Türkmenistan’ın batısındaki su kaynağını iyileştirmek için Karakum Nehri üzerine iki rezervuar inşa ediliyor

Karakum Nehri’nin kapasitesini artırmak için çalışmalar sürdürülmektedir. Düzenleyici yapıları, rezervuarları, kendi üretim üssünü içeren bin kilometrelik su yolu, bir milyon hektardan fazla ülkenin tarım alanını sulayan dünyanın en büyük sulama ve sulama sistemini oluşturmaya izin verdi
Bu haber 2019-03-22 07:02:30 eklenmiş ve 302 kez görüntülenmiştir.

Karakum Nehri’nin kapasitesini artırmak için çalışmalar sürdürülmektedir. Düzenleyici yapıları, rezervuarları, kendi üretim üssünü içeren bin kilometrelik su yolu, bir milyon hektardan fazla ülkenin tarım alanını sulayan dünyanın en büyük sulama ve sulama sistemini oluşturmaya izin verdi. Amu Darya’dan gelen insan yapımı nehrin nehri yatağı güneydoğu Karakumayı, Murghab vahasını, Murgab ve Tejen’in geçip geçerek Kopetdağ’ın eteklerine ulaşıyor.

Su yönetimi uzmanları, Karakum Nehri yatağını 200 km uzatmayı ve Amudarya suyunu Balkan velayatının güneybatısındaki çöl alanlarına göndermeyi planlıyor. Nehir, Misri ovasını sular; çağımızdan önce Madau-Depe, Izzatkuli ve Tangsykıldzha’nın en eski antik yerleşim yerlerinin bir zamanlar verimli topraklarda olduğu ve bir zamanlar gelişen Dzhurdzhan ve Dehistan kentlerinin kalıntılarının kaldığı yerde. Yeni bir Türkmen hidrolog projesi, binlerce hektarlık alanın dolaşımına geri dönmesini sağlayacak bir rezervuar inşasını içeriyor.

Batı Türkmenistan’da su tedarikini iyileştirmek için, Devlet Su Yönetimi Komitesinin bölümleri Karakum Nehri üzerinde iki rezervuar inşa ediyor: 18 milyon metreküp ve Danatinsky – 45 milyon metreküp içme, endüstriyel ve tarımsal su kapasitesine sahip Bereket şehri bölgesinde. Nehir yatağının 1006 kilometresinde, Serdar kentinin su kaynağını iyileştirmek için blok ve düzenleyici yapılar da yapım aşamasındadır.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, düzenleme 326 ve 456 kilometrelik su yoluna yapılacak ve 680 ve 753 kilometrelere – selepuspusknye tesislerinde beş güçlü pompa istasyonu devreye alınacak.

İnsan yapımı nehirdeki en büyük rezervuarlardaki nem rezervleri – Garaşsyzlyk ve Khauzkhan – sırasıyla 3,8 milyon ve 1,5 milyon metreküp suya yükselecek. Burada, Devlet Su Yönetimi Komitesinin bölümleri ilgili çalışmaları yürütmektedir. Şu anda, ülkenin 4 rezervuarında biriken toplam nem stoku yaklaşık 2,7 milyar metreküptür.

Yaklaşık 15 milyar metreküp nem ve aynı zamanda bir kısmı rezervuarlara ve nehir yatağına yerleşen 60-65 milyon metreküp kum ve silt, her yıl Amu Darya’dan Karakum Nehri’ne girmektedir. Bu nedenle, hafriyat ekipmanlarının yardımıyla, baraj yapımı, nehrin kumlu topraklarda genişlemesi ve derinleşmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Operatörler bankaları temizliyor ve işlerini planlıyorlar, böylece nehir boyunca bahçeler, bağlar, kavun tarlaları ve diğer mahsullerin tarlaları var ve orman parkı bölgeleri yaratılıyor. Son zamanlarda, kıyı şeridindeki 260 hektarın üzerinde, 212 bin bitkinin ekildiği su endüstrisi uzmanları tarafından temizlendi. Şimdi dut ağaçları dikiyor.

İnsan yapımı nehre yeni bir bakış, bir dizi duba feribotundan kurtulmayı ve nehri gezilebilir hale getirmeyi mümkün kılan modern köprüler ve trafik kavşaklarında verilmiştir.

Bu eşsiz hidrolik sisteme, Türkmenistan Su Yönetimi Devlet Komitesi’nin bölümlerinden biri olan “Karakumderyasvkhodzhalyk” derneği hizmet vermektedir. Uzmanlar, sisteme su akışını düzenler, su alma sorunlarını çözer, pompalama istasyonlarının çalışmasını sağlar, kanalı temizler ve derinleştirir, zaman içinde depoları doldurur, bu sayede su alanını kesmek için kesintisiz Amudarya suyu temini sağlar. Şimdi operatörlerin emrinde 100’den fazla tarak gemisi, elliden fazla ekskavatör ve buldozer. Bu yıl, nehir yatağını temizlemek için tasarlanmış Hollanda’dan 30 adet modern bilgisayar ekipmanı teslim edilecektir.

Nehir ve rezervuarların biyolojik olarak arıtılması için dernek ekolojisi araştırma ve üretim merkezi, geçen yıl 16 ton otçul balık yetiştiriciliği yaptı.

Bu devasa su potansiyelinin bilimsel temelli rasyonel kullanımı, devlet ikame ve ihracat oryantasyonu programı kapsamında zengin mahsul veriminin artmasını sağlayacaktır.

KAYNAK : https://www.ilan365.net/dunya/turkmenistanin-batisindaki-su-kaynagini-iyilestirmek-icin-karakum-nehri-uzerine-iki-rezervuar-insa-ediliyor-3957.html

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 5
Dün Tekil 836
Bugün Tekil 375
Toplam Tekil 650024
IP 3.90.45.27
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
27 Haziran 1961

Muhtar Avezov Kazak eğitimci, yazar, çevirmen, eleştirmen, siyasetçi, düşünür öldü.Kazak destanları ve genel Türk edebiyatı ile araştırmalar yapmış; hikâye, çeviri, deneme, roman türlerinde eserler vermiştir(Kazakistan)
27 Haziran 1991

"Karabağ” adlı Ermeni terör örgütü Dağlık Karabağ’ın Karadağlı köyüne saldırdı, 6 kişi Azerbaycanlı sivili öldürdü (Azerabycan)
27 Haziran 1907

Azerbaycan'ın halk sanatçısı Sona Hacıyeva Şeki şehrinde doğdu (Azerbaycan)
27 Haziran 1911

Azerbaycan'lı Sahne ustası, halk sanatçısı Ağadadaş Gurbanov doğdu. (Azerbaycan)
27 Haziran 1932

Azerbaycan'lı Ünlü fizikçi, Profesör Güdret Ahundov doğdu (Azerbaycan)
27 Haziran 209

Büyük Hun İmparatorluğu hükümdarı Mete Han'ın tahta çıkışı (Macaristan)
27 Haziran 1565

Sokullu Mehmed Paşa veziriazam oldu. Veziriazamlığı 3 padişah döneminde sürdü (Türkiye)
27 Haziran 1916

Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldı (Türkiye)
27 Haziran 1964

Kıbrıs Rum hükümeti 15 yaşından büyük Türklerin adaya girişini yasakladı (KKTC)
27 Haziran 1987

Cem Karaca 27 Haziran 1987'de dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın desteğiyle yurda döndü (Türkiye)
27 Haziran 1998

Adana'nın Ceyhan ilçesi merkez üslü depremde 144 kişi öldü (Türkiye)
27 Haziran 1998

Kerim Tekin, Türk şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu vefat etti (Türkiye)
27 Haziran 2001

Tove Jansson, Fin romancı, ressam, çizgi karikatür bant yazarı ve çizeri vefat etti (Fin)
27 Haziran 2007

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev idam cezasının kaldırılmasını öngören kanunu onayladı. (Kırgızistan)
27 Haziran 2000

Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu, "XXI Yüzyıl - Barış ve Ahlak Çağı" teması üzerinendünya milletvekillerine bir bildiri yayınladı (Kazakistan)
27 Haziran 1993

Basın ve kitle iletişim araçları çalışanlarının günü (Özbekistan)
27 Haziran 2010

Yeni Anayasanın kabulü için referandum düzenledi (Kırgızistan)
27 Haziran 2018

Özbekistan'da ilk kez Orta Asya Gençlik Forumu başladı (Özbekistan)
27 Haziran 1953

Özbekistan milli ahşap oyması ustası Hayitmat Bogibekov'un doğum günü (Özbekistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2