Kırgızistan - Tacikistan sınırında kavga yaşandı

Olay, 5 Ağustos'ta, Kırgız köyü Maksat sakinleri ve Tacik Ovchi Kalyach arasında yaşandı. Köy konseyi başkanı Ovchi Kalyacha, Gairatjon Gadoboev, Radyos Ozodi'ye, Idi Kurbon veya Eid el-Adha'ya hazırlanırken köylülerin, N 8 lisesi yakınında bir futbol sahası kurmak istediklerini ancak Kırgızistan sınır muhafızlarının bunu engellediğini söyledi.Gadoboev. “Sınır kıyafeti, bunun tartışmalı bir alan olduğunu ve Tacikistan sakinlerinin bu bölgede olamayacağını belirtti. Ancak bu site Tacikistan bölgesi. ”
Bu haber 2019-08-08 08:56:00 eklenmiş ve 61 kez görüntülenmiştir.

Olay, 5 Ağustos'ta, Kırgız köyü Maksat sakinleri ve Tacik Ovchi Kalyach arasında yaşandı. Köy konseyi başkanı Ovchi Kalyacha, Gairatjon Gadoboev, Radyos Ozodi'ye, Idi Kurbon veya Eid el-Adha'ya hazırlanırken köylülerin, N 8 lisesi yakınında bir futbol sahası kurmak istediklerini ancak Kırgızistan sınır muhafızlarının bunu engellediğini söyledi. “Sınır kıyafeti, bunun tartışmalı bir alan olduğunu ve Tacikistan sakinlerinin bu bölgede olamayacağını belirtti. Ancak bu site Tacikistan bölgesi. ”Diyor Gadoboev.

Bu arada, Kırgız Devlet Sınır Muhafız Teşkilatı sözcüsü Gulmira Borubaeva "Kırgız-Tacik sınırının tarif edilemez bir gerginliğinde" anlaşmazlık "yaşandığını söyledi. “Tacikistan vatandaşları bölgeyi temizlemek için futbol sahasına geldi. Ancak Kırgız-Tacik sınırının bu kısmı tarif edilemez. Olay yerine Kırgız Cumhuriyeti sınır muhafızı geldi ve bu bölgede hiçbir iş yapamadığını açıkladı. Gulmira Borubaeva, bazı anlaşmazlıklar ortaya çıktı, ancak açıklayıcı çalışmadan sonra Tacik vatandaşlarının yerinden ayrıldığını söyledi.

Yetkili, iki ülkenin bölgelerinin idare başkanlarının yanı sıra sınır hizmetlerinin temsilcilerinin olay yerine geldiğini, "sınırın tarif edilmemiş bölümlerinde gelecekte yaşanacak benzer olayları önlemek için" görüşmelerde bulunduklarını söyledi. Borubaeva'ya göre, olay mahallinde toplanan insanlar eve gitti.

"Tacikistan ve Orta Asya Haberleri" adlı bilgi sitesi, bu sitenin Kırgız vatandaşları tarafından pazar olarak kullanıldığını ve bu sitenin Tacik vatandaşları tarafından geliştirilmesini engellediğini bildirdi.

4 Haziran 2018, Kırgızistan ve Tacikistan sınır muhafızları arasındaki Leken ilçesinde, Batken bölgesinde Maksat köyünde hatırlayın. O akşam, Tacik sınır muhafızları, Kırgız vatandaşlarını, spontan ticaretin organize edildiği Futbol Sahası bölgesinden kovdu. Tacik ve Kırgızistan sınır muhafızları arasında çatışma yaşandıktan sonra, Kırgızistan Devlet İtfaiye Teşkilatına göre Tacik ordusunun silah kullandığı, uyarı ateşi attığı bildirildi.

Kırgızistan sınırındaki hizmet, "Tacik askerler, Kırgız sınır muhafızlarının şartlarına uymayı reddettiler, saldırgan davrandılar, kavgayı kışkırtdılar ve ardından Kırgız sınır muhafızları tarafından gözaltına alındıklarında uyarı ateşi açtılar." Dedi.

Tacik-Kırgız sınırındaki son çatışma iki hafta önce Vorukh-Aksai bölümünde meydana geldi. Yerel halkın, devletlerin bayraklarını, tarafların her birinin bölgelerine göre belirlediği alanlarda yeni çatışmalara yol açan alanlarda kurma girişimleri. Silah kullanımı sonucunda bir Tacik vatandaşı öldürüldü ve iki taraftan da en az 20 kişi yaralandı. Tacikistan ve Kırgızistan başkanları Emomali Rahmon ve Sooronbai Jeenbekov 26 Temmuz'da İsfara'da görüşmeler yaptıktan sonra, İssyk-Kul sahilindeki devlet sınırlarının sınırlarını tartışmaya devam ettiler.

Tacik-Kırgız sınırının toplam uzunluğu 976 km'dir ve bunun yaklaşık 500 km'si sınırlıdır ve sınırlandırılmıştır. Sınırın kalan 400 km'si tartışmalı bölgelerin statüsünde. Her iki cumhuriyetin sakinleri için SSCB döneminde mevcut olan araziler, meralar ve su arsaları bugün cumhuriyetlerden birinin mülkiyeti haline geldi ve herkes bir komşunun bu yararlara erişimine izin verme veya kısıtlama hakkına sahip olan vatandaşları olduğundan emin. Çatışmalar genellikle sınırın arazi, su, yasadışı sınır geçişleri ve etnik anlaşmazlıklar üzerindeki işaretsiz bölümlerinde ortaya çıkar. Çatışmalar sırasında, taşlar kullanılır, bazen olay silahlı bir çatışmaya dönüşür.


ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KIRGIZİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 7
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 670
Toplam Tekil 693515
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2