Kazakistan halkı sürpriz istifanın etkisinde: ‘Nazarbayev dede gitti’

Kazakistan’ın ilk Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in istifa etmesinin ardından ülkede gözyaşı dökenler de kararın yerinde olduğunu savunanlar da oldu. Ülkede sosyal medyada yayılan bir videoda küçük bir kız çocuğunun “Nazarbayev dede gitti” diye ağladığı görüldü.
Bu haber 2019-03-22 07:03:25 eklenmiş ve 305 kez görüntülenmiştir.

Kazakistan'ın ilk Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev 28 yıldır sürdürdüğü görevinden istifa ettikten sonra, birçok kişinin başka bir lider görmediği eski Sovyetler Birliği ülkesinde halkta farklı tepkiler oldu. Nitekim son yıllarda Nazarbayev'in gideceğine dair zaman zaman spekülasyonlar ortaya atılsa da, istifa açıklamasının gelişi aniydi.

 

Reuters'ın aktardığına göre, ülkede viral olan bir videoda küçük bir kız çocuğunun "Nazarbayev dede gitti" diyerek ağladığı görüldü. Videoda bir büyüğün de "Emekli oldu, yaşlanmıştı" sözleriyle küçük kızı teselli etmeye çalıştığı görüldü.

Eski çelik işçisi ve Komünist Parti üyesi 78 yaşındaki Nazarbayev, ülkesini 1989 yılından beri yönetiyordu. ‘Yeri doldurulamaz' olarak görülen Nazarbayev'in adı havalimanı, cadde ve sokaklara veriliyordu.

 

 

 

Nazarbayev'in istifasının ardından neler hissettiği sorulan 38 yaşındaki bir ev kadını da "Çok üzgünüm" dedi.

 

 
‘HALKIMIZ İÇİN ÇOK ŞEY YAPTI'

 

16 yaşındaki öğrenci Neriman da "Halkımız için çok şey yaptı, bu bizim için şok oldu. Başımızda bir başkasının olması tuhaf olacak" ifadelerini kullandı.

Diğer yandan yaşı nedeniyle istifanın doğru bir karar olduğunu kaydedenler de vardı. 67 yaşındaki bir ticaret birliği yetkilisi Gennadiy "Vakitli bir karar oldu. Biliyorsunuz, insanın uygun bir şekilde, doğru zamanda bir şeyleri bırakması gerekir" dedi.

Nazarbayev'den görevi Kasım Cömert Tokayev devraldı.

Görev dönemi Nisan 2020'de sona erecek olan Tokayev, Rusça, İngilizce ve Çince biliyor. Ülkeyi 1989'dan beri yöneten Nazarbayev istifa konuşmasında Tokayev için "Kazakistan'ı yönetme konusunda güvenilebilecek birisi" demişti.

Nazarbayev 1991'de SSCB dağıldığı esnada görevde olan Sovyet dönemi liderlerinden sonuncusuydu.

KAYNAK : https://tr.sputniknews.com

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 13
Dün Tekil 831
Bugün Tekil 876
Toplam Tekil 695295
IP 34.238.189.171
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
21 Ağustos 1968

Varşova Paktı'nın bir üyesi olarak Macaristan, "Prag Baharı" nın bastırılmasında Sovyet Çekoslovakya işgaline katıldı. Yeni bir ekonomik mekanizmanın devreye girmesi yavaşlıyor. (Macaristan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2