Ceenbekov ile Rahman Kırgız-Tacik sınırındaki durumu görüştü

BİŞKEK, 14 Mart 2019 /Kabar/. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman arasında bugün, 14 Mart’ta telefon görüşmesi yapıldığı bildirildi.
Bu haber 2019-03-21 07:19:57 eklenmiş ve 198 kez görüntülenmiştir.

BİŞKEK, 14 Mart 2019 /Kabar/. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman arasında bugün, 14 Mart’ta telefon görüşmesi yapıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, Ceenbekov ile Rahman’ın telefon görüşmesinde Kırgız-Tacik sınırındaki mevcut durum görüşüldüğü kaydedildi.

Açıklamada ayrıca, iki ülkenin devlet başkanlarının gelecekte benzer durumları objektif olarak araştırmak ve önlemek için ortak bir komisyon oluşturulması ve devlet sınırının sınırlandırılması sürecinin tamamlanması konusundaki müzakerelerin yoğunlaştırılması gereğini belirttikleri aktarıldı.

Kırgızistan ve Tacikistan cumhurbaşkanları, asırlık iyi komşuluk ilişkileri olan iki ülkenin halklarının sadece barış ve dostluk içinde yaşaması gerektiği konusunda aynı fikirde oldukları ifade edildi.

13 Mart 2019 tarihinde Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı Aksay ve Tacikistan’ın Mehnatabad yerleşim birimlerinin sakinleri arasında çatışma çıktı. Çatışmanın nedeni Aksay-Tamdık bypass yolunun yapımı oldu. İki ülkenin vatandaşları arasındaki gerginlik sırasında yaklaşık 70 Tacik ve 50 Kırgız birbirine taş attılar. Çatışmanın ardından Kırgızistan vatandaşları Aksay, Tacikistan vatandaşları da Tört Köçö köylerindeki yolları kapattılar.

13 Mart günü, gece vaktiyle 20:00 civarında Kırgızistan’ın Batken bölgesindeki Tört Köçö yerleşim biriminde yine Kırgızistan ve Tacikistan sınır köylerinin sakinleri arasında bir çatışma çıktı. Yaklaşık iki yüz Kırgızistan ve Tacikistan vatandaşı birbirine taş attı.

Çatışmaların ardından Kırgızistan vatandaşının evi, daha başka iki araba yakıldı. Gerginlik sonucu bir Tacik vatandaşı hayatını kaybederken, bir Kırgız vatandaşı da silahlı çatışma sonrası hastanede yoğun bakımda bulunuyor. Hastanın sağlık durumu ağır olduğu öğrenildi.

Ayrıca, sınır muhafızlarının Kırgız-Tacik devlet sınırındaki durumu istikrara kavuşturma girişimlerine rağmen, iki ülkenin sınır köylerinin sakinlerinin birbirlerine karşı çok agresif oldukları, Tacik vatandaşları ise Kırgızistan vatandaşının özel bir evini yaktıkları aktarıldı.

Daha sonra, Kırgız tarafının girişimi üzerine Kırgızistan Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov ile Tacikistan Dışişleri Bakanı Sirojiddin Muhriddin arasında telefon görüşmesi yapıldı. İki ülkenin dışişleri bakanları Kırgız-Tacik sınırındaki durumu görüştü.


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/ceenbekov-ile-rahman-k-rg-z-tacik-s-n-r-ndaki-durumu-goru-tu/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 640
Toplam Tekil 668830
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2