Moğolistan’ın ilk Müslüman yetimhanesine kütüphane

"Kitapla Aydınlık Gelecek" sloganıyla başlattığı "Kütüphane Projesi"ni ilk olarak Moğolistan’da hayata geçiren WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu kütüphaneyi bu sene hizmete açmayı planlıyor. Kitaplar Moğolca, Kazakça ve Türkçe dillerinde olacak. Bu sene hizmete açılması planlanan kütüphaneden yetimler 24 saat faydalanabilecek.
Bu haber 2019-03-29 07:30:15 eklenmiş ve 869 kez görüntülenmiştir.

Moğolistan’daki yetimler için kütüphane inşa eden WEFA Uluslararası İnsani Yardım Organizasyonu kütüphaneyi bu sene hizmete açmayı planlıyor.

“Kitapla Aydınlık Gelecek” sloganıyla başlattığı “Kütüphane Projesi”ni ilk olarak Moğolistan’da hayata geçiren WEFA, geçen sene ağustos ayında temelini attığı kütüphanenin inşaatına devam ediyor. Moğolistan’da kışın sıcaklıkların eksi 40 dereceye kadar düşmesinden dolayı kütüphane inşaatına ara verilirken, havaların ısınmasıyla birlikte çalışmalara yeniden başlandı.

Çocuklara göre dizayn edilecek kütüphanede çocukların gelişimini olumlu etkileyecek kitaplar, filmler, öğrenme oyunları ve eğitici setler yer alacak. Biyografi, yabancı dil, hikâye, roman, şiir ve kişisel gelişim kitaplarının yanı sıra tarih, coğrafya, bilim, teknoloji, sağlık ve doğa/gezi alanında da pek çok kitap çocuklarla buluşturulacak.

Kitaplar Moğolca, Kazakça ve Türkçe dillerinde olacak. Bu sene hizmete açılması planlanan kütüphaneden yetimler 24 saat faydalanabilecek.

Kütüphane, WEFA’nın Moğolistan’da bulunan yetimhanesine ek olarak inşa ediliyor. Bayan Ölgi şehrinde bulunan yetimhane Moğolistan’ın ilk Müslüman yetimhanesi olma özelliğine sahip. 2016 yılında yetimhaneyi üstlenen WEFA, yetimlerin sağlıklı bir ortamda büyümeleri için çeşitli çalışmalar yapmakta ve yetimlere periyodik olarak yardım ulaştırıyor. Yetimhanede hâlihazırda 46 yetim kalıyor.

 

 

 
Bayan Ölgi şehrinde inşa edilen yetimhane Moğolistan’ın ilk Müslüman yetimhanesi.
  • Kuzey Asya’da yer alan Moğolistan’ın kuzeyinde Rusya, güneyinde, doğusunda ve batısında Çin Halk Cumhuriyeti vardır. 3 milyon nüfusun yüzde 3’ünü Müslümanlar, yüzde 53’ünü ise Budistler oluştururken, halkın geri kalan kısmı ise Hristiyan ve Şaman inancına sahiptir.

Destek olabilirsiniz

 

“Kütüphane Projesi”ne destek vererek Moğolistanlı yetimlerin kitap ihtiyacını karşılamak isteyen hayırseverler wefa.org sayfası üzerinden online bağış yapabilecekleri gibi +49 221 880 64 80 numaralı telefonu arayarak Tele-Bağış yoluyla da bağışlarını gerçekleştirebilirler. Dileyen hayırseverler ise WEFA’nın hesap numaralarına havale yapabilirler. Açıklama kısmına “Kütüphane Projesi” yazılması gerekmektedir.

KAYNAK : https://www.yenisafak.com/dunya/mogolistanin-ilk-musluman-yetimhanesine-kutuphane-3453850

 

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer AKRABA TOPLULUKLAR haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 3
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 516
Toplam Tekil 672361
IP 54.242.193.41
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2