FUTBOLU KIRIM'IN İŞGALİNİ MEŞRULAŞTIRMAYA ALET ETTİLER!

Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizmasının yeni yeni hamleler denediği biliniyor. Bu politika doğrultuda Rus işgalcilerin attıkları son adım da dikkatlerden kaçmadı.
Bu haber 2019-03-26 07:28:18 eklenmiş ve 250 kez görüntülenmiştir.
Kırım’ı işgalini meşrulaştırmak için algı operasyonu amacıyla Türkiye’yi hedef alan Rus propaganda mekanizmasının yeni yeni hamleler denediği biliniyor. Bu politika doğrultuda Rus işgalcilerin attıkları son adım da dikkatlerden kaçmadı.

27 Mart 2019 tarihinde PTT 1. Lig kulüplerinden İstanbulspor A.Ş. ile Ukrayna’nın işgal altındaki toprağı Kırım’da oluşturulan ve UEFA tarafından tanınmayan Kırım Ligi futbol kulüplerinden PFC Kızıltaş arasında hazırlık maçı yapılmasının planlandığı öğrenildi.

UEFA tarafından tanınmayan KKTC Futbol Federasyonu kulüpleriyle TFF’ye bağlı kulüplerin yaptırımlar nedeniyle özel maç bile yapamadığı biliniyorken söz konusu karşılaşma haberi soru işaretlerine yol açtı. 2014 yılındaki Rus işgalinden itibaren UEFA’nın Kırım kulüplerine yaptırım kararı ortadayken söz konusu hazırlık maçının nasıl oynanacağı merak konusu oldu.

Bununla birlikte Türkiye’nin Kırım’ın işgalini tanımadığını defalarca deklare etmesine ve bu konuda uluslararası yaptırımlar bulunmasına rağmen bahsi geçen hazırlık maçının organize edilebilmesine ilişkin Türkiye Futbol Federasyonu’ndan (TFF) halen açıklama bekleniyor.

Konuyla ilgili QHA, TFF ile irtibata geçmişse de milli maç nedeniyle herhangi bir yetkiliye ulaşılamadı.

Kırım futbol kulüplerinin Rusya Futbol Birliği himayesi altında Rusya liglerinde yaptığı maçlarım UEFA tarafından tanınmayacağı Ağustos 2014’te duyurulmuştu.

Daha sonra da UEFA, sözde Kırım yönetimine SKChF Sevastopol, Zhemchuzhina Yalta ve Tavria Simferopol takımlarının 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren RFS tarafından düzenlenen futbol organizasyonlarında yer almasını yasakladığını duyurmuştu. Buna bağlı olarak Rusya’nın UEFA ve Ukrayna’nın onayı olmadan işgal altındaki Kırım’da herhangi bir futbol müsabakası düzenleyemeyeceği bildirilmişti.

Geçen yıl da Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği’nin (FIFA), Rus takımlarının işgal edilen Kırım’da düzenlenen kupaya katılmaları nedeniyle Rusya Futbol Birliği’ne karşı yaptırım uygulayabileceği duyurulmuştu.

2017 yılında Anji-2 ve Sokol isimli iki Rus futbol kulübünün işgal edilen Kırım’da düzenlenen kupaya katılması ve tüm maçların hem FIFA hem de UEFA tarafından yasa dışı işgalinin tanımadığı Kırım’da düzenlenmesi gerekçesiyle FIFA, ciddi yaptırımlar uygulamak için Rusya Futbol Birliği ile ilgili inceleme başlattığını bildirmişti

KAYNAK : http://qha.com.tr/haberler/futbolu-kirim-in-isgalini-mesrulastirmaya-alet-ettiler/11572/
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer TURAN'DA SPOR haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 661
Toplam Tekil 693506
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2