Türkmenistan “Tarafsızlık Günü” kutlamaları

Türkmenistan’da 12 Aralık Uluslararası Tarafsızlık Günü kutlamaları bugün düzenlenen sergi ve konferansla başladı.

Türkmenistan “Tarafsızlık Günü” kutlamaları
Bu içerik 245 kez okundu.
Advert

Tarafsızlık Günü münasebetiyle Başkent Aşkabat’ta bulunan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nde bugün, "Türkmenistan'ın tarafsızlığı: Barış, Güvenlik ve Sürdürülebilir Kalkınma için İşbirliği” Konferansı düzenlendi.

Konferans,  Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’un mesajının okunması ile başladı. Berdimuhamedov mesajında; “Bağımsızlığın ilk günlerinden itibaren, Türkmenistan aktif bir dış politika izliyor. Dünya topluluğu, devletimizin tarafsız dış politikasını takdir ediyor. Türkmenistan'ın uluslararası arenadaki etkinliği ve diplomatik temsili yıldan yıla artmaktadır. Şu anda ülkemiz, gezegenin 147 ülkesi ile diplomatik ilişkiler kurmuş, 47 uluslararası kuruluşun da üyesidir. Aynı zamanda, Türkmenistan 150 uluslararası sözleşmeye, antlaşmaya ve diğer çok taraflı düzenlemelere katılmıştır. Yurt dışında devletimizin 40 elçilik, konsolosluk ve daimi misyonu var. Türkmenistan'da 35 büyükelçilik, konsolosluk ve 15 uluslararası kuruluş temsilciliği daimi olarak konumlandırılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Konfransa, Türkmenistan’da bulunan yabancı misyon şefleri yanısıra Birleşmiş Milletlerden temsilciler konuşmacı olarak katıldı.

Türkmenistan, 12 Aralık 1995 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 185 ülkenin oybirliği ile “Daimi Tarafsızlık Statüsü” kazandı. 22 yıldan bu yana 12 Aralık tarihi “Tarafsızlık Bayramı” olarak kutlanıyor ve resmi tatil oluyor. BM Genel Kurulu, Türkmenistan’ın başvurusu üzerine geçen yılın Şubat ayında aldığı bir karar ile de; 12 Aralık gününü, “Uluslararası Tarafsızlık Günü” olarak ilan etti. Bu nedenle 12 Aralık tarihi, “Uluslararası Tarafsızlık Günü” olarak kutlanıyor.

Uluslararası Tarafsızlık Günü, yarın, resmi tören ve halka açık programlarla kutlanacak.

Birleşmiş Milletler tarafından  ''tarafsızlık statüsü'' tanınan ilk devlet olan Türkmenistan’ın yanısıra İsviçre, Avusturya, Malta, Vatikan, San Marino ve Kamboçya da tarafsızlık statüsüne sahip bulunuyor.

KAYNAK : TRTAVAZ

TÜRKMENİSTAN TARAFSIZLIK GÜNÜ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti