İlham Aliyev OPEC Genel Sekreteri’ni aldı

16 Mart’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri (OPEC) Mohammad Barkindo’yu kabul etti.
Bu haber 2019-03-29 07:31:53 eklenmiş ve 706 kez görüntülenmiştir.

16 Mart’ta Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü Genel Sekreteri (OPEC) Mohammad Barkindo’yu kabul etti.

 

Devlet başkanı, daveti kabul ettiği ve OPEC artı toplantısına katıldığından dolayı Mohammad Barkindo’ya minnettar olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü’nün dünyanın petrol evi olduğunu vurguladı ve etkinliğin başkentte sembolik olduğunu söyledi. Devlet Başkanı, Azerbaycan tarafının bu olayı Bakü’de şahsen Mohammed Barkindo ve örgüt üyeleri tarafından gerçekleştirme önerisine övgüde bulundu. OPEC plus’ın yeni bir format olduğu gerçeğini göz önünde bulunduran Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ülkemizde bu formatta ilk etkinliklerden birinin yapılmasının önemini vurguladı ve bunu Azerbaycan’da dostluk ve güven işareti olarak kabul etti. Devlet başkanı OPEC artı ülkelerin toplantısının başarıyla gerçekleştirileceğini söyledi.

OPEC Genel Sekreteri Mohammad Barkindo, davet için her şeyden önce devlet başkanına teşekkür etti. Petrolün 1846’da Bakü’de dünyada ilk kez üretildiğinden ötürü övgüde bulundu ve katılımcıların katılımını Azerbaycan’ı ziyaret olarak kabul etti. Mohammad Barkindo, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in toplantıyı OPEC plus biçiminde başlatan ilk devlet başkanı olduğunu belirtti. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu girişimi üç yıl önce Davos’ta ortaya koyduğunu memnuniyetle hatırladı. Azerbaycan Cumhurbaşkanı girişiminin çoktan gerçekleştiğini belirten Mohamed Barkindo, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in bu konudaki vizyon ve liderliğini övdü. O genellikle

 

Hoş sözleri için minnettarlığını dile getiren Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, birkaç yıl önce Davos’taki “OPEC plus” işbirliği biçimindeki girişimini hatırlattı ve şimdiye kadar gerçekleştirilen işbirliğinden memnuniyetini ifade etti.

Toplantıda Azerbaycan ile OPEC arasında başarılı işbirliğinin gerçekleştirildiği ve Güney Gaz Koridoru’nun başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

KAYNAK : https://www.ilan365.net/dunya/ilham-aliyev-opec-genel-sekreterini-aldi-4106.html

 
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer AZERBAYCAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 513
Toplam Tekil 672358
IP 54.242.193.41
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2