Kazakistan hükümeti, cep telefonları için 'gözetim uygulamasını' kaldırdı

Kazakistan hükümeti, cep telefonu kullanıcılarının sert tepkisine neden olan ve 'internet gözetim sistemi' olarak adlandırılan uygulamayı durdurdu.
Bu haber 2019-08-08 09:04:01 eklenmiş ve 52 kez görüntülenmiştir.

Kazakistan hükümeti, cep telefonu kullanıcılarının sert tepkisine neden olan ve 'internet gözetim sistemi' olarak adlandırılan uygulamayı durdurdu.

Petrol zengini Orta Asya ülkesinde geçtiğimiz günlerde cep telefonu operatörleri, kullanıcılardan cihazlarına şifreleme uygulaması kurmalarını istemiş aksi takdirde internete erişimi kaybedebileceklerini bildirmişti.

Gelen tepkilerin ardından hükümetin geri adımı olarak değerlendirilen gözetim sistemiyle ilgili konuşan yetkililer, uygulamanın amacının kullanıcıları "korsan saldırılarından, dolandırıcılıktan ve diğer siber tehditlerden" korumak olduğunu savunuyordu.

İnsan hakları örgütlerini ayağa kaldıran uygulama hükümetin, kullanıcıların cep telefonlarının detaylarına, e postalarına ve mesajlaşlarına erişim imkanı sağlıyordu.

Hafta başında bazı avukatlar ülkedeki üç cep telefonu şirketine dava açarak, uygulamayı indirmeyi reddeden kullanıcıların internet erişimini kısıtlamanın yasa dışı olacağını belirtmişti.

Yönetimden geri adım: Uygulama test amaçlı

Kazakistan Devlet Güvenlik Komitesi'nden yapılan açıklamada, uygulamanın test amaçlı olduğu ve denemelerin de sona erdiği ifade edildi.

Ayrıca Güvenlik Komitesi'nin açıklamasında, kullanıcıların uygulamayı artık kaldırabileceği ve interneti de her zamanki gibi normal kullanabileceği kaydedildi.

Devlet Başkanı Kasım Cömert Tokayev, sosyal medya hesabından, 'koruyucu tedbir' uygulaması testinin yapılması talimatını bizzat kendisinin verdiğini dile getirdi.

Tokayev, Twitter'dan "Kazak internet kullanıcıları rahatsız olmaz. Endişeye gerek yok" iletisini paylaştı.

Kazaksitan hükümeti Facebook, YouTube ve WhatsApp ile Telegram'ın yanı sıra bazı popüler web sitelerine ve çevrimiçi uygulamalara belirli aralıklarla erişim engeli getiriyor.

Engellemeler 9 Haziran'da yapılan ve Tokayev'in devlet başkanı seçildiği ancak aktivistlerin yolsuzluk yapıldığını savunduğu seçim sırasında sık sık yaşandı.

 

KAYNAK : https://tr.euronews.com/2019/08/07/kazakistan-hukumeti-cep-telefonlar-icin-gozetim-uygulamasini-kaldirdi

ETİKETLER :
Yorumlar
Diğer KAZAKİSTAN haberleri

Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Turanda Havalar Nasıl?
Turanda Döviz Kurları
Bizi Facebookta Bulun
Ziyaretçi Sayacı
Aktif Ziyaretçi 4
Dün Tekil 689
Bugün Tekil 670
Toplam Tekil 693515
IP 3.81.28.94
Turanda Bugün Ne Oldu?

Bu tarihte gerçekleşen bir olay yok
Twitter'dan Takip Edin
Arşiv Arama
- -
Turanda Fultbol Puan Durumu

© Copyright 2013 Tüm Hakkı TÜRK Dünyasını Aittir. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.

© Kuruluş 3 Mayıs 2015

Azerbaycan Haberleri
KKTC Haberleri
Kazakistan Haberleri
Ozbekistan Haberleri
Turkmenistan Haberleri
Kirgizistan Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler
Turk Dunyası Haberleri
Ozerk Cumhuriyetler-3
Ozerk Cumhuriyetler-2