İŞGALÇİ ÇİN ESKİ YALANLARINI TEKRARLIYOR : UYGURLAR TÜRK DEĞİL(MİŞ)!?

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM) Çin yönetimi bugün yayınladığı yeni siyaset belgesinde, “Uygurların Türklerin soyundan gelmediği görüşünü” yineledi. Çin, bölgedeki radikalleşmeyi önleme adına hazırlanan güncellenmiş siyaset belgesini bugün kamuoyuna açıkladı. Belgede, “2014 yılından bu yana Müslüman Uygurların yaşadığı Sincan bölgesinde yaklaşık 13 bin “teröristin” tutuklandığını duyurdu. Siyaset belgesinde, “2014 yılından bu yana Sincan Uygur …
Bu haber 2019-03-21 07:30:37 eklenmiş ve 263 kez görüntülenmiştir.

Uygur Haber ve Araştırma Merkezi (UYHAM)

Çin yönetimi bugün yayınladığı yeni siyaset belgesinde, “Uygurların Türklerin soyundan gelmediği görüşünü” yineledi.

Çin, bölgedeki radikalleşmeyi önleme adına hazırlanan güncellenmiş siyaset belgesini bugün kamuoyuna açıkladı.

Belgede, “2014 yılından bu yana Müslüman Uygurların yaşadığı Sincan bölgesinde yaklaşık 13 bin “teröristin” tutuklandığını duyurdu.

Siyaset belgesinde, “2014 yılından bu yana Sincan Uygur Özerk bölgesinde 1588 terörist çete imha edildi, 12 bin 995 terörist tutuklandı, 2 bin 52 patlayıcı madde ele geçirildi, 4 bin 858 yasa dışı dini faaliyet yüzünden 30 bin 645 kişi cezalandırıldı, 345 bin 229 yasa dışı dini materyalin kopyası ele geçirildi.” denildi.

Yine aynı açıklamada, “Sadece bu terör gruplarının liderleri sert cezalara çarptırılırken, bu radikal düşüncelerden etkilenen kişiler ise kendilerine hataları öğretilmek üzere eğitim ve öğretime tabi tutuldu” ifadesine yer verildi.

1990 yılından bu yana 30 saldırının gerçekleştiği kaydedilen belgede, bu saldırılar sonucu 458 kişinin hayatını kaybettiği ve 2 bin 540 kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Belgede, radikal İslamcı tehdidin giderilmesi adına alınan önemlerin ve kurulan mesleki eğitim kamplarının gerekli olduğu görüşü dile getirildi.

Dünya Uygur Kurultayı : Çin’in iddiaları Gerçekdışı

Sürgündeki Dünya Uygur Kongresi ise yaptığı açıklamada, Çin’in yayınladığı siyaset belgesinde öne sürdüğü Uygurlar Türk soyundan değildir” iddialarını şiddetle reddetti ve “ Çin’in gerçekleri çarpıttığı” ifade ederek bu ve benzeri iddiaların tamamen gerçek dışı olduğunu belirterek https://tr.euronews.com/2019/03/18/cin-uygurlar-turklerin-soyundan-gelmiyor-uygurlar-turk-mu?fbclid=IwA eleştirdi.

Kongre Sözcüsü Dilxat Raxit “Çin, Uygurları baskı altına alabilmek için terörle mücadeleyi siyasi gerekçe olarak kullanıyor. Radikalleşme ile mücadele adına insanların inançlarını ortadan kaldırmayı hedefliyorlar.” ifadesini kullandı.

Belgede, İslam adına hareket eden dini aşırılığın İslam’ın fikirlerine de kendisine de aykırı olduğu kaydedildi.

Sincan’ın, göç süreci ve etnik entegrasyonu sonucu Çin’in yıllardır ayrılmaz bir parçası olduğu ifade edilen belgede, bölgedeki, “Uygur etnik grubunun Türklerin soyundan gelmediği” ifade edildi.

https://tr.euronews.com/2019/03/18/cin-uygurlar-turklerin-soyundan-gelmiyor-uygurlar-turk-mu?fbclid=Iw (Reuters)ÇÇ

D


Kaynak : http://www.uyghurnet.org/isgalci-cin-eski-yalanlarini-tekrarliyor-uygurlar-turk-degilmis/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer ÖZERK CUMH. haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 15
Dün Tekil 831
Bugün Tekil 868
Toplam Tekil 695287
IP 34.238.189.171
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
21 Ağustos 1968

Varşova Paktı'nın bir üyesi olarak Macaristan, "Prag Baharı" nın bastırılmasında Sovyet Çekoslovakya işgaline katıldı. Yeni bir ekonomik mekanizmanın devreye girmesi yavaşlıyor. (Macaristan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2