Tokayev yerli ve yabancı gazetecilerin sorularını cevapladı

09 Haziran 2019 günü yapılan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Kasım-Jomart Tokayev yerli ve yabancı medya mensularını Akorda Sarayı’nda ağırladı.
Bu haber 2019-06-12 05:13:39 eklenmiş ve 220 kez görüntülenmiştir.

09 Haziran 2019 günü yapılan Kazakistan Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Kasım-Jomart Tokayev yerli ve yabancı medya mensularını Akorda Sarayı’nda ağırladı.

Yerli 66 ve yabancı 22 medya kuruluşundan toplam 107 gazetecinin katıldığı görüşmede Cumhurbaşkanı Tokayev, gazetecilerin sorularını cevapladı. Yaklaşık bir saat süren  görüşmede Toakyev, gündemdeki konular başta olmak üzere uluslararası  konularında içinde olduğu 30 soruyu cevapladı.

-Seçimler şeffaf ve adil geçti

Seçimlerin yüksek düzeyde şeffaf ve adil geçtiğini kaydeden Tokayev,  uluslararası kuruşlardan gelen 1 bin gözlemcinin yanı sıra 40 ülkeden gelen 350’den fazla gazetecinin izlediği seçimlerin adil ve şeffaf geçtiğini ifade etti. Seçimlerin dünyaya hızlı bir şekilde verilmesi konusunda gayret eden gazetecilere teşekkür eden Tokayev,”Seçimlerin adil ve şeffaf olduğuna inanıyorum. Seçimde yedi aday vardı, hepsine eşit, fırsat verildi. Kazakistan halkı sürekliliği destekliyor “dedi.

-Adaylarla diyalog devam edecek

Seçimlere katılan adayların vaadlerin kendi seçim programlarında da olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı Tokayev, ülkenin geleceği ve kalkınması adına faydalı programlar ve tekliflere açık olduklarını ifade etti.

-Kazakistan’da herkez özgürce kendini beyan edebilir

Almatı ve Nur-sultan şehirlerinde bazı kişilerin seçimleri boykot etmek maksadıyla eylem yaptığıı ve bu eylemlerin yaşadışı olduğunu kaydeden Tokayev, Kazakistan’da özgürlüklerin her türünün olduğunu ancak başka vatandaşların hayatını tehlikeye atacak ve güvenlik güçlerine zarar verecek şekilde savcılığın izni olmadan yapılan eylemlere ise  güvenlik güçlerinin müdahale edeceğini belirtti.

-Yemin töreni 12 Haziran’da

Merkez Seçim Komisyonu sonuçlarını erken açıklaması durumunda (inauguration)yemin törenin 12 Haziran’da yapılacağını belirten Tokayev , Bişkekte 14 Haziran’da Şangay İşbirliği Teşkilatı devlat başkanları zirversine ve ardındanda Duşenbeye gerçekleştireceği ziyaretleri mazbatasını almış devlet başkanı olarak gerçekleştirmesinin uygun olacağını kaydetti.

-Transit yolcu değilim tam yetkili cumhurbaşkanıyım

Rusya medya kuruşuluşlarına verdiği demeçte kullandığı ‘transit’ sözünün yanlış anlaşıldığını kendisinin transit yolcu veya yolda araba durduran yolcu olmadığına dikkat çeken Tokayev, halkın kendisini tam yetkili cumhurbaşkanı seçtiğini ve görevinin başında halkına hizmet etmeye hazır olduğunu vurguladı.

Parlamento seçimlerinin erkene alınmasını düşünmediğini  ancak halkın meselelerini çözme konusunda daha etkili olma adına bazı kadrolara yeni atamaların yapılabileceği sinyalini veren Tokayev,  bunun yanında hastalık seviyesine gelen yolsuzlukla mücadele konusunda toplum olarak birlikte savaşmanın gerektiğini aksi takdirde geç kalındığında ise devletin çöküşüne yol verileceği uyarısında bulundu.

Merkez Seçim Komisyonu ise yaptığı resmi açıklamada 09 haziran 2019’da yapılan seçimlerde Kasım-Jomart Tokayev’in oyların yüzde 70.96’sını alarak Kazakistan cumhurbaşkanı olmaya hak kazandığını duyurdu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 671
Toplam Tekil 693516
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2