Sekelistan'ın Özerklik statüsü meclise tekrar gönderildi

Milletvekilleri József Kulcsár-Terza ve Zsolt Biró Çarşamba günü Ulusal Azınlıklar Günü'nde Romanya Parlamentosu'nda Sekelistan'ın Özerkliği Statüsü'nü sundu.

Sekelistan'ın Özerklik statüsü meclise tekrar gönderildi
Bu içerik 472 kez okundu.
Advert

Milletvekilleri József Kulcsár-Terza ve Zsolt Biró Çarşamba günü Ulusal Azınlıklar Günü'nde Romanya Parlamentosu'nda Sekelistan'ın Özerkliği Statüsü'nü sundu. József Kulcsár Terza, Sekel Ulusal Konseyi'nin (SZNT) delegeleri olarak kronikaonlineye bildirdirdi. 

SNT (Sekel Ulusal Konseyi) tarafından geliştirilen kanun iki yıl önce sunulan yasanın aynısı.  Alianța Democratică a Maghiarilor din România (Romanya'daki Macarların Demokratik İttifakı)Partisi ile görüşüldü ve ortak bir karara varıldı. 

DAHR (Alianța Democratică a Maghiarilor din România) ile görüşüldü Özerklik ve taslak meselesini destekliyorlar. Geçtiğimiz sene komitelerde ve genel kurulda Özerklik Statüsü tartışıldığı zaman Macar kökenli politikacılar bunun için söz aldı ve konuyu savundu. 

Parlamento prosödürü sırasında,Sekellerin kendi kaderini tayin etme ihtiyacı üzerinde duruldu. 

DAHR başkanı Attila Korodi "Romanya parlamentosunun Selekistan Özerklik statüsü lehine oy kullanması konusunda bir hayalimiz yok ancak yasama girişimi gelecek yılın ilk aylarında Sekellerin kendi kaderini belirleme ihtiyaçlarını yeniden ele alabilmek için önemli bir araç" dedi. 

https://kronikaonline.ro/erdelyi-hirek/parbeszed-indulhat-a-szekely-autonomiaigenyrol)

SEKELİSTAN SEKELİSTAN HABERLERİ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Ermeni ordusunun 54 askeri daha YOK EDİLDİ
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti
Azerbyacan ordusu ermenistana ait S-300 uçaksavar füze sistemi imha etti