BİŞKEK, 11 Aralık 2019 /Kabar/. Anayasada yapılacak değişiklikle, Halk Maslahatı (Halk Konseyi Kongresi)'nın Parlamento çatısı altına alınarak çift meclisli parlamento sistemine geçilmesi öngörülüyor.

Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Anayasa Komisyonu, anayasada yapılacak değişiklikleri ve iki meclisli parlamento sistemine geçiş çalışmalarını görüştü.

Toplantıda konuşan Berdimuhamedov, iki meclisli parlamentonun amaçları, hedefleri ve çalışma usullerini tanımlamanın çok önemli bir husus olduğunu vurgulayarak, her iki meclisin devlet iktidarındaki rolü ve yetkilerinin açık bir şekilde tanımlanacağını ve modern gerçeklerin göz önünde bulundurulacağını söyledi. Berdimuhamedov, devlet otoriteleri ve kamu dernekleri ile koordineli bir etkileşimin, anayasayı iyileştirmeye yönelik çalışmaların kilit önem taşıdığını belirtti.

Adalet Bakanı Begmurat Muhamedov ise çalışmaların genel kabul görmüş uluslararası hukuk normları, kamu yönetiminde ulusal ve uluslararası deneyimler ve bu alandaki en iyi uluslararası uygulamaların da incelenerek devam ettiğini ifade etti.

Muhamedov, anayasada yapılması planlanan değişiklik ve ilavelerle sivil toplum kuruluşlarının güçlendirilmesi, ulusal mevzuatın iyileştirilmesi, zamanın gereklilikleri ve uluslararası yasal standartlar doğrultusunda yeni uygulamaların getirilmesi yönünde önemli adımlar atılacağını da söyledi.

Kaynak: AA