CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ: GÜNDEM KIRIM TATAR TUTSAKLAR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. QHA’nın edindiği bilgilere göre, görüşmede Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN VE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ: GÜNDEM KIRIM TATAR TUTSAKLAR
Bu içerik 210 kez okundu.
Advert

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. QHA’nın edindiği bilgilere göre, görüşmede Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki Kırım Tatar siyasi tutsakların, Normandiya Zirvesinde konuşulan savaş esirleri ve siyasi tutsakların değişimi konusu da yer aldı.

NORMANDİYA ZİRVESİNDE GÜNDEME GELDİ

Normandiya Dörtlü Zirvesinde başbaşa görüşen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskiy ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gündem maddelerinden biri de savaş esirleri ile siyasi tutsaklardı. Türkiye, Kırım Tatar tutsaklar için bir kez daha devreye girdi. Erdoğan ile Putin arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde bu konu görüşüldü.

Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşen zirvede Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da ve ayrılıkçı teröristleri desteklediği Donbas bölgesinde esir alınan Ukrayna vatandaşlarına karşılık, Zelenskiy’in Putin’e “hepsine hepsi” değişim formülü teklifi oldu. Bu formül, işgal altındaki Kırım’da Kremlin’e bağlı mahkemelerin çeşitli uydurma davalarla alıkoyduğu Kırım Tatarları da kapsıyor.

MİLLETVEKİLİ UMEROV, DÖRTLÜ ZİRVE SONRASI TUTSAKLARA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Ukrayna Milletvekili Rüstem Umerov, Zelenskiy ve Putin’in müzakereler kapsamında siyasi tutsaklar konusunu da görüştüklerini belirtmişti. Umerov, aralarında Kırım Tatarlarının da bulunduğu 126 Ukraynalı siyasi tutsağın ismini verdiklerini ifade ederek, “Umarım bir sonuç elde edeceğiz” dedi.

Umerov, Rusya’nın odaklandığı şeyin gündem değiştirmek olduğunu Ukrayna’nın gayesinin ise kendi topraklarına sahip olduğunun altını çizdi. Umerov, “Kırım gündemde. Kırım, Ukrayna’nın parçasıdır. Geri dönmesi için politik, diplomatik ve güvenlik açısından çalışıyoruz.” dedi.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/cumhurbaskani-erdogan-putin-ile-telefon-gorusmesi-gerceklestirdi/131890/

KIRIM KIRIM SİYASİ TUTSAKLAR İŞGALCİ RUSYA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Erdoğan Bakü'ye geliyor
Erdoğan Bakü'ye geliyor
Azerbaycan Milletvekili – “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, Düşmanı topraklarımızdan kovduk”
Azerbaycan Milletvekili – “Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, Düşmanı topraklarımızdan kovduk”