Kırgızistan, uranyum üretimini yasakladı

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkede uranyum üretimini yasaklayan kanunu imzaladı. Kaynak: Kırgızistan, uranyum üretimini yasakladı

Kırgızistan, uranyum üretimini yasakladı
Bu içerik 209 kez okundu.
Advert

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkede uranyum üretimini yasaklayan kanunu imzaladı.

Kırgızistan Devlet Başkanlığı Ofisi’nden Sputnik’e yapılan açıklamada, “Ceenbekov, 'Kırgızistan Cumhuriyeti’nde uranyum ve toryum yataklarını arama ve işletme amacıyla jeolojik keşif faaliyetinin yasaklanması hakkında kanun'u imzaladı” denildi.

 

Kanunun amacının, halkın sağlığını ve çevreyi korumak, ayrıca radyasyon ve çevre güvenliğini sağlamak olduğu ifade edildi. Kanuna göre, Kırgızistan topraklarında uranyum ve toryum yataklarını aramak ve işletmek, maden atığı barajlarını işletmek ve ülkeye radyoaktif hammadde ve atık sokmak yasak.

Kırgızistan’ın Issık-Göl ilindeki uranyum yatağındaki çalışmalar yerel halkın büyük tepkisini çekmişti. Geçen mart-nisan aylarında uranyum üretiminin protesto edildiği çok sayıda gösteri düzenlenmişti. Ülkede bulunan 100’e yakın maden atığı barajının çevreye büyük zarar verdiğini savunan aktivistler, yeni işletmenin çevreye zarar vermenin yanı sıra, Issık-Göl ilinin turizm imajını vuracağını da dile getiriyor.

Kırgızistan Hükümeti, haziran başında uranyum üretimini yasaklamıştı. 31 Ekim’de parlamento uranyum üretimini yasaklayan kanunu kabul etmişti.

KAYNAK : HALKTV
KIRGIZİSTAN Sooronbay Ceenbekov URANYUM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Azerbaycan: Rusya 17 Temmuz'dan bu yana Ermenistan'ı yoğun şekilde silahlandırıyor
Azerbaycan: Rusya 17 Temmuz'dan bu yana Ermenistan'ı yoğun şekilde silahlandırıyor
Bilecik’te Bulunan Şamanik Osmanlı Türbesi Hakkında Her Şey
Bilecik’te Bulunan Şamanik Osmanlı Türbesi Hakkında Her Şey