ÖZBEKİSTAN'DA GENEL SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

ÖZBEKİSTAN'DA GENEL SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI

Özbekistan’da dün gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında ilk sonuçlar açıklandı. Özbekistan Liberal Demokrat Partisi, genel seçimlerde en çok oyu alan parti oldu.

ÖZBEKİSTAN'DA GENEL SEÇİM SONUÇLARI AÇIKLANDI
Bu içerik 558 kez okundu.
Advert

Özbekistan’da dün gerçekleştirilen genel seçimler sonrasında ilk sonuçlar açıklandı. Özbekistan Liberal Demokrat Partisi, genel seçimlerde en çok oyu alan parti oldu.

Özbekistan Merkezi Seçim Komitesi Başkanı Mirza Uluğbek Abdusalamov, 150 seçim bölgesinden 128’inde sonuçların açıklandığını bildirdi. Buna göre 150 kişilik Özbekistan Ali Meclisine partilerin gönderdiği sayılar şu şekilde:

Özbekistan Liberal Demokrat Partisi: 43 Milletvekili (yüzde 34)

Milli Kalkınma Demokrat Partisi: 35 Milletvekili (yüzde 27)

Adalet Sosyal Demokrat Partisi: 21 Milletvekili (yüzde 16)

Halk Demokrasi Partisi: 18 Milletvekili (yüzde 14)

Ekolojik Parti: 11 Milletvekili (yüzde 9)

Özbekistan’da bölge bölge seçim sonuçları

LİBERAL DEMOKRAT PARTİ BİRİNCİLİĞİNİ KORUYOR

150 milletvekilinden 22’sinin (yüzde 15) ise ikinci tur seçimleri ile belirleneceği açıklandı. İlk sonuçlara göre bir önceki dönem meclis çoğunluğunu elinde tutan Liberal Demokrat Parti yine birinciliği koruyor. Ancak Liberal Demokratlar bir önceki mecliste 52 milletvekiline sahipti.

İKİNCİ OLAN MİLLİ KALKINMA PARTİSİ RUSYA’NIN POLİTİKALARINA KARŞI

Milli Kalkınma Partisi ise 35 milletvekili çıkartarak ikinci tur öncesi bir önceki meclisteki 36 milletvekili sayısını korudu. Milli Kalkınma Demokrat Partisi özellikle Rusya’nın liderliğindeki Avrasya Ekonomik Birliğine Özbekistan’ın üyeliğine karşı çıkması ile biliniyor.

ÖZBEKİSTAN’DA GENEL SEÇİMLERE KATILIM YÜZDE 67.8

Seçimlere katılımın ise yüzde 67.8 oranında gerçekleştiği açıklandı. Taşkent’te Liberal Demokratlar, Milli Kalkınma ve Sosyal Demokratlar 3’er milletvekili çıkardılar. Buhara’da ise Liberal Demokratlar ve Milli Kalkınma 3’er milletvekili çıkardı. Sosyal Demokratlar Sirderya’da 2 milletvekili çıkararak rakiplerinin önüne geçtiler. Harezm ve Nevai bölgelerinde ise Milli Kalkınma öne çıktı. Geri kalan tüm bölgelerde Liberal Demokratların seçimi ileride götürdüğü belirtildi.

Seçimlere katılan partilerin hiçbirinin Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e karşı bir muhalefeti bulunmuyor. Seçimleri izleyen AGİT gözlemcileri oy kullanımında ve sayımında birçok yanlış uygulamanın yaşandığını kaydetti.

KAYNAK : https://qha.com.tr/haberler/ozbekistan-da-genel-secim-sonuclari-aciklandi/135208/

ÖZBEKİSTAN SEÇİM
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500