Ceenbekov, ‘Aksı Olayı, ülke çapında özgürlük ve adalet mücadelesinin başlangıcı oldu’

BİŞKEK, 17 Mart 2019 /Kabar/. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Aksı Olayı, Kırgızistan'da ülke çapında özgürlük ve adalet mücadelesinin başlangıcı oldu.” dedi.
Bu haber 2019-03-21 07:19:53 eklenmiş ve 235 kez görüntülenmiştir.

BİŞKEK, 17 Mart 2019 /Kabar/. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Aksı Olayı, Kırgızistan'da ülke çapında özgürlük ve adalet mücadelesinin başlangıcı oldu.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Devlet Başkanı bugün, 17 Mart’ta Kırgızistan’ın Celal Abad bölgesi Aksı ilçesine bağlı Bospiyek köyünü ziyaret etti.

Bospiyek köyüne ziyaret gerçekleştiren Cumhurbaşkanı buradaki halkla bir araya gelerek 17 Mart 2002 Aksı Olayı kurbanlarını andı.

17 yıl öncesi yaşamını yitirenlerin anısına Kur’an-ı Kerim okundu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Kurbanların anıtına çiçekler bırakan Ceenbekov, bu gün 17 yıl önce Aksı halkının, yozlaşmış aileden ve klan gücünden duydukları memnuniyetsizliklerini ifade etmek için barışçıl bir alayı kabul ettiğini belirterek, “Yetkililer, adalet için ayağa kalkmaya cesaret eden ve sivillere karşı ateşli silahlar kullanan vatandaşlarımızın önünü kapattı. Sonucu altı kişi öldü. Ayrıca birçok yaralı vardı. Başka bir kişi çok günlük bir siyasi açlık grevi sırasında öldü. Ancak, halkın iradesini kırmadı. Aksine, özgürlük mücadelesi birçok kez yoğunlaştı. Toplum uyandı, insanlar yükseldi. Gerçek nedenlerin gizlenmesi ve yanlış bilgilerin yayılması gerçeğine rağmen, yine de gerçek insanlara ulaştı.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, konuşmasını şöyle devam etti:

“Özgürlüğü seven halkımız, artık otoriter klan yönetimine izin vermeyeceklerini kanıtladı. Dünya topluluğu, halkımız için özgürlük ve bağımsızlığın insanların yaşamlarını bile feda etmeye hazır oldukları en yüksek değerler olduğunu gördü. Bu tam da 17 Mart 2002'deki olayların tarihsel önemidir.”

17 Mart 2002'de Celal-Abad bölgesi, Aksı ilçesindeki Bospiyek köyünün sakinleri, Kırgız toprağı parçasının Çin'e verilmesi nedeniyle protesto etmişti. Olay sırasında silahsız eylemcilere karşı ateşli silahlar kullanmasından dolayı 6 kişi şehit olmuştu.


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/ceenbekov-aks-olay-ulke-cap-nda-ozgurluk-ve-adalet-mucadelesinin-ba-lang-c-oldu/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 8
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 675
Toplam Tekil 693520
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2