Azerbaycan heyetinden ATO'ya ziyaret

ATO Başkanı Gürsel Baran "Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacmi 5 milyar dolara çıkarılmalı. Bu ticaretin Ankara ile olan bölümünü de 200 milyon dolardan 1 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz" dedi.

Azerbaycan heyetinden ATO'ya ziyaret
Bu içerik 150 kez okundu.
Advert

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel BARAN, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacminin 5 milyar dolara çıkarılması gerektiğini belirterek, "Bu ticaretin Ankara ile olan bölümünü de 200 milyon dolardan 1 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

ATO'dan yapılan açıklamaya göre, Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sevinç Hasanova ve beraberindeki heyet Baran'ı makamında ziyaret etti.

Baran, ziyaret sırasındaki konuşmasında, iki ülkenin yakın ilişkilerinin ticarete de yansıtılmasının önemine işaret ederek, "Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ticaret hacmi 5 milyar dolara çıkarılmalı. Bu ticaretin Ankara ile olan bölümünü de 200 milyon dolardan 1 milyar dolara yükseltmeyi hedefliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Oda olarak yurt dışına yönelik uçuşlar konusunda çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Baran, Ankara'dan Bakü'ye direkt uçuş başlatıldığını hatırlattı.
Bu kapsamda gerçekleştirilen ilk uçuşa katıldıklarını ve Bakü'de iki ülke ekonomisinin daha da yakınlaşması için temaslarda bulunduklarını belirten Baran, direkt uçuşların ülkeler arasındaki engelleri kaldırdığına dikkati çekti.

Baran, Türkiye ile Azerbaycan'ın birçok uluslararası projede ortak çalıştıklarını ifade ederek, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) başta olmak üzere bu projelerle iki ülke arasındaki güçlü ilişkilerin ortaya konulduğunu aktardı.

"TÜRKİYE'Yİ KENDİMİZE ÖRNEK ALDIK"

Azerbaycan Ekonomi Bakan Yardımcısı Sevinç Hasanova da Türkiye ekonomisinin son 10 yılda ivme kazandığını ve ülke olarak Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanmak istediklerini belirtti.

Hasanova, "Azerbaycan'ın Türkiye'den öğreneceği çok şey var. Biz her zaman Türkiye'nin geçtiği yollara tanık olduk ve kendimize örnek aldık. Türkiye'nin tecrübelerinden yararlanarak Azerbaycan'daki özel sektörü geliştirmeyi amaçlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türk özel sektörünün başarılı çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Hasanova, 4 bine yakın Türk şirketin Azerbaycan’da faaliyet gösterdiğini, bu şirketlerin Azerbaycan’da gerçekleştirdiği yatırımların 12 milyar doları bulduğunu bildirdi.

KAYNAK : HÜRRİYET
AZERBAYCAN ATO GÜRSEL BARAN Sevinç Hasanova
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ABD'Lİ YETKİLİLER ALMATI'DA ÇİN MAĞDURU AİLELERLE GÖRÜŞTÜ: UYGUR AKADEMİSYEN KARLUK, TÜRK MAKAMLARINA SESLENDİ
ABD'Lİ YETKİLİLER ALMATI'DA ÇİN MAĞDURU AİLELERLE GÖRÜŞTÜ: UYGUR AKADEMİSYEN KARLUK, TÜRK MAKAMLARINA SESLENDİ
KUZEY MAKEDONYA İLE TÜRK CUMHURİYETLERİ ARASINDA DOSTLUKLAR GÜÇLENİYOR
KUZEY MAKEDONYA İLE TÜRK CUMHURİYETLERİ ARASINDA DOSTLUKLAR GÜÇLENİYOR