Bahreyn Kralı Türkmenistan ziyaretini tamamladı

Türkmenistan’a ilk devlet ziyaretini gerçekleştiren Bahreyn Kralı Hamad Ben İsa Al Halifa, 17-19 Mart tarihleri arasında yaptığı 3 günlük Aşkabat ziyaretini tamamladı. Ziyaret iki ülke arasında özellikle 2 stratejik alanda petrol gaz ve ulaştırma sektörlerinde imzalanan anlaşmalar ile taçlandı. Türkmen-Bahreyn İş Konseyi’nin ve Hükümetler arası ekonomik komisyon kurulması konusunda anlaşmaya varıldı.
Bu haber 2019-03-21 07:10:18 eklenmiş ve 169 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’a ilk devlet ziyaretini gerçekleştiren Bahreyn Kralı Hamad Ben İsa Al Halifa, 17-19 Mart tarihleri arasında yaptığı 3 günlük Aşkabat ziyaretini tamamladı. Ziyaret iki ülke arasında özellikle 2 stratejik alanda petrol gaz ve ulaştırma sektörlerinde imzalanan anlaşmalar ile taçlandı. Türkmen-Bahreyn İş Konseyi’nin ve Hükümetler arası ekonomik komisyon kurulması konusunda anlaşmaya varıldı. Toplam 15 anlaşmaya imza atıldı. Kral, Türkmenistan tarafından ‘Bitaraplyk’ (Tarafsızlık) Nişanı ile ödüllendirildi.

Bahreyn Kralı ziyaretinin son gününde Türkmen Halısının Milli Müzesi’ni gezdi ve Uluslararası Ahalteke Atçılık Kompleksi’nin ziyaret etti.

İlk olarak Aşkabat’ın merkezindeki Türkmen Halısının Milli Müzesi’ni gezen Kral Hamad, Türkmen kadınlarının dokuduğu halıları inceledi. Ayrıca, Türkmenistan'ın kültürel mirasının önemli bir bölümünü temsil eden Türkmen halılarını dokumada kullanılan teknikler hakkında bilgi verildi. Kral Hamad, müzede sunulan halıların gerçekten şaheserler ve insan kültürünün mirası olduğunu ifade etti.

Bahreyn Kralı halı müzesindeki gezisini şerefli misafir defterini imzalamak ile sonlandırdı. Ardından Uluslararası Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni ziyaret etti. Burada birçok uluslararası yarışlarda birinciliği elde eden Galkınış atlı sirk grubu kendi gösterisini sundu. Galkınış grubunun mensuplarının at üzerindeki oyunları Kral Hamad tarafından büyük ilgiyle izlendi.

Atçılık Kompleksi’nde ziyaretini tamamlan Kral Hamad, daha sonra Uluslararası Aşkabat havalimanına gelerek, buradan ülkesine döndü.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=Mjk2MA==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 675
Toplam Tekil 693520
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2