Tarihi kararlar alındı: Yeni kentler ve köyler inşa edilecek

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında gerçekleştirilen video-konferans eşliğindeki çalışma toplantısında tarihi kararlara imza atıldı. Dev inşaat projelerine start verildi. Devlet Başkanı, Ahal
Bu haber 2019-03-11 07:26:56 eklenmiş ve 383 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un başkanlığında gerçekleştirilen video-konferans eşliğindeki çalışma toplantısında tarihi kararlara imza atıldı. Dev inşaat projelerine start verildi. Devlet Başkanı, Ahal vilayet idari merkezinin 2 aşamada inşa edilmesine ve Lebap vilayetinde 4 ilçede modern kasabaların kurulmasına yönelik kararnameleri imzaladı.

Türkmen Lider, her haftanın Pazartesi günleri gerçekleştirdiği video bağlantılı çalışma toplantısında vilayet valileri, Aşkabat Belediye Başkanı ve bazı Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile bir araya geldi. Toplantıda, ülkedeki kalkınma programı, tarım sektöründeki mevsimlik çalışmalar ve yeni inşa edilmesi planlanan projeler ele alındı.

İlk olarak Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev, şehirdeki inşaat projeleri, ulaştırma altyapısının yenilenmesi, yeni konutların inşa edilmesi, ağaçlandırma kampanyasına hazırlıklar konusunda bilgi verdi.

32. YAZ OLİMPİYAT OYUNLARINA HAZIRLIK

Spor ve Gençlik Politikalar Bakanı Dayanç Gulgeldiyev, 2020 yılında Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenecek 32. Yaz Olimpiyat Oyunları’na hazırlık konusunda bilgi verdi. 2020 Tokyo Olimpiyatları’na Türkmenistan spor kafilesinin hazırlıkları değerlendirildi.

Türkmen Lider ülkede en güncel ve tam teşekküllü spor altyapısının oluşturulduğunu ve bunun uluslararası düzeyde büyük yarışmalara ev sahipliği yapmasına imkan sağladığını ve ayrıca sporcuların dünya çapında eğitebilmesi için tüm imkanlara sahip olduğunu ifade etti.

Aşkabat’ta Olimpiyat Kompleksi inşa edildi. Vilayetler modern stadyumlar ve spor merkezleri faaliyet göstermektedir. Avaza’da dev spor kompleksi hizmete açıldı. Spor alanındaki dev projelere dikkat çeken Türkmen Lider, Türkmenistanlı sporcuların uluslararası turnuvalarda büyük başarılara imza atmaları için bütün koşulların yaratıldığını ifade etti.

Video-konferansı toplantıya aynı zamanda spor, sağlık, eğitimden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov’u da davet eden Türkmen Lider, dünya çapında bir spor yarışmasına katılacak olan milli takımın hazırlanması çalışmalarına büyük bir sorumlulukla yaklaşılması konusunda talimatlar verdi.

Türkmen Lider, aynı zamanda 2020 yılında Tokyo'da (Japonya) düzenlenecek olan XXXII Yaz Olimpiyat Oyunları için Türkmenistan milli takımlarının hazırlanmasına yönelik kararnameye de imza attı. Bu Kararname kapsamında Aşkabat’taki Olimpiyat Kompleksi’nde ve Avaza turizm bölgesindeki spor tesislerinde sporcular için hazırlık kampları oluşturulacak.

AHAL VİLAYET İDARE MERKEZİ İNŞA EDİLECEK

Daha sonra Ahal vilayet valisi Ş.Amangeldiyev, vilayetteki tarım işleri, pamuk ekimi ve ağaçlandırma kampanyasına hazırlıklar hakkında bilgilendirdi.

Aynı zamanda toplantıya Ahal vilayetinden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov ile inşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev davet edilerek, Ahal vilayetinin idari merkezinin inşaat projesi değerlendirildi.

Türkmen Lider, Ahal vilayetinin yeni idari merkezinin yer alandaki bölgedeki günümüz koşullarındaki bütün imkanların oluşturulması gerektiğinin altını çizdi.

Devlet Başkanı, Ahal vilayetinin idari merkezinin inşaatına yönelik kararnameyi imzaladı. Bu kararname kapsamında vilayet merkezi Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı’nın hazırladığı Genel Planlama kapsamında 2 etapta 2020 yılına kadar inşa edilmesi planlanmaktadır.

Türkmen Lider, geçen sene Kasım ayında Ahal vilayetinin idari merkezinin projelerini incelemişti. Bu bölgede, Vilayet valiliğinin idari binaları, konutlar, çeşitli mühendislik tesisleri, Devlet Bayrağının anıtı, tarım, maliye, sağlık, ulaştırma, haberleşme, ticaret, eğitim, kültür ve diğer kurumların binaları, Ruhiyet Köşkü, tiyatro, kütüphane ve müze inşa edilecek.  Modern dev stadyum ve 2 spor merkezi yanı sıra büyük bir park kurulacak. Merkez Bankası ve diğer bankaların Ahal vilayet şubeleri, askeri kurumların bölgedeki kurumları için yeni binalar yapılacak.  Ahal vilayetinin yeni idari merkezinde Uluslararası Atçılık Yüksek Okulu inşa edilmesi öngörülüyor, bu okulun bünyesinde hipodrom, antrenman sahaları, manej, at yetiştirme alanları, atçılık ile ilgili bilimsel araştırma merkezi olacak. Komple bir büyük proje olarak ortaya çıkmaktadır. Yeni merkezde çok sayıda okul, kreş ve diğer eğitim kurumları inşa edilecek. Çok fonksiyonlu poliklinik, Sağlık evi, haberleşme binası, çok yönlü otopark, açık otopark, AVM, Nikah Dairesi, Pazar ve ticaret merkezleri kurulacak.

LEBAP VİLAYETİNDE YENİ KASABALAR İNŞA EDİLECEK

Lebap vilayet valisi T.Atahallıyev ve Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları Goçmurat Muradov ve Dadebay Amageldiyev, vilayetinin 4 ilçesinde inşa edilecek yeni modern kasabaların projesi hakkında bilgilendirdi.

Türkmen Lider, Lebap vilayetinin 4 ilçesinde modern kasabaların inşa edilmesine yönelik kararnameyi imzaladı. Kararname kapsamında Çarcev, Sayat, Halaç ve Kerki ilçelerinde modern konuları, kreşi, okulu, kültür ve sağlık merkezi, mağazaları ve dinlenme alanları bulunan modern kasabalar oluşturulacak.

En kısa zamanda kasabaların inşasına başlanacak ve 5 yıl içerisinde 2024 yılına kadar tamamlanması öngörülmektedir.

Daşoğuz, Balkan ve Mari vilayet valileri de, kendi bölgelerindeki tarım işleri hakkında bilgilendirdi. Özellikle ağaçlandırma kampanyası ele alındı. 21 Mart tarihinde yapılacak kampanya kapsamında Karakum nehrinin kıyısında dut ağacının ekilmesi planlanmaktadır. Dut ağacının nehrin kıyılarının sağlam olmasına imkan sağladığı ifade edildi.

Devlet Başkanı ayrıca, Daşopuz, Mari ve Balkan vilayet valilerine Lebap vilayetindeki gibi modern kasabaların projelerinin hazırlanmasını istedi. Valilerden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla para ikramiyelerinin takdim edilmesini konusunda talimatlar veren Devlet Başkanı, Tokyo Olimpiyatları konusunda vilayetlerdeki sporcuların hazırlanması için bütün imkanların seferber edilmesini istedi.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=Mjg2OQ==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 664
Toplam Tekil 693509
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2