Çin Kazakistan'ı çöle çevirebilirÇin Kazakistan'ı çöle çevirebilir

ECOSOS projesi başkanı Bakytzhan Bazarbek, Kazakistan'ın Ili ve Irtysh nehirlerinin Çin ile ortak kullanımı sorununu çözemediğinde en yakın 10-20 yıl içinde ekolojik bir felaketle karşı karşıya kalacağını söyledi
Bu haber 2019-06-21 05:08:59 eklenmiş ve 186 kez görüntülenmiştir.

ECOSOS projesi başkanı Bakytzhan Bazarbek, Kazakistan'ın Ili ve Irtysh nehirlerinin Çin ile ortak kullanımı sorununu çözemediğinde en yakın 10-20 yıl içinde ekolojik bir felaketle karşı karşıya kalacağını söyledi. Balkhash gölü ikinci Aral Denizi olabilir, Almatı ikinci Atlantis olur, Astana, Temirtau, Karaganda, Ekibastuz, Pavlodar, Ust-Kamenogorsk ve Semey vatandaşları tatlı sudan kesilir, Irtysh bataklık zincirine dönüşür Ekoloji uzmanı Megapolis (Megapolis.kz) haber sitesine verdiği demeçte, suları durgunlaştırırken Bukhtarminskaya ve Shulbinskaya hidroelektrik santrallerinin duracağını söyledi 

Uzmana göre, bu felaket senaryosunun Çin'in Ili veya Irtysh nehirlerinin sularını Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nin yarı çöl topraklarını suya çevirme planlarıyla ilgili olduğu tahmin ediliyor. Çin şu anda 300 km'lik bir kanal Black Irtysh-Karamai, su deposu, baraj, hidroelektrik santrali ve diğer su tesisleri inşa ediyor.

 

Ekolojist, “Ili ve Irtysh nehirlerinin sınır ötesi akışlarının azaltılması, Balkhash ve Zaissan'daki eşsiz göllerin tükenmesine ve Ile-Alatau milli parkındaki ormanların yok olmasına sebep olabilir dedi.

“Balkhash, Aral Denizi'nin üzücü hikayesini tekrarlarsa, Almatı ve vatandaşları üzerinde gerçek bir tehdit asılı olacaktır. Gölün drenaj dibinden rüzgarla binlerce ton tuz toplanacak ve Almatı'ya ve tüm doğu Kazakistan'a taşınacak. Tuzlu rüzgarlar, Almatı ve bütün Alatau yakınlarındaki buzulların neredeyse yüzde 95'inin erimesine neden olabilir. Dağlardan akan eriyik sularının Almatı'yı bir çamur suyunda yıkadığı söylenebilir. ”

Konuşmacı, Black Irtysh-Karamai kanalının tam kapasitesine ulaştıktan sonra, “Irtysh'den gelen su, Çin kısmından neredeyse 5 kat artacak” dedi. Bazarbek, “Irtysh Nehri öylesine sığ olabilir ki, su ancak dizler kadar yükseğe ulaşır” dedi.

Uzmana göre, sorun Çin'in sınır ötesi suların korunmasına ilişkin uluslararası sözleşmeleri hala kabul etmemiş olmasıdır. Kazakistan ve Çin arasında sınır ötesi nehirlerin kullanımıyla ilgili bazı anlaşmalar imzalandı, ancak bu belgeler su alımını düzenlemeyi mümkün kılacak şartları sağlamaz.


ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 6
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 630
Toplam Tekil 668820
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2