Bir Asırdır Dinmeyen Acı: Hakmehmet Katliamı

Iğdır'ın Hakmehmet köyünde bir asır önce Ermenilerce hunharca katledilen ve acısı halen taze olan 83 Müslüman Türk törenle anıldı.
Bu haber 2019-04-25 05:31:36 eklenmiş ve 360 kez görüntülenmiştir.

Iğdır'ın Hakmehmet köyünde bir asır önce Ermenilerce hunharca katledilen ve acısı halen taze olan 83 Müslüman Türk törenle anıldı.

Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği tarafından Hakmehmet köyünde düzenlenen anma programı, 1919'da Ermenilerce katledilen ve 1989 yılında yapılan kazı sonucunda ortaya çıkarılan 51 kişiye ait kemiklerin bulunduğu Müslüman Türklere ait anıt mezarlıkta gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan etkinlikte konuşan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı ve Iğdır Azerbaycan Evi Derneği Başkanı Serdar Ünsal, sözde soykırım yalanları ile dünyayı kandıran Ermenilerin bugün yine yalanları ile dünyayı meşgul edip Türk milletini suçladığını belirtti.

Ünsal, asıl katliamı yapanların Ermeniler, soykırıma uğrayanın da Türk milleti olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"1919'da Ermeni çeteleri Taşnak ve Hınçak komitacıları Gedikli, Hakmehmet ve Oba köylerinde çoluk çocuk, yaşlı genç demeden yüzlerce Müslüman Türk insanını hunharca katletmişlerdir. Bu toplu mezarlar Anadolu'nun birçok yerinde mevcuttur. Oysa bir tek Ermeni mezarına rastlanmamıştır. Bu da gösteriyor ki asıl soykırımı yapan Ermenilerdir. Gerçek Ermeni katliamına uğrayan Hakmehmet köyündeyiz, bunun belgesi de buradadır. Ermeniler insanları tandır damına doldurup kuyulara atıp öldürmüşlerdir."

"Ermenilerin yaptığı katliamı Naziler bile yapmamıştır"

Ermenilerin Doğu Anadolu'da katliam yaptığını dile getiren Ünsal, "1919'da burada katliam yapan Ermenilerin torunları 1992'de Azerbaycan'da, Hocalı'da aynı katliamı yapmışlardır. Ermenilerin yaptığı zulmü, katliamı Almanya'da Naziler bile yapmamıştır. Hür dünyayı Amerika'yı, Fransa'yı, Almanya'yı, İtalya'yı Ermenilerin yalanlarına inanmamaya çağırıyoruz, gelsinler bu katliamı görsünler, gerçek katil Ermenilerdir. Şehitlerimize Allah'tan rahmet diliyorum." dedi.

Hakmehmet köyünde Ermenilerin katliamına maruz kalanların torunu olan Iğdır Muhtarlar Derneği Başkanı Mikail Ud da suçu işleyenin, katliamı yapanın ve kana doymayanın Ermeniler olduğunu belirterek, "1919'da bizlerin dedelerini, ninelerini Ermeni çetecileri acımasızca öldürerek, bu mezarlığa gömmüşlerdir. Ben ve Hakmehmet köy halkı hiçbir zaman bu Ermeni zulmünü unutmayacağız. Ermeniler bu köye gelip 83 kişiyi katletmişlerdir, bir köy yok edilmiştir." ifadesini kullandı.

"Fransa kendi işine baksın"

Ud, katliamdan kurtulanların yer göstermesi ile Hakmehmet köyünde toplu mezar bulunduğunu ifade ederek, "O zaman katliamlardan kaçıp kurtulanlar vardı, onların yer göstermesiyle burada toplu mezar açılışı yapıldı. Bilim adamları burada Ermenilerin katliamına uğrayanlar olduğunu ispat etti. Fransa kendi işine baksın Cezayir'de yaptığı katliamları herkes biliyor. Tarihi araştırmak istiyorlarsa gelsinler burada gerçek katliamı görsünler." şeklinde konuştu.

Şehitler için duaların okunmasıyla son bulan programa, Azerbaycan'ın Kars Başkonsolosluğu Iğdır Şubesi Konsolosu Behbud Gadalı, Türk Eğitim Sen Iğdır İl Başkanı Ali Arslan, Eczacılar Odası Başkanı Nazım Karadağ ve köy sakinleri katıldı.

 
Kaynak: AA
 
 
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer TÜRKİYE haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 724
Bugün Tekil 584
Toplam Tekil 620496
IP 3.85.143.239
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
25 Mayıs 1925

Kara-Kırgız Özerk Bölgesi, Kırgız Özerk Bölgesi olarak değiştirildi (Kırgızisan)
25 Mayıs 1992

Moskova , Kazakistan ve Rusya arasında karşılıklı yardımlaşma ve dostluk ile birlikte Kazakistan ve Rusya arasında sınır çizgisi kurulması konusunda bir anlaşmaya vardı.(Kazakistan)
25 Mayıs 1920

25- 31 Mayıs Gence'de Sovyet hakimiyeti aleyhinde isyan (Azerbaycan)
25 Mayıs 1926

Özbekistan Halk Sanatçısı Farogat Rakhmatova doğdu (Özbekistan)
25 Mayıs 1944

Nuri Demirağ'ın fabrikasında yapılan ilk Türk uçağı İstanbul'dan Ankara'ya uçtu. (Türkiye)
25 Mayıs 2006

Atasu-Alashankou petrol boru hattının dolumu tamamlandı (Kazakistan)
25 Mayıs 1932

Kırgız şair ve oyun yazarı Shatman Sadybakasov dünyaya geldi (Kırgızistan)
25 Mayıs 1895

Özbekistan Botanik Bahçesinin kurucusu Fyodor Rusanov dünyaya geldi (Özbekistan)
25 Mayıs 2013

Aşkabat Günü (Türkmenistan)
25 Mayıs 2000

Rusçanın Kırgızistan'da 2 resmi dil olması kabul edildi (Kırgızistan)
25 Mayıs 2005

Çin ile Özbekistan 600 milyon dolarlık petrol anlaşması imzalandı (Özbekistan)
25 Mayıs 1908

Ünlü müzisyen, akordun ifacısı Teyyub Demirov doğdu (Azerbaycan)
25 Mayıs 1911

Azerbaycan'ın, aynı zamanda eski SSCB'nin en ünlü jeolog – bilim uzmanlarından biri, Sosyalist emeği Kahramanı, akademisyen Baba Babazade dünyaya geldi. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1911

Askeri militan, tuğgeneral Akim Abbasov Nahçıvan'da doğdu (Azerbaycan)
25 Mayıs 1918

Nuri Paşa'nın başkanlık ettiği Osmanlı askeri heyeti Gence'ye geldi. (Türkiye-Azerbaycan)
25 Mayıs 1920

Gence`de Azerbaycan'ın sovetleşmesine karşı protesto başladı. (Azerbaycan)
25 Mayıs 192

Ünlü bilim adamı, iktisat bilimleri doktoru, akademisyen Ahmet Mahmudov doğdu. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1925

Şair, nesirci, tiyatro yazarı Hasan Fetullayev doğdu. (Azerbaycan)
25 Mayıs 1992

Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Boris Yeltsin ve Başbakan Süleyman Demirel'in görüşmesinde Ermenistan ve Azerbaycan'ı barış görüşmelerine çağıran ortak bir karar alındı (Azerbaycan)
25 Mayıs 2010

TÜRKSOY, Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü "Türk Dünyasının Gelişmesi İçin Niyari Emri" ile ödüllendirdi.(Kazakistan)
25 Mayıs 2012

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Akademik Kütüphanesi, BDT üye devletlerinin IX Uluslararası Yarışması "Kitap Sanatı" nın kazananlarını kazandı.(Kazakistan)
25 Mayıs 2017

Uluslararası Türk Türk Akademisi Örgütü (TWESCO) , 2017 yılında Astana'daki Türk Müzesinin Barış ve Uzlaşma Sarayı'nda açılış törenini gerçekleştirdi (Kazakistan)
25 Mayıs 2016

Tanınmış devlet ve askeri şahsiyet için bir anıt, ilk Bağımsız Kazakistan Savunma Bakanı, Sovyetler Birliği Kahramanı, Halk Kahramanı, Ordu Genel Sagadat Nurmagambetov 2016 yılında Akmola bölgesinde kuruldu.(Kazakistan)
25 Mayıs 2014

Komuz sanatçısı Nurak Abdrakhmanov vefat etti (Kırgızistan)
25 Mayıs 1938

Şair ve yazar Adil Resul doğdu.(Azerbaycan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2