Tokayev 9 ayda 112 bin km yol yaptı

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev göreve geldiği zaman süresinde 112 bin 796 kilometre yol yaptı.

Tokayev 9 ayda 112 bin km yol yaptı
Bu içerik 232 kez okundu.
Advert

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım-Jomart Tokayev göreve geldiği zaman süresinde 112 bin 796 kilometre yol yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Basın Sekreteri Berik Uali, Akorda Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Tokayev’in göreve geldiği dokuz ay içerisinde yaptıklarını yerli ve yabancı yüzden fazla basın mensubunun katıldığı toplantıda paylaştı.

-Eyaletlere 25 ziyaret

Kazakistan’da bulunan 17 eyaleti ortalama iki defa ziyaret eden Tokayev’in katılımıyla 463 faaliyete iştirak etti. Tokayev 249 kişiyle de makamında görüştü.

-112 bin 976 km yol katetti

9 aylık zaman zarfında 112 bin 976 km yol kateden Tokayev, 181 saat 36 dakika vakti yolda geçirdi.

-12 ülkeye ziyaret

Basın Sekreteri Uali, Tokayev’in aralarında Rusya, Özbekistan, Çin, Kırgızistan, ABD, Ermenistan, Türkmenistan, Almanya olmak üzere 12 ülkeyi ziyaret ettiğini kaydetti. Tokayev, 31 devlet başkanıyla telefonda görüştü. 9 Uluslar arası toplantıya katılan Cumhurbaşkanı, bölgesel ve uluslararası güvenliği sağlamak ve ikili ilişkileri güçlendirmek maksadıyla 100’e yakın toplantı gerçekleştirdi. 23 yabancı elçinin güven mektubunu kabul eden Tokayev, 30 ülkeye de büyükelçi atadı.

-45 yasayı imzaladı

Görevi devraldığı 20 mart 2019’dan buyana Tokayev, 45 yasa, 226 Kararname ve 68 buyruğa imza attı. Bu zaman zarfında elektronik ve yazılı olarak gelen 15669 dilekçeye cevap verildi.

Tokayev’in Ağustos ayında katıldığı eğitim şuarasında öğretmenlerin maaşlarının önümüzdeki dört yıl içerisinde 2 katına çıkarılması talimatını verdiğini hatırlatan Uali, bunun yanında diğer bir önemli gelişme olarakta kanuni çerçevede yapılacak mitinglere Tokayev’in izin verdiğini ifade etti.

   

-400’den fazla kişi Suriye’den  tahliye edildi

Kazakistan’ın g,neyinde Arık şehrinde askeri cephaneliklerde meydana gelen patlamalardan sonra Tokayev’in olay gecesi bölgeyi ziyaret ettiğini ve gerekli önlemlerin alınması adına yetkililere talimat verdiğini hatırlatan Uali, kanunsuz yollarla Suriye ve Irak’a gidip burada İŞİD saflarına katılan Kazak vatandaşlarının  çocuklarının(Suriye’den 406, Irak’tan 14 çocuk) düzenlenen insani operasyonla ülkeye getirildiğini söyledi.

Toplantının sonunda Uali, basın mensuplarına Tokayev’in teşekkür mektubunu takdim etti.

Kazakistan’in ilk kurucu Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, 19 mart 2019’da görevini Kasım-Jomart Tokayev’e bırakmıştı.

KAYNAK : KAZAKİSTAN.KZ
KAZAKİSTAN TOKAYEV AKORDA
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Kırgızistan, kamu kurumlarında yılbaşı etkinliklerini yasakladı
Kırgızistan, kamu kurumlarında yılbaşı etkinliklerini yasakladı
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.
KKTC Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, KİÜ Dekanı Prof. Dr. Ata Atun’u kabul etti.