Tika'nın Kırgızistan'da Yenilediği Okul Hizmete Açıldı

Kırgızistan'ın Çüy Bölgesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Budenovka Ortaokulu düzenlenen törenle hizmete girdi.
Bu haber 2019-04-25 05:35:37 eklenmiş ve 736 kez görüntülenmiştir.

Kırgızistan'ın Çüy Bölgesinde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından yenilenen Budenovka Ortaokulu düzenlenen törenle hizmete girdi.

Çüy Bölgesi Isık-Ata İlçesi Budenovka köyünün yerleşik ortaokulu 1975 yılında hizmete açılmıştı. 17 farklı milletten yaklaşık 750 öğrencinin eğitim gördüğü okul binası 3 ayrı bloğun birleşmesinden oluşuyor.

TİKA, 2017 yılında okulun ana girişinde yer alan bloğun dış cephe tadilatını yapmıştı. 2018 yılında proje devam ederek okulun pencereleri, çatı kaplaması ve diğer blokların dış cephesi yenilendi.

Söz konusu okulun açılış törenine TİKA Başkan Yardımcısı Rahman Nurdun, T.C. Bişkek Büyükelçiliği Eğitim Müşaviri Recep Sula, Isık-Ata İlçesi Kaymakamı Bayış Kurmanov, yerel yönetim, köy sakinleri ve okul öğrencileri katılım sağladı.

Kaymakam Bayış Kurmanov açılış konuşmasında, TİKA'nın bu bölgeye yaptığı desteklerden dolayı teşekkürlerini bildirerek bu projenin ilk destek olmadığını, daha önce "Nur-Nariste" Çocuk Kreşinin tadilatı, köy halkına temiz su temini projelerini de TİKA'nın gerçekleştirdiğini vurguladı.

TİKA Başkan Yardımcısı Nurdun ise, "Türkiye Devleti Kırgızistan'ın bağımsızlığını ilk tanıyan ve ilk TİKA ofisini buraya açan ülkedir. 1992 yılından beri birçok alanda projeler gerçekleştirdik, bunun için de eğitimin yeri ise çok önemlidir. Buradaki çocuklar da ülkenin geleceğidir" diye konuştu.

Nurdan, "Yapılan bu yatırımlar geleceğe yatırımdır. Bununla birlikte, buradaki insanların yüzündeki mutluluğu görünce biz de çok büyük bir sevinç yaşıyoruz" dedi.

Tören, öğrencilerin geleneksel Kırgız ve Türk danslarını sergiledikleri programla sona erdi. - ANKARA

 
Kaynak: İHA
 
 
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 889
Bugün Tekil 513
Toplam Tekil 672358
IP 54.242.193.41
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2