Astana’nın adı Nursultan olarak değiştirildi

Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in bugün mecliste yemin töreninin ardından başkent Astana’nın adını Nursultan olarak değiştirilmesi teklifini miletvekilleri destekledi. Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin yaptığı konuşmada Astana’nın Nursultan olarak değiştirilmesi için verilen kanun teklifinin refarandumsuz olarak değiştirilmesini oy birliği ile kabul edildiğini açıkladı. Astana’nın adı böylece  resmen Nursultan olarak değiştirilmiş oldu. Bağımsızlığın ilk yıllarında Tselinegrad olan ve daha …
Bu haber 2019-03-20 13:35:06 eklenmiş ve 177 kez görüntülenmiştir.

Benzer Konular Kazakistan’da 01 Mart Şükran Günü(Algıs Aytu) kutlanıyor Kazakistan halkı George W. Bush’u bilge bir politikacı olarak hatırlayacak 2019 yılı Kazakistan’da emekli maaşlarına enflasyon oranında zam

Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev’in bugün mecliste yemin töreninin ardından başkent Astana’nın adını Nursultan olarak değiştirilmesi teklifini miletvekilleri destekledi.

Meclis Başkanı Nurlan Nigmatulin yaptığı konuşmada Astana’nın Nursultan olarak değiştirilmesi için verilen kanun teklifinin refarandumsuz olarak değiştirilmesini oy birliği ile kabul edildiğini açıkladı. Astana’nın adı böylece  resmen Nursultan olarak değiştirilmiş oldu.

Bağımsızlığın ilk yıllarında Tselinegrad olan ve daha sonra Akmola olarak değiştirilen ve 20 ekim 1997’de başkent ilan edilmesiyle ismi Astana olan başkentin yeni adı meclis kararıyla Nursultan olarak değiştirilmiş oldu.


Kaynak : http://www.kazakistan.kz/astananin-adi-nursultan-olarak-degistirildi/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 667
Toplam Tekil 693512
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2