Bakanlar Kurulu: Ekonomide yüzde 6,2’lik büyüme

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Şubat aylarının değerlendirilmesi yapıldı. Bu değerlendirme kapsamında ülke ekonomisinde istikrarlı bir büyümenin devam ettiği açıklandı.
Bu haber 2019-03-11 07:26:55 eklenmiş ve 288 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Şubat aylarının değerlendirilmesi yapıldı. Bu değerlendirme kapsamında ülke ekonomisinde istikrarlı bir büyümenin devam ettiği açıklandı. 

Devlet Başkanı, Bakanlar Kurulu’na 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ülkedeki tüm kadınları bayramı ile tebrik etti ve ayrıca 200’ü aşkın 8 ve daha fazla çocuğu bulunan kadınlara Ene mahri unvanının verilmesine yönelik kararnameye imza attı. Ülkede 8 ve daha fazla çocuğu bulunan kadınlara madalya yanı sıra bedava daire hediye edilmektedir.

ÜRÜN ÜRETİMİNDE YÜZDE 5,9’LUK ARTIŞ

Finans, maliye ve bankacılıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Goçmurat Muradov, Ocak-Şubat aylarının makroekonomik verileri hakkında bilgi verdi. Genel olarak, tüm bakanlıklarda ve sektörel ajanslarda üretim, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,9 arttı. Neredeyse tüm endüstriler yüksek üretim elde edildi. 2018 yılının aynı dönemine göre iki aydaki perakende ciro hacmi yüzde 19 daha fazla.

Sonuç olarak, Ocak-Şubat aylarında, ülkenin devlet bütçesinin gelir kısmı 2,65 milyar manat düzeyinde, harcama kısmı ise 2,55 milyar manat seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkmen Lider, ekonomik büyüme rakamlarını olumlu bularak, Türkmenistan Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı’na indirimli kredi sağlanması konusunda bir kararname imzaladı.

TÜRKMEN HEYETİ KAZAKİSTAN YOLCUSU

Ulaştırma, sanayi ve haberleşmeden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Mammethan Çakıyev, 10-13 Mart tarihleri arasında Kazakistan’ın başkenti Astana’da Türkmenistan-Kazkaistan Ekonomik, bilim, teknik ve kültürel alanlarda Hükümetler arası İşbirliği komisyonun toplantısı hakkında bilgi verdi.

TİCARET SEKTÖRÜNDEKİ RAKAMLAR

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Ocak-Şubat aylarında ticaret ve özel sektördeki çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı'na göre, 2018 yılının aynı dönemine kıyasla, toplam ticaret hacminin artışı yüzde 35,9 oldu. Bu süre zarfında, Devlet Emtia ve Hammadde Borsası’nda 42 adet işlem seansı düzenledi, 4 509 sözleşme yapıldı. Ticaret ve Sanayi Odası'nın hizmet hacmi 2,3 kat artmıştır.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği açısında Ocak-Şubat aylarında sanayi üretimi hacmi yüzde 15,8, tarım ve gıda üretimi yüzde 3,9 artmıştır.

Türkmen Lider, özel sektörün desteklenmesi ve teşvik edilmesi yönünde çalışmaların devam ettirilmesini istedi. Bu bağlamda, piyasa ekonomisine yönelik menajerler ve birinci kategoride uzmanları için bir enstitü oluşturulması öngörülmektedir. Bunun yanı sıra Türkmenistan Meclisi ile yerli girişimcileri desteklemek için bir program hazırlanması plan edilmiştir.

ULUSLARARASI SPOR YARIŞLARI İÇİN TEKLİFLER

Spor, eğitim, sağlıktan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov, uluslararası spor organizasyonlarından düzenli olarak Türkmenistan'da büyük turnuvaların düzenlenmesi için teklifler aldıklarını kaydetti.

Özellikle, 2021'de Dünya Pist Bisiklet Şampiyonası, 2020’de Dünya Samba Şampiyonası, Yetişkinler Arasında Asya Futsal Şampiyonası ve Asya Plaj Oyunları gibi spor turnuvalarına ev sahipliği teklifleri değerlendirilmektedir.

 KAMU KURUMLARINA VE ÖZEL SEKTÖRE ARSA TAHSİSİ

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, kamu kurum ve kuruluşlarına ve ayrıca Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyelerine  tarım işleri ve ürün üretim tesislerinin inşa edilmesi için arsaların tahsis edilmesine yönelik çalışmalar hakkında bilgilendirdi.

Ayrıca, 21 Mart günü yapılacak ağaçlandırma kampanyası hazırlıkları ele alındı. Özellikle, Daşoğuz vilayetinde daha fazla ağaç fidanlarının dikilmesine önem verilmesi ifade edildi.

DIŞ POLİTİKADA OCAK-ŞUBAT DEĞERLENDİRMESİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Ocak-Şubat aylarında Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Bu süre zarfında Afganistan Cumhurbaşkanı Türkmenistan’ı ziyaret etti ve Türkmenistan Devlet Başkanı’nın yurtdışı ziyaretlerine hazırlıklar yapıldı.

Rapor döneminde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla çeşitli düzeyde 60 yabancı heyet Türkmenistan’ı ziyaret ederken, 59 Türkmen heyeti yurtdışına gitti. Çeşitli konferansların ve organizasyonların 25’si düzenlendi. Bu sene itibariyle 25 uluslararası belge imzalandı.

9 tane Dışişleri Bakanlıkları arasında ikili siyasi istişare toplantıları gerçekleştirildi. Türkmen-Kore Hükümetler arası Ekonomik İşbirliği Komisyonu toplandı, Türkmenistan-Avrupa Birliği Ortak Komitesi toplantısı yapıldı. Türkmen-Alman ve Türkmen-Kore iş forumları gerçekleştirildi.

Dışişleri Bakanı ayrıca, Romanya’nın başkenti Bükreş’te Türkmenistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Romanya Dışişleri Bakanları arasında Hazar Denizi-Karadeniz Uluslararası Taşımacılık Koridorunun kurulmasına yönelik toplantı yapıldığını ifade etti. Bu projeye ivme katacak Bükreş Deklarasyonu imzalandı.

Ayrıca, Türkmen heyeti Bükreş temasları kapsamında Gürcistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları ile görüştü. Türkmenistan ile Gürcistan arasında 2019-2020 yılları için işbirliği eylem planı imzalandı.

TÜRKMEN HEYETİNİN İSLAMABAD ZİYARETİ

Bakan ayrıca 11-13 Mart tarihleri arasında Pakistan’ın başkenti İslamabad’a gerçekleştirilecek ziyaret hakkında bilgi verdi. Türkmen Dışişleri Bakanı başkanlığındaki heyetin bu ziyaretinde İki ülkenin Dışişleri Bakanlıkları arasındaki siyasi istişareler ve bir dizi ikili toplantı yapılacak. 27 Mart tarihinde Aşkabat’ta yapılacak Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesinin Yönetici Komitesi’nin toplantısı ele alınacak. Enerji ve haberleşme alanındaki projeler değerlendirilecek.

Ulaştırma sektöründeki işbirliği ele alınacak. Pakistan tarafı, Özbekistan-Türkmenistan-İran-Umman ve Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye ulaştırma koridorlarına katılmaya ilgi göstermektedir.

İki ülke arasında diplomatik münasebetler 1992 yılında kuruldu ve bugüne kadar devletler arası münasebetleri güçlendirecek 55 ikili anlaşma imzalandı.

DEVLET BAŞKANI’NIN DEĞERLENDİRMESİ

Türkmen Lider, Ocak-Şubat aylarında Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’daki büyümenin yüzde 6,2 oranında olduğunu kaydetti.

Bu dönemde, tarımdaki büyüme yüzde 3,1, ticarette yüzde 10,7, ulaştırma ve haberleşme endüstrisinde yüzde 10, hizmet sektöründe yüzde 8,2 olarak gerçekleştiğine dikkat çeken Devlet Başkanı, ülke genelinde 35 milyar dolar tutarında dev inşaat çalışmalarının yapıldığını ifade etti.

Türkmen Lider, Türkmen ürünlerinin yurtdışı ihracatının yüzde 20 oranında arttığını ve bunun önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

TARIM BAKANLIĞI’NA KREDİ

Devlet Başkanı, toplantıda, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı’nın Türkmenkimya kurumu ile borç ödemelerin yapılması, bakanlığın mali durumunun güçlendirilmesi için bir kararname imzaladı. Bu Kararname kapsamında Dayhanbank bankası, Tarım ve Çevre Koruma Bakanlığı’na 10 yıl boyunca yılda yüzde 5 olan 192 milyon manat tutarında bir kredi sağlayacak.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=MjkwNw==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 11
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 675
Toplam Tekil 693520
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2