Türkmenistan ile İtalya siyasi istişarelerde bulundu

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda İtalya ile Türkmenistan arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. İtalya heyetine Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di Stefano başkanlık etti. Türkmen tarafına ise Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlık etti.
Bu haber 2019-03-28 19:38:28 eklenmiş ve 705 kez görüntülenmiştir.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda İtalya ile Türkmenistan arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. İtalya heyetine Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakan Yardımcısı Manlio Di  Stefano başkanlık etti. Türkmen tarafına ise Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlık etti.

Toplantıda taraflar, Türkmen-İtalyan ilişkilerinin mevcut durumunu değerlendirdi. Bununla birlikte, BM ve AB çerçevesinde işbirliğinin yanı sıra, bölgesel ve uluslararası ortak çıkarlarla ilgili konularda görüş alışverişinde bulunuldu.

Avrupa Birliği’nin yeni Orta Asya stratejisini çeşitlendirme olasılığı üzerinde duruldu. Bu bağlamda, Avrupa Birliğinin kilit ülkelerinden olan İtalya, bu stratejinin hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır.

Müzakereler sürecinde, taraflar karşılıklı ticaret ve ekonomik işbirliğinin geliştirilmesi ve çeşitlendirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulundu. Aynı zamanda, heyetler eğitim, bilim ve kültür alanında daha da gelişmenin önemini vurguladılar.

Görüşme sonunda Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile İtalya Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı arasında 2019-2020 yılları için Eylem Planına imza atıldı.

Daha sonra yerli ve yabancı basın mensuplarına konuşan Bakan Yardımcısı Di Stefano, Türkmenistan’a siyasi istişare toplantısına katılmak için geldiğini ve çok verimli görüşmelerinin olduğunu kaydetti. Özellikle ekonomik işbirliği konularını değerlendirdiklerini kaydeden Bakan Yardımcısı, Türkmenistan ile yakın ekonomik işbirliği yapmak istediklerini belirtti.


Kaynak : http://www.atavatan-turkmenistan.com/news_details.php?news_id=Mjk4NQ==

ETİKETLER : Turkmenistan
Yorumlar
Diğer TÜRKMENİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 535
Toplam Tekil 672380
IP 54.242.193.41
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2