Bakanlar Kurulu: EXPO 2020 Fuarı’na hazırlık

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. 17-19 Mart tarihleri arasında Bahreyn Kralı’nın Türkmenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı. Türkmenistan’ın EXPO 2020 Fuarı’na yaptığı hazırlıklar ele alındı.
Bu haber 2019-03-21 07:10:18 eklenmiş ve 101 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. 17-19 Mart tarihleri arasında Bahreyn Kralı’nın Türkmenistan’ı ziyaret edeceği açıklandı. Türkmenistan’ın EXPO 2020 Fuarı’na yaptığı hazırlıklar ele alındı.

BAHREYN KRALI TÜRKMENİSTAN’I ZİYARET EDECEK

Bakanlar Kurulu’nda ilk olarak Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ülkenin dış gündemine yönelik bilgi verdi. Bakan, Pakistan’a gerçekleştirdiği ziyaret ve Bahreyn Kralı’nın Türkmenistan’a gerçekleştireceği ziyaret hakkında bilgilendirdi.

Türkmen heyeti, bu hafta başında Pakistan’a yaptığı ziyaret kapsamında Pakistan Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Dışişleri ve diğer bakanları ile görüşmelere yaparak, enerji ve ulaştırma projelerini değerlendirdi. Ayrıca, ziyaret kapsamında 5 anlaşma imzalandı.

Daha sonra Bahreyn Kralı’nın 17-19 Mart tarihleri arasındaki ziyaret hazırlıkları değerlendirildi. İki ülke arasında Aralık 1995’te diplomatik ilişkiler kurulmuştur. Şubat 2011 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı Bahreyn’i ziyaret ederek, bir dizi anlaşmalar imzalamıştı.

Bu ziyarette yatırım, bankacılık, petrol ve gaz sektörlerinde, kimya endüstrisinde ikili projeleri hayata geçirmek, ticari ve ekonomik bağları arttırmak ve kültürel ve insani temasları teşvik konuları ele alınacak. Ayrıca ikili münasebetlere ivme kazandıracak bir dizi anlaşmalar imzalanacak.

Bahreyn Kralı’nın ziyareti Türkmenistan’ın Ortadoğu ülkeleri ile yaptığı karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin daha da hızlandırılmasına katkı sağlayacak.

PAMUK EKİMİ BAŞLAYACAK: ÖZEL SEKTÖRE DE ARAZİ TAHSİS EDİLDİ

Tarımdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Esenmurat Orazgeldiyev, pamuk ekimine yapılan hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Bu sene ülke genelinde 1 milyon 50 bin ton pamuk rekoltesinin alınması hedeflenmektedir. Ülkenin başlıca tarım ürünü olan pamuğu ilk defa bu sene özel tarım üreticileri de ekecek. Bunlar için 33 bin 805 hektar arazi tahsis edildi.

Türkmen Lider, pamuğun yetiştirilmesi için ülkede bütün imkanların oluşturulduğunu, çiftçilere bu ürünün yetiştirilmesi için ihtiyaç duydukları gübre, tohum, su ve tarım makineleri konusunda devletin desteğinin devam ettiğini belirtti.

Bu sene 1 milyon 600 bin ton buğday ve 1 milyon 50 bin ton pamuk rekoltesinin alınmasının hedeflendiğini belirten Devlet Başkanı, 23 Mart tarihinde Ahal, Balkan, Lebap ve Mari vilayetlerinde, 27 Mart tarihinde ise Daşoğuz vilayetinde pamuk ekimine başlanması konusunda talimatlarını verdi.

PETROL RAFİNERİLERİ İÇİN YENİ STRATEJİSİ

Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Türkmenbaşı Petrol Rafinerileri Kompleksi ve Seydi Petrol Rafinerisi için Kavramsal Gelişim Stratejisi’nin hazırlandığı hakkında bilgi verdi.

Bu stratejide, ülkenin 2 önemli petrol rafinerilerinin üretim kapasitesi detaylı bir şekilde analiz edecek, tesislerde üretilebilecek dünya pazarlarında yüksek talep gören en uygun petrol ürün yelpazesini arttırılması konusunda çalışmalar yapılacak. Çevre dostu endüstrilerin oluşturulması, ürünlerin rekabetçiliğinin arttırılması için öneriler de hazırlanacaktır.

ELEKTRİK FATURA ÖDEMELERİNDE DİJİTAL DÖNEM

Elektrik enerjisi ve inşaattan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Dadebay Amangeldiyev, elektrik fatura ödemelerinde dijital sisteme geçileceğini kaydetti.

Aşkabat şehrinin Devlet Elektrik Denetim Kurumu bünyesinde modern ekipman ve yazılım ile donatılan Hesaplama Merkezi kuruldu. Merkezde adresler, kullanılan elektrik miktarları, ödeme koşulları dahil olmak üzere tüketicilerin elektronik veri tabanı oluşturulacak.

Artık cep telefonları, ödeme terminalleri, internet aracılığıyla ödeme yapabilir. Benzer merkezlerin bu yılın sonuna kadar tüm vilayetlerde de açılması bekleniyor.

ÖZEL SEKTÖRÜN 11.YILDÖNÜMÜ VE 2020 EXPO FUARI

Ticaretten sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Çarı Gılıcov, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin kuruluşunun 11.yıldönümü dolaysıyla fuar düzenleneceğini ve EXPO 2020 Fuarı’na hazırlıklar doğrultusunda bilgi verdi.

Fuarda sanayi, tarım, inşaat ve yapı malzemeleri, işleme ve gıda endüstrisi, ulaştırma, lojistik, turizm, eğitim, ticaret ve hizmetler, bilgi ve iletişim teknolojileri özel sektör temsilcilerinin 188’si stant açacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentinde düzenlenecek EXPO 2020 Fuarı için Türkmenistan standını hazırlamak konusunda açılan uluslararası ihaleyi Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye olan Tekmil şirketi kazandı.

Türkmenistan standı bin 581 metrekare alanı kapsayacak. Organizasyon Komitesi’nin şartları kapsamında 976 metrekare alanda 2 katlı stant kurulacak. İlk katında 3D formatında Türkmenistan’ın tarihi ve kültürel zenginliklerini gösteren Türkmence, İngilizce, Fransızca, Almanca, Rusça ve Arapça dillerinde sinevizyon gösterisi sunulacak.

İkinci katında Türkmenistan’ın ihraç ürünleri sergisi oluşturacak ve ayrıca bu katta iş görüşmeleri yapılacak.

NEVRUZ BAYRAMI NEVRUZ YAYLASINDA KUTLANACAK

Kültürden ve basın-enformasyondan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva 21 Mart tarihinde kutlanacak Ahal vilayeti Ak buğday ilçesinde Nevruz yaylasında Nevruz Bayramı etkinliklerinin düzenleneceği kaydedildi. Bayram kutlamaları kapsamında biri dizi etkinlikler yapılacak.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan ile Kazakistan arasında yapılan Hükümetler arası Komisyon toplantısının sonuçları hakkında bilgi verildi. Başsavcı B.Atdayev, ülkedeki ağaçlandırma kampanyası döneminde ekilen ağaçların bakımı konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Ayrıca, devlet bayramlarında yapılan af yasası için komisyon toplantısının çalışmaları ile ilgili bilgi sundu.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=Mjk1MA==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 836
Bugün Tekil 400
Toplam Tekil 650049
IP 3.90.45.27
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
27 Haziran 1961

Muhtar Avezov Kazak eğitimci, yazar, çevirmen, eleştirmen, siyasetçi, düşünür öldü.Kazak destanları ve genel Türk edebiyatı ile araştırmalar yapmış; hikâye, çeviri, deneme, roman türlerinde eserler vermiştir(Kazakistan)
27 Haziran 1991

"Karabağ” adlı Ermeni terör örgütü Dağlık Karabağ’ın Karadağlı köyüne saldırdı, 6 kişi Azerbaycanlı sivili öldürdü (Azerabycan)
27 Haziran 1907

Azerbaycan'ın halk sanatçısı Sona Hacıyeva Şeki şehrinde doğdu (Azerbaycan)
27 Haziran 1911

Azerbaycan'lı Sahne ustası, halk sanatçısı Ağadadaş Gurbanov doğdu. (Azerbaycan)
27 Haziran 1932

Azerbaycan'lı Ünlü fizikçi, Profesör Güdret Ahundov doğdu (Azerbaycan)
27 Haziran 209

Büyük Hun İmparatorluğu hükümdarı Mete Han'ın tahta çıkışı (Macaristan)
27 Haziran 1565

Sokullu Mehmed Paşa veziriazam oldu. Veziriazamlığı 3 padişah döneminde sürdü (Türkiye)
27 Haziran 1916

Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldı (Türkiye)
27 Haziran 1964

Kıbrıs Rum hükümeti 15 yaşından büyük Türklerin adaya girişini yasakladı (KKTC)
27 Haziran 1987

Cem Karaca 27 Haziran 1987'de dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın desteğiyle yurda döndü (Türkiye)
27 Haziran 1998

Adana'nın Ceyhan ilçesi merkez üslü depremde 144 kişi öldü (Türkiye)
27 Haziran 1998

Kerim Tekin, Türk şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu vefat etti (Türkiye)
27 Haziran 2001

Tove Jansson, Fin romancı, ressam, çizgi karikatür bant yazarı ve çizeri vefat etti (Fin)
27 Haziran 2007

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev idam cezasının kaldırılmasını öngören kanunu onayladı. (Kırgızistan)
27 Haziran 2000

Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu, "XXI Yüzyıl - Barış ve Ahlak Çağı" teması üzerinendünya milletvekillerine bir bildiri yayınladı (Kazakistan)
27 Haziran 1993

Basın ve kitle iletişim araçları çalışanlarının günü (Özbekistan)
27 Haziran 2010

Yeni Anayasanın kabulü için referandum düzenledi (Kırgızistan)
27 Haziran 2018

Özbekistan'da ilk kez Orta Asya Gençlik Forumu başladı (Özbekistan)
27 Haziran 1953

Özbekistan milli ahşap oyması ustası Hayitmat Bogibekov'un doğum günü (Özbekistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2