Askar Aytmatov ‘’Türkiye'yi ikinci vatanım olarak görüyorum

Rus Medyası Cengiz Aytmatov’un oğlunun Türk Büyükelçi’den özür talebini yayınladı. ‘’Bu tutumunuz şahsıma karşı yapılmış düşmanlıktır.’’
Bu haber 2019-06-24 05:25:35 eklenmiş ve 220 kez görüntülenmiştir.

Kırgızistan Cumhuriyeti Eski Dışişleri Bakanı ve dünyaca ünlü yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aytmatov, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’a bir mektup gönderdi.

Askar Aytmatov'dan Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat'a gönderilen açık mektup Rusya medyası tarafından da yayınlandı. Yandex Novosti ve News-Asiya.ru gibi çokca takip edilen siteler tarafından yayınlanan açık mektup son zamanlarda Bişkek Ankara arası gerilimde olduğu gibi Türk diplomatların diplomasi üslubundaki hataları akla getirdi. İki hafta önce Kırgızistan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Kırgızistan Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’ı bakanlık binasına çağırarak nota vermişti.

Bişkek Büyükelçisi Cengiz Kamil Fırat’a 15 Mayıs’ta mektup yazdığı ancak Fırat’tan cevap gelmediğini söyleyen Askar Aytmatov, ‘‘Kendisine yazmış olduğum mektuba cevap alamadığım için büyükelçiyi yaptığı yanlışlardan geri döndürmek amacı ile mektubu medya ile paylaşmaya karar verdim.’’ dedi.

Mektubunda kendisinin ve babası Cengiz Aytmatov’un Kırgızistan ile Türkiye arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin geliştirilmesine ve Türk dünyasının birlik ve beraberlik düşüncesi için uzun yıllar katkıda bulunmuş olmasına atıfta bulunan Askar Aytmatov ‘’Türkiye'yi ikinci vatanım olarak görüyorum’’ diyor.

Mektubunda ‘’son zamanlarda garip ve bir o kadar da hoş olmayan olaylara şahit oldum. Bir yıl önce benim hakkımda da iftira ve karalama kampanyası başlattınız. Beni kendi uydurma örgütünüz olan FETÖ’ye üye olmakla suçlayarak hakkımda asılsız ve mesnetsiz iftira dolu ifadeleri yaydınız. Türkiye ve Türk dostlarım ile temaslarım sizin girişimlerinizle engellendi.’’

İddialarına mektubunda örnekler de veren Askar Aytmatov kendisi ve babası için değişik sınırlar getirilme çabasına anlam veremediğini söyleyerek ‘’‘Büyükelçi olarak yeni atandı, yeterli diplomatik tecrübeye sahip değil, kendisini Ankara’ya yarandırmaya ve hatta kahraman olarak göstermeye çalışıyor.’ diye düşündüm. Büyükelçi olarak zamanla düzeleceğinizi, aklınızı başına alacağınızı, benimle ilgili saçma sapan varsayımlardan kurtulup bu davranışlarınıza son vereceğinizi umut ettim.’’ İfade ediyor.

Dışişleri Bakanlığı yapmış olan Askar Aytmatov ‘’Ancak beklenti ve umutlarımda yanıldım. Beklentimin tam aksine siz her geçen gün daha da ileri gittiniz. Sonunda sizin yakışıksız tavırlarınıza katlanmaktan yoruldum ve bıktım. Ve nihai olarak sizin entrikalarınıza karşı hoşgörü ve toleranslı olmamaya karar verdim.’’ Diyerek Türk Büyükelçisine bazı sorular yöneltiyor:

Yoksa kızımın Sapat Eğitim Kurumlarına bağlı bir okulda okumasından dolayı mı beni FETÖ üyesi olmakla itham ediyorsunuz?

Çok merak ediyorum, bu okullarda şu anda eğitim görmekte olan 15 bin çocuğun anne-babasını da mı FETÖ üyesi olmakla itham ediyorsunuz?

Kırgızistan Cumhuriyeti cumhurbaşkanı, parlamento başkanı, başbakan, bakanlar, milletvekilleri ve diğer bürokrasi üyelerinin çocukları da bu okullarda okudular ve halen eğitim görmeye devam edenler var. O halde bunları da mı FETÖ üyesi olmakla suçluyorsunuz?

Siz, Kırgız devlet yönetici, devlet adamı, okullarda eğitim gören 15 bin öğrenci ve onların anne-babasını terör örgütü üyesi ilan etmekle çok büyük bir yanlış yapıyorsunuz.

Neden yeni insanlarla tanışarak ve onların dostluklarını kazanmak için uğraşmıyorsunuz? Bu şekilde Türkiye’yi ve Türk halkını seven insanların sayısını arttırmış olmaz mısınız?

Kırgızistan’daki elit ailelerinin yüzde 90’ının çocukları bu okullarda eğitim görüyor. Sapat okulların eğitimi kalitesi Kırgızistan’daki diğer okullardan çok daha ileri seviyede. Kırgızistan’da bu okulların alternatifi yok. Bu sebeple, bu okullarda okuyan 15 bin öğrencinin anne-babası için bu müesseselerin varlığı ve eğitime devam etmesi hayati önem arz etmektedir.

Bu görüşü sadece sizinle değil, Türkiye’de farklı düzeylerde görev yapan tanıdığım yetkililerle de paylaştım. Hepsi de fikirlerimi açık ve doğru bir şekilde paylaştığım için çok memnun olduklarını belirterek, bu konuda birinci ağızdan bilgi sahibi olduklarını belirtip müteşekkir olduklarını ifade ettiler.

Türk Büyükelçiden cevap alamadığı için mektubunu 15 Mayıs 2019 tarihinde basına veren Askar Aytmatov şu uyarılarıda yapıyor:

Benim hakkımda uydurduğunuz FETÖ söylemi tamamen hayal gücünüzün ürünü. Ve bana karşı yapılabilecek en büyük hakaret. Bu tutumunuz şahsıma karşı yapılmış düşmanlıktır.

Bu mektubum elinize geçtikten sonra on gün içinde şahsıma karşı göstermiş olduğunuz hamasi tutumunuzdan dolayı yazılı bir özür mektubu göndermenizi talep ediyorum. Aksi takdirde, bu tutum ve takındığınız düşmanca davranışlarınızdan dolayı tüm yasal haklarımı kullanacağım.

KAYNAK  : haberrus.com
ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 9
Dün Tekil 893
Bugün Tekil 656
Toplam Tekil 668846
IP 35.171.183.163
Turanda Bugün Ne Oldu?

Tarih
Olay
19 Temmuz 1974

Sabah hareket emrinin gelmesiyle Türk çıkartma birlikleri Mersin’den gemilerle hareket etti. Bu arada Yunan Cuntası, Ecevit’in tüm önerilerini reddetti (KKTC)
19 Temmuz 1910

Azerbaycan gerçekçi tiyatro-dekorasyon sanatının kurucularından biri Rüstem Mustafayev doğdu (Azerbaycan)
19 Temmuz 1920

Halk Cumhuriyeti'nin kurucularından biri, 1918- 1920 yıllarında Azerbaycan Parlamentosu Başkan Yardımcısı olmuş Hasan bey Altun Tiflis'te Ermeni teröristlerinin kurşunlarıyla öldürüldü (Azerbaycan)
19 Temmuz 1933

Denizli-Çivril'deki 5.7 büyüklüğündeki depremde 20 kişi öldü (Türkiye)
19 Temmuz 1980

Nihat Erim, Türkiye Cumhuriyeti başbakanı suikast sonucu öldürüldü (Türkiye)
19 Temmuz 1997

Türkmenistan'da düzenlenen Dünya Biyoloji Olimpiyatları'nda Aydın Albayrak birinci oldu. (Türkmenistan)
19 Temmuz 1937

Özbek yönetmen ve devlet sanatçısı olan Damir Salimov dünyaya geldi (Özbekistan)
19 Temmuz 1965

Politik aktivist Muhtarbek Omurakunov doğdu
19 Temmuz 1929

Türk-Sibirya Demiryolu (Türksib) inşaat işçileri ile ilk tren Kazakistan'a ulaştı (Kazakistan)
19 Temmuz 2017

Kazak şarkıcı Dimash Kudaibergen, Tencent MTV Asia Music Gala'da En Popüler Yurtdışı Şarkıcı Ödülü'nü aldı.(Kazakistan)
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2