Сeenbekov, eğitim sisteminde Kırgızistan'ın öncelikleri hakkında konuştu

BİŞKEK, 27 Mart 2019 /Kabar/. Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan Cumhuriyeti, uzun vadeli bir gelişim dönemi için, yüksek teknolojilerin oluşmasının yanı sıra, kalitesini artırmak için eğitim sisteminde kilit bir öncelik belirlemiştir.” dedi.
Bu haber 2019-03-28 19:41:17 eklenmiş ve 546 kez görüntülenmiştir.

BİŞKEK, 27 Mart 2019 /Kabar/. Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan Cumhuriyeti, uzun vadeli bir gelişim dönemi için, yüksek teknolojilerin oluşmasının yanı sıra, kalitesini artırmak için eğitim sisteminde kilit bir öncelik belirlemiştir.” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Bişkek’e yapacağı devlet ziyareti arifesinde Ala Arça Devlet Konutu’nda gerçekleşen Kırgızistan-Rusya 1. Rektörler Forumu’nda konuşma yapan Ceenbekov, günümüzde dünyada dinamik değişimlerin yaşanmakta olduğuna dikkat çekerek, “Zaman yeni gereksinimleri belirler. Herhangi bir modern ülkede her türlü faaliyetin entelektüelleşmesi genel bir eğilim haline gelmiştir. Ülkelerimiz istisna değildir. Eğitim, ülkemizin geleceğini belirleyen en önemli kaynaklardan biridir. Küresel rekabet ancak eğitimli toplumlar tarafından sürdürülebilir. Bugün ülkelerimiz eğitim ve bilim sistemlerinde reformlar yürütüyor. Tüm dünya topluluğu gibi, eğitim süreçlerinin daha da geliştirilmesi için en iyi yaklaşımları araştırıyoruz.” açıklamasında blundu.

Cumhurbaşkanı, Kırgız toplumunun yeni bilgiler, sağlıklı yaşam tarzları, manevi değerler arayışı içinde doğal olduğunu ve Kırgızistan’ın eğitim sistemine, üniversitelerin yalnızca biriken bilgiyi aktarma yeri değil aynı zamanda öğrencinin istediği zaman, herhangi bir yerde ve yaşamı boyunca yeni bilgi edindiği bir yer olarak reform yapma görevi verildiğini vurguladı.


Kaynak : http://kabar.kg/tur/news/seenbekov-e-itim-sisteminde-k-rg-zistan-n-oncelikleri-hakk-nda-konu-tu/

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 18
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 524
Toplam Tekil 672369
IP 54.242.193.41
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2