Aşkabat’ın kuzeyinde dev mega kent kurulacak

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın kuzey bölgesinde dev bir mega kent inşa edilecek. Yeni kent projesinin maketi Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından incelendi.
Bu haber 2019-03-28 19:38:28 eklenmiş ve 261 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın kuzey bölgesinde dev bir mega kent inşa edilecek. Yeni kent projesinin maketi Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından incelendi.

Başkentin kuzeyindeki Çoğanlı yerleşim sitesinde yeni kentin projelerinin tanıtımı gerçekleştirildi. Törene; Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kurum başkanları, Aşkabat Belediye Başkanı, Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğretmenleri ve öğrencileri katıldı.

Devlet Başkanı bu törene öğrencilerin de davet edilmesinin iç mimarlık ve inşaat endüstrisinin gelişimi, bu meslekleri okuyan gençlerin çalışmalarındaki yeni trend ve yönlerini belirleme açısından önemli olduğunu kaydetti.

Tanıtım töreninde Aşkabat Belediye Başkanlığı, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı, Devlet Güzel Sanatları Akademisi öğrencileri ve Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği tarafından hazırlanan çeşitli kent projeleri tanıtıldı. Bu projeler ile ilgili detaylı bilgiyi Aşkabat Belediye Başkanı Şamuhammet Durdılıyev sundu.

Yakın gelecekte Aşkabat’ın kuzey bölgesinde yeni bir mega kent yükselecek. Bu kent projesinde idari binalar yanı sıra hizmet sektörüne ait binalar, apartmanlar ve diğer sosyal amaçlı tesisler yer alacak. Türkmen Lider, hazırlanan 5 çeşit projeleri yakından inceledi.

Bu mega kenti projelerin hazırlanmasına katılan öğrenciler, Aşkabat Belediyesi uzmanları, İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı mimarları, özel sektörün mimarları dünyanın dev şehirlerinde çalışma ziyaretinde bulundu.

Hazırlanan her bir proje versiyonunda valilik ve idari binalar yanı sıra okul, kreş, özel sanat okulu, poliklinik, sağlık evleri, AVM, stadyum, spor kompleksleri, bankalar ve çok yönlü otopark yer aldı.

İşte hazırlanan projeler ile ilgili detaylı bilgi

İlk proje teklifinde 620 hektar alanda 15 ile 30 kat arasında değişen 16 bin 696 daireli 130 apartman inşa edilmesi öngörülmektedir. İkinci proje teklifinde 663 hektar alanda 18 bin 568 aile için 134 adet çok katlı apartman kurulması planlandı. Bu kent 112 bin insanı kapsayacak. İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı tarafından hazırlanan üçüncü proje teklifinde 720 hektar alanda 12 ila 35 kat arasında değişen 177 apartman inşa edilmesi planlandı. Bu apartmanlar 16 bin 884 daireden oluşacak.  Bu projede Türkmen’in Ak evi ve Seyir Terası bulunmaktadır. Ayrıca, karayolu, park ve fıskiye çalışmaları da yer aldı.   Dördüncü proje teklifinde 520 hektar alanda 15 ila 30 kat arasında değişen 8 bin 566 aile için 102 konut inşa edilecek. Toplam bu kent projesi 51 bin kişiyi kapsayacak. C proje teklifi göl türünde hazırlanarak, daha büyük bir alanı kapsamaktadır. 920 hektar alanda 168 çok katlı apartman inşa edilecek.

Bütün projeleri detaylı inceleyen Türkmen Lider, ayrıca Türkmen Devlet Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Enstitüsü ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi öğrencilerinin de bu projeler ile ilgili tekliflerini dinledi. Öğrenciler projeler hazırlanırken, yeşil alanların oluşturulması dikkat edildiğini, bunun kentin çevre bakımından temiz olması açısından önemli olduğunu ifade ettiler.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=Mjk4Mg==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 836
Bugün Tekil 416
Toplam Tekil 650065
IP 3.90.45.27
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
27 Haziran 1961

Muhtar Avezov Kazak eğitimci, yazar, çevirmen, eleştirmen, siyasetçi, düşünür öldü.Kazak destanları ve genel Türk edebiyatı ile araştırmalar yapmış; hikâye, çeviri, deneme, roman türlerinde eserler vermiştir(Kazakistan)
27 Haziran 1991

"Karabağ” adlı Ermeni terör örgütü Dağlık Karabağ’ın Karadağlı köyüne saldırdı, 6 kişi Azerbaycanlı sivili öldürdü (Azerabycan)
27 Haziran 1907

Azerbaycan'ın halk sanatçısı Sona Hacıyeva Şeki şehrinde doğdu (Azerbaycan)
27 Haziran 1911

Azerbaycan'lı Sahne ustası, halk sanatçısı Ağadadaş Gurbanov doğdu. (Azerbaycan)
27 Haziran 1932

Azerbaycan'lı Ünlü fizikçi, Profesör Güdret Ahundov doğdu (Azerbaycan)
27 Haziran 209

Büyük Hun İmparatorluğu hükümdarı Mete Han'ın tahta çıkışı (Macaristan)
27 Haziran 1565

Sokullu Mehmed Paşa veziriazam oldu. Veziriazamlığı 3 padişah döneminde sürdü (Türkiye)
27 Haziran 1916

Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu'ndan ayrıldı (Türkiye)
27 Haziran 1964

Kıbrıs Rum hükümeti 15 yaşından büyük Türklerin adaya girişini yasakladı (KKTC)
27 Haziran 1987

Cem Karaca 27 Haziran 1987'de dönemin Başbakanı Turgut Özal'ın desteğiyle yurda döndü (Türkiye)
27 Haziran 1998

Adana'nın Ceyhan ilçesi merkez üslü depremde 144 kişi öldü (Türkiye)
27 Haziran 1998

Kerim Tekin, Türk şarkıcı, söz yazarı ve oyuncu vefat etti (Türkiye)
27 Haziran 2001

Tove Jansson, Fin romancı, ressam, çizgi karikatür bant yazarı ve çizeri vefat etti (Fin)
27 Haziran 2007

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev idam cezasının kaldırılmasını öngören kanunu onayladı. (Kırgızistan)
27 Haziran 2000

Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu, "XXI Yüzyıl - Barış ve Ahlak Çağı" teması üzerinendünya milletvekillerine bir bildiri yayınladı (Kazakistan)
27 Haziran 1993

Basın ve kitle iletişim araçları çalışanlarının günü (Özbekistan)
27 Haziran 2010

Yeni Anayasanın kabulü için referandum düzenledi (Kırgızistan)
27 Haziran 2018

Özbekistan'da ilk kez Orta Asya Gençlik Forumu başladı (Özbekistan)
27 Haziran 1953

Özbekistan milli ahşap oyması ustası Hayitmat Bogibekov'un doğum günü (Özbekistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2