bölgesi, Kırgız Özerk Bölgesi olarak değiştirildi (Kırgızisan)
25 Mayıs 1992

Moskova , Kazakistan ve Rusya arasında karşılıklı yardımlaşma ve dostluk ile birlikte Kazakistan ve Rusya arasında sınır çizgisi kurulması konusunda bir anlaşmaya vardı.(Kazakistan)
25 Mayıs 1920

25- 31 Mayıs Gence'de Sovyet hakimiyeti aleyhinde isyan (Azerbaycan)
25 Mayıs 1926

Özbekistan Halk Sanatçısı Farogat Rakhmatova doğdu (Özbekistan)
25 Mayıs 1944

Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu. (Türkiye)
25 Mayıs 2006

Atasu-Alashankou petrol boru hattının dolumu tamamlandı (Kazakistan)
25 Mayıs 1932

Kırgız şair ve oyun yazarı Shatman Sadybakasov dünyaya geldi (Kırgızistan)
25 Mayıs 1895

Özbekistan Botanik Bahçesinin kurucusu Fyodor Rusanov dünyaya geldi (Özbekistan)
25 Mayıs 2013

Aşkabat Günü (Türkmenistan)
25 Mayıs 2000

Rusçanın Kırgızistan'da 2 resmi dil olması kabul edildi (Kırgızistan)
25 Mayıs 2005

Çin ile Özbekistan 600 milyon dolarlık petrol anlaşması imzalandı (Özbekistan)
25 Mayıs 1908

Ünlü müzisyen, akordun ifacısı Teyyub Demirov doğdu (Azerbaycan)
25 Mayıs 1911

Azerbaycan'ın, aynı zamanda eski SSCB'nin en ünlü jeolog – bilim uzmanlarından biri, Sosyalist emeği Kahramanı, akademisyen Baba Babazade dünyaya geldi. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1911

Askeri militan, tuğgeneral Akim Abbasov Nahçıvan'da doğdu (Azerbaycan)
25 Mayıs 1918

Nuri Paşa'nın başkanlık ettiği Osmanlı askeri heyeti Gence'ye geldi. (Türkiye-Azerbaycan)
25 Mayıs 1920

Gence`de Azerbaycan'ın sovetleşmesine karşı protesto başladı. (Azerbaycan)
25 Mayıs 192

Ünlü bilim adamı, iktisat bilimleri doktoru, akademisyen Ahmet Mahmudov doğdu. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1925

Şair, nesirci, tiyatro yazarı Hasan Fetullayev doğdu. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1992

Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Başbakan Süleyman Demirel'in görüşmesinde Ermenistan ve Azerbaycan'ı barış görüşmelerine çağıran ortak bir karar alındı (Azerbaycan)
25 Mayıs 2010

TÜRKSOY, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü "Türk Dünyasının Gelişmesi İçin Niyari Emri" ile ödüllendirdi.(Kazakistan)
25 Mayıs 2012

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Akademik Kütüphanesi, BDT üye devletlerinin IX Uluslararası Yarışması "Kitap Sanatı" nın kazananlarını kazandı.(Kazakistan)
25 Mayıs 2017

Uluslararası Türk Türk Akademisi Örgütü (TWESCO) , 2017 yılında Astana'daki Türk Müzesinin Barış ve Uzlaşma Sarayı'nda açılış törenini gerçekleştirdi (Kazakistan)
25 Mayıs 2016

Tanınmış devlet ve askeri şahsiyet için bir anıt, ilk Bağımsız Kazakistan Savunma Bakanı, Sovyetler Birliği Kahramanı, Halk Kahramanı, Ordu Genel Sagadat Nurmagambetov 2016 yılında Akmola bölgesinde kuruldu.(Kazakistan)
25 Mayıs 2014

Komuz sanatçısı Nurak Abdrakhmanov vefat etti (Kırgızistan)
25 Mayıs 1938

Şair ve yazar Adil Resul doğdu.(Azerbaycan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2