TÜRK OCAKLARINDAN, "DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İNSAN HAKLARI İHLALLERİ" KONULU BASIN AÇIKLAMASI

Türk Ocakları Genel Merkezi’nde Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

TÜRK OCAKLARINDAN,
Bu içerik 193 kez okundu.
Advert

Türk Ocakları Genel Merkezi’nde Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Türk Ocakları Genel Merkezi’nde 14 Aralık 2019 tarihinde saat 13.30’da İnsan Hakları Haftası dolayısıyla Genel Başkan Prof. Dr. Mehmet Öz Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri konusunda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında konuşmacı olarak Doğu Türkistan’daki ailesinden haber alamayan ve Çin büyükelçiliği tarafından hedef haline getirilen Prof. Dr. Abdürreşit Celil Karluk ile çok sayıda katılımcı yer aldı.

Basın açıklamasının ardından Genel Merkezin olağan toplantılarından “Ocak Başı Sohbetlerinde” ise Hasan Ali Demircan ve Haluk Koç’un konuşmacı olarak katıldığı “Milli Mücadelede Türkiye-Türkistan İlişkileri ve Üçüncü Kılıç Belgeseli” ile sunum gerçekleştirildi.

İNSAN HAKLARI HAFTASI’NDA DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ İHLALLER DUYURULDU

Türk Ocakları Genel Merkezi Genel Başkanı Prof. Dr. Mehmet Öz, basın açıklamasına, “9 Aralık 1948’de Paris’te toplanan BM Genel Kurulunda soykırım suçunun önlenmesine ve cezalandırılmasına dair sözleşme imzalanmıştır. Aralık ayının ikinci haftası insan hakları ihlalleri haftası olarak anılmaktadır. Bu vesileyle Türk Dünyası’nın kanayan yarası Doğu Türkistan meselesine, Doğu Türkistan’da sistematik bir şekilde uygulanan insan hakları ihlallerine, soykırıma dikkatlerinizi bir kez daha çekmek istiyoruz.” ifadeleriyle başladı.

MIZRAK ÇUVALA SIĞMAYINCA…

Öz, Çin’in önceden tamamen inkar ettiği, mızrak çuvala sığmayınca da sözde “mesleki eğitim ve aşırılıkla mücadele” adı altında meşrulaştırmaya çalıştığı post-modern Nazi Kampları uygulaması, aydın, sanatçı ve bilim adamlarının sudan bahanelerle hapishanelerde süründürülmesi, Müslüman ailelerin evlerinde Komünist Partisi görevlilerinin “zorunlu misafir” olarak bulundurulması gibi pek çok insanlık dışı uygulamanın iki yıldır dünya kamuoyunun gündeminde olduğunu belirtti. Öz, Türk dünyasının kamuoyunun dikkatini çekmek istediklerini, bunun için de çeşitli kampanyalar, toplantılar yaptıklarını kaydetti.

Öz, “Emsali görülmemiş bir soykırıma dönüşecek olan bu uygulama ve baskıların gündeme getirilmesi asla Çin’in iç işlerine karışmak olarak değerlendirilmemeli; ekonomik ve stratejik işbirliği düşünülerek milyonlarca Müslüman Türk’ün, tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğramasına izin verilmemelidir.” dedi.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/turk-ocaklarindan-dogu-turkistan-daki-insan-haklari-ihlalleri-konulu-basin-aciklamasi/131123/

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Azerbaycan: Rusya 17 Temmuz'dan bu yana Ermenistan'ı yoğun şekilde silahlandırıyor
Azerbaycan: Rusya 17 Temmuz'dan bu yana Ermenistan'ı yoğun şekilde silahlandırıyor
Bilecik’te Bulunan Şamanik Osmanlı Türbesi Hakkında Her Şey
Bilecik’te Bulunan Şamanik Osmanlı Türbesi Hakkında Her Şey