BİŞKEK, 11 Aralık 2019 /Kabar/. Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’teki Ala Arça Devlet Konutu’nda Cumhurbaşkanlığı Adli Reform 3. Toplantısı düzenlendi.

Kongre Salonu’nda Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un ev sahipliğinde yapılan toplantıda ülke yetkilileri hazır bulundu.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Ceenbekov, yargı reformunun uygulanmasındaki olumlu gelişmelere dikkat çekti ve ana eksikliklere değindi.

Devlet Başkanı, siyasi irade ve yargı sistemini tamamen dijitalleştirme yeteneği olduğunu vurguladı. Ancak reformların başarısı yalnızca araçlara, teknoloji türlerine değil, öncelikle hakimlerin kişisel nitelikleri, dürüstlüğü ve kararlarına da bağlı olduğunu dile getiren Cumhurbaşkanı, “Kendimizi temizleyeceğiz ve yine de sabote edip reformları uygulamayan fırsatlara elveda diyeceğiz. Adli ve yasal reform, hava gibi devletimiz için gereklidir. Ekonomideki başarı, yatırımcı güveni ve yatırımların akması, devletin ilerideki kaderi buna bağlı.” diye konuştu.

Toplantıda, Başbakan Yardımcısı Ceniş Razakov, Başsavcı Ötkürbek Camşitov, Yüksek Mahkeme Başkanı Gülbara Kaliyeva, İçişleri Bakanı Kaşkar Cunuşaliyev, Adalet Bakanı Marat Camankulov, Ekonomik Suçlarla Mücadele Devlet Servisi Başkanı Bakir Tairov’un yeni yasa ve yasaların normlarının uygulanması, yeni mevzuatın iyileştirilmesine yönelik taslak yasaların geliştirilmesi ve tanıtılması konularında raporları dinlendi.

Toplantı sonrasında, teklifler ve yorumlar dikkate alınarak Adli Reform Konseyi'nin üçüncü toplantısında bir taslak karar alındı.

Cumhurbaşkanlığı Adli Reform Konseyi toplantısının ilki 17 Mayıs 2018’de, ikincisi 27 Aralık 2018’de yapılmıştı.