Özbekistan'dan Ankaralı yatırımcılara davet

ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran "Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi 1,8 milyar dolar düzeyinde" dedi.

Özbekistan'dan Ankaralı yatırımcılara davet
Bu içerik 189 kez okundu.
Advert

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacminin 1,8 milyar dolar düzeyinde bulunduğunu belirterek, "Hem Özbekistan'ın 25 milyar dolar düzeyindeki ticaretini hem de bu ticarette Türkiye'nin payını daha yukarıya taşımalıyız." ifadesini kullandı.

ATO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Özbekistan'ın tarihi İpek Yolu üzerindeki şehri Semerkant'ın Akderya ilçesi Belediye Başkanı Abilov Feruz Nematullayevich ve beraberindeki heyet Baran'ı ziyaret etti.

Baran, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, ATO olarak Özbekistan ile ticaret hacmini daha yüksek düzeye çıkarmak için her türlü iş birliğine hazır olduklarını ifade etti.

Özbekistan ile Türkiye'nin tarihi bağları bulunduğunu belirten Baran, şunları kaydetti:

"Türkiye ile Özbekistan arasındaki ticaret hacmi 1,8 milyar dolar düzeyinde. Hem Özbekistan'ın 25 milyar dolar düzeyindeki ticaretini hem de bu ticarette Türkiye'nin payını daha yukarıya taşımalıyız. Özbekistan'da birçok Türk müteahhitlik şirketi faaliyette bulunuyor. Onların yanında müşavirlik firmalarının da hizmet vermesini istiyoruz."

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'nin iki ülke için büyük fırsatlar doğurduğuna işaret eden Baran, Ankara'dan Özbekistan'a direkt uçuşların başlatılması için de Türk Hava Yolları ile görüşmelere başladıklarını bildirdi.

İŞ İNSANLARINA DAVET

Nematullayevich de Ankaralı iş insanlarını Semerkant'a davet etti. Nematullayevich, Türkiye'nin tecrübesinden yararlanarak ticari ilişkileri artırmak istediklerini bildirdi.

KAYNAK : HÜRRİYET

ÖZBEKİSTAN ATO Gürsel Baran ANKARA TİCARET ODASI
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti