BİŞKEK, 12 Nisan 2019 /Kabar/. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, 15-16 Nisan tarihleri arasında Almanya'ya resmi ziyaret gerçekleştirecek.

Cumhurbaşkanlığı İdaresi Dış Siyaset Daire Başkanı Daniyar Sıdıkov, yaptığı brifingde, Cumhurbaşkanı Ceenbekov’un Almanya Başbakanı Angela Merkel’in daveti üzerine Almanya’yı ziyaret edeceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı'nın Almanya'ya ilk resmi ziyareti, Münih şehri Bavyera'nın başkenti ziyaretiyle başlayacağını açıklayan Sıdıkov, “Münih'teki ziyareti sırasında Bavyera liderliğinde bir toplantı düzenlenecek, bir iş forumu ve Hans Seidel Vakfı'nın devlet başkanının konuşması planlanıyor. Ayrıca, Kırgızistan Cumhurbaşkanı'nın vatandaşlarla buluşması da planlanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ziyaretinin ikinci günü 16 Nisan’da Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov’un Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’le, Almanya Başbakanı Angela Merkel’le ve Federal Meclis başkanı Wolfgang Schäuble ile temaslarda bulunacağını aktaran Daniyar Sıdıkov, “Cumhurbaşkanının yaklaşmakta olan ziyareti için iyi bir siyasi temel oluşturuldu. Orta Asya'da demokratik bir ülke olarak Kırgızistan, hem Şansölye hem de Almanya Cumhurbaşkanı tarafından saygı görüyor ve destekleniyor. Angela Merkel’in Kırgızistan’a ziyaretinin sonucu, ikili ekonomik bağların kurulmasında bazı ilerlemeler kaydedilmiştir. 2017 yılında Kırgızistan ziyaretinin sonuçlarına göre, Federal Almanya Cumhuriyeti'nden sağlam bir heyetin katıldığı Alman ekonomisinin ikinci günleri düzenlendi. Cumhurbaşkanının ziyareti, ikili ticaret ve ekonomik ilişkilerde bir atılım olarak hizmet etmeli.” dedi.

Bu tür dürtülerin ortaya çıkmasının oldukça mümkün olduğunu belirten Sıdıkov ayrıca, Dışişleri Bakanı Cengiz Aydarbekov'un yılın başında Almanya'ya yaptığı ziyaretin deneyimine dikkat çekerek, Alman yapıları ve bölümleri Kırgızistan Cumhuriyeti ile tüm alanlarda işbirliğini genişletmeye hazır olduklarını ifade etti.

 

KAYNAK : http://www.kabar.kg/tur/news/cumhurba-kan-ceenbekov-almanyaya-resmi-ziyaret-gercekle-tirecek/