Azerbaycanlı şairin Suriye`deki mezarı onarıldı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in kararıyla, 2019, Azerbaycan dili ve edebiyatının gelişiminde istisnai hizmetler sunan tanınmış şair ve düşünür olan İmadeddin Nesimi'nin şerefine Nesimi Yılı ilan edildi.

Azerbaycanlı şairin Suriye`deki mezarı onarıldı
Bu içerik 387 kez okundu.
Advert

Bu yıl, büyük düşünürün 650. yıldönümünü kutlanıyor. Nesimi'nin mezarı Suriye`nin Halep kentinde bulunuyor. Savaşın ortasında yer alan Halep'teki mezarın kaderi Azerbaycan'da endişe yaratıyor.

Birkaç ay önce, Azerbaycan`ın Kültür Bakanı Ebülfez Garayev, Nesimi'nin mezarının restorasyonu ile ilgili görüşmelerde bulunduğunu belirten bir röportajda şunları söyledi:

“Bugün Suriye'deki durum bunun önündeki en büyük engel. Nesimi Yılı ve Nesimi Festivali'nin bu konunun çözümüne daha çok yardımcı olacağını düşünüyorum. Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve diğer kurumlar elverişli ortam oluştuğu anda mezarın restorasyonu için çalışacaklar.”

Halep'te yaşayan İmadeddin Nasimi ailesinin temsilcisi Beşşar Nesimi bin Ahmet Cevdet, Modern.az`a türbenin onarıldığını açıklayan özel bir demeçte bulundu:

“Bu sene Azerbaycan hükümeti, Azerbaycan'da Nesimi Yılı ilan etti. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'e bir kez daha teşekkür ediyoruz. Bildiğiniz gibi, mezar Suriye'deki savaşta tahrip edildi. Bu nedenle, buradaki inşaat işleri riskli. O yüzden de Nesimi'nin mezarı yıllarca ihmal edildi.

Beşar Nasimi, aile olarak mezarı onarmaya karar verdiklerini söyledi:

“Nesimi'nin türbesinin restorasyonunu kendimiz üstlendik. Çünkü buraya dünyanın birçok yerinden ziyaretçiler geliyor.”

Şu an Azerbaycan'ın Suriye`de diplomatik birlikleri yok. Ülkeminin Suriye ile ilişkileri Lübnan'daki elçilik aracılığıyla yürütülüyor.

Nesimi'nin mezarının Halep'teki yeni fotoğrafları:

ASASmedya.info










 
KAYNAK : https://asasmedya.info/news/culture/6955-azerbaycanli-sairin-suriyedeki-mezari-onarildi
 
NESİMİ AZERBAYCAN
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti